Реалії війни: як оформити спадок під час воєнного стану

Реалії війни: як оформити спадок під час воєнного стану

І які нюанси цієї процедури передбачені законодавством для різних категорій осіб

Реалії війни: як оформити спадок під час воєнного стану
Фото: depositphotos.com

Ситуація в Україні на сьогодні продовжує бути критичною. Війна триває. Напередодні росія випустила  по території України півсотні ракет, 44 з яких збила ППО. Разом із тим запровадження в Україні воєнного стану вплинуло на всі сфери суспільних відносин, зокрема й спадкування. Через величезні людські втрати, на жаль, питання щодо процедури успадкування, як ніколи раніше, набули актуальності в наших співвітчизників. Що необхідно знати пересічним громадянам та куди звертатися, щоб оформити спадщину під час війни, розповіла Mind керівник Адвокатського Бюро «Тетяни Даниленко», адвокатка Тетяна Даниленко.

У зв’язку з масштабами руйнувань населених пунктів по всій території України та кількістю внутрішньо переміщених осіб, перед законодавцями постало нагальне питання приведення у відповідність низки нормативно-правових актів, що регулюють питання спадкування, в умовах воєнного стану.

Який порядок оформлення спадщини?

Державні та приватні нотаріуси України продовжують працювати й вчиняти невідкладні нотаріальні дії (заводити спадкові справи, посвідчувати довіреності, заповіти тощо), крім населених пунктів, де такої можливості немає через ведення активних бойових дій.

Щоб успадкувати майно після померлого, слід звернутися до нотаріуса із заявою про прийняття спадщини.

Право на спадкування виникає:

  • у день відкриття спадщини, що є днем смерті особи або днем, з якого вона оголошується померлою;
  • у випадку коли відсутнє свідоцтво про смерть або таке свідоцтво видане на тимчасово окупованій території України, факт смерті встановлюється на підставі рішення суду за місцем звернення заявника до місцевого суду на підконтрольній Україні території;
  • наразі діє спрощена процедура заведення спадкової справи. А саме, в умовах воєнного стану спадкова справа заводиться за зверненням заявника (спадкоємця) будь-яким нотаріусом України, незалежно від місця відкриття спадщини. За загальним правилом місцем відкриття спадщини є останнє місце проживання спадкодавця. Якщо місце проживання спадкодавця невідоме, місцем відкриття спадщини є місцезнаходження нерухомого майна або основної його частини, а за відсутності нерухомого майна – місцезнаходження основної частини рухомого майна.

Як діяти за зміни обставин, пов'язаних з війною?

За відсутності доступу до Спадкового реєстру нотаріус заводить спадкову справу без використання цього реєстру та перевіряє наявність заведеної спадкової справи, спадкового договору, заповіту протягом п’яти робочих днів з дня відновлення такого доступу;

Якщо сталося так, що спадкова справа заведена не за місцем відкриття спадщини, нотаріус, який її завів, позбавлений можливості видати спадкоємцю свідоцтво про право на спадщину. У такому разі спадкова справа, заведена в умовах воєнного або надзвичайного стану не за місцем відкриття спадщини, передається нотаріусу за місцем її відкриття.

Це надає можливість громадянам не пропустити строк на подачу заяви про прийняття спадщини та скористатись своїм правом на будь-якій території України. 

Щодо строку такого звернення, то також є зміни: на час воєнного стану він збільшився з 6 до 10 місяців із моменту смерті спадкодавця. Свідоцтво про право на спадщину видається спадкоємцям після закінчення строку для прийняття спадщини.

Як змінилася процедура оформлення заповіту?

Спростили і процедуру посвідчення заповіту, розширивши перелік осіб, наділених правом його посвідчувати.

Заповіти військовослужбовців Збройних Сил, інших утворених відповідно до законів військових формувань, органів цивільного захисту, можуть посвідчуватися командиром або особою, що уповноважена останнім.

Надалі ці заповіти надсилаються через Генеральний штаб Збройних Сил, Міністерство оборони до Міністерства юстиції або його територіального органу для забезпечення їх реєстрації нотаріусами в Спадковому реєстрі.

Начальник табору (установи, де створено дільницю) для військовополонених може посвідчувати заповіт військовополоненого.

Тож, хоча воєнні дії та тимчасова окупація окремих територій України ворогом суттєво впливають на здійснення особами своїх прав у сфері спадкування, держава все ж таки своєчасно реагує на ці виклики для забезпечення стабільності майнового обороту, а також захисту прав своїх громадян.

Автори матеріалів OpenMind, як правило, зовнішні експерти та дописувачі, що готують матеріал на замовлення редакції. Але їхня точка зору може не збігатися з точкою зору редакції Mind.

Водночас редакція несе відповідальність за достовірність та відповідність викладеної думки реальності, зокрема, здійснює факт-чекінг наведених тверджень та первинну перевірку автора.

Mind також ретельно вибирає теми та колонки, що можуть бути опубліковані в розділі OpenMind, та опрацьовує їх згідно зі стандартами редакції.

Стежте за актуальними новинами бізнесу та економіки у нашому Telegram-каналі Mind.ua та стрічці Google NEWS
Проєкт використовує файли cookie сервісів Mind. Це необхідно для його нормальної роботи та аналізу трафіку.ДетальнішеДобре, зрозуміло