Як відновлюється Чернігівська область, якій росія завдала мільярдних збитків

Як відновлюється Чернігівська область, якій росія завдала мільярдних збитків

І які ініціативи дозволили відбудувати майже 500 домівок та підготувати модульні містечка

Як відновлюється Чернігівська область, якій росія завдала мільярдних збитків
Незабаром знову розквітнуть квіти, а з ними і Чернігів.
Фото: УНІАН

Напередодні Мінреінтеграції оприлюднило оновлений перелік громад у районах бойових дій, на ТОТ і тих, що в оточенні. За даними міністерства, зокрема, на території Чернігівської області чотири громади поки що включені у наведений перелік. Так, російські війська з початком вторгнення в Україну 24 лютого поступово почали захоплювати значні частини Чернігівської області, щоб просунутись у бік Києва з півночі і спробувати захопити столицю. Частина області опинилась під окупацією ворога. Однак вже 3 квітня майже всі ці території було деокуповано – недоармія рф відійшла до кордонів з рф та білоруссю і лишила після себе масштабні руйнування. Наприкінці жовтня на території області було відновлено українське мовлення. Радник голови Чернігівської обласної державної адміністрації Андрій Подорван розповів Mind, яким коштом відбувається відновлення області і скільки ще потрібно видатків на відбудову.

Скільки коштів потрібно спрямувати на відновлення?

Остаточних розрахунків ще немає, але це точно не менше кількох мільярдів доларів: якщо враховувати приватну забудову, збитки, які отримав бізнес, інфраструктурні пошкодження тощо. Втім це ще дуже попередні розрахунки.

На відновлення об'єктів, що постраждали від агресії рф, з резервного фонду вже виділили 250 млн грн. Ці кошти направлять на першочергові об’єкти: зокрема, 99 млн грн – для ТЕЦ, 150 млн грн – на водоканал. З державного бюджету виділено 135,7 млн грн на будівельні матеріали. За бюджетні установи – лікарні, школи – часто беруться міжнародні партнери.

Читати також: Життя в окупації: які руйнування спричинила російська агресія в Мелітополі 

Чи може область повноцінно користуватися залишками бюджету?

Обласний бюджет дефіцитний і в ньому практично немає капітальних видатків. Близько 90% бюджету – захищені статті, тобто це оплати працівникам бюджетних установ та енергоносіїв.

На жаль, обласний бюджет не може спрямовувати капітальні видатки на відновлення. Однак цього року вдалося виділити з резервного фонду кошти на закупівлю будматеріалів для відновлення в одній із громад будинків, найбільш постраждалих від російської агресії.

Які ініціативи із відновлення з’явилися?

Це комплексний процес. По-перше, ми підготували «FAST RECOVERY PLAN» – проєкт відновлення критично важливої пошкодженої інфраструктури. 

Якщо говорити про приватне житло, в області постраждало понад 6000 будинків, а також майже 1000 багатоквартирних будинків. Житло відновлюють частково коштом резервного фонду державного бюджету, обсяг якого наведений вище – частина цих коштів була направлена на ремонт багатоповерхівок.

Крім того, щодо приватного житла є й інші ініціативи з відновлення. Наприклад, проєкт, в якому ОДА закуповує будматеріал, передає його громадам, а волонтери, учасники громадських організацій та всі охочі допомагають у відновленні цих будинків.

Читати також: 7 тез із Київського інвестфоруму про відбудову столиці та майбутню зиму

До відновлення житлового фонду у Чернігівській області долучилися вісім міжнародних організацій (французька міжнародна неурядова організація «Acted», Датська рада у справах біженців (DRC), Норвезька рада у справах біженців (NRC), БФ «New Way», Міжнародна гуманітарна організація «Людина в біді» (People in Need), БФ «ZOA», Міжнародна організація з міграції (MOM), БФ «Рокада») в 37 громадах області.

Як відновлюється Чернігівська область, якій росія завдала мільярдних збитків
Допомога Чернігівщині від Міжнародних організацій
Фото: Чернігівська ОДА

Вони охопили 2030 житлових будинків, з яких 479 вже відновлено та по 1551 триває процес відновлення. Фонди надають будматеріали та ремонтні комплекти для відновлення домогосподарств, а деякі фонди – і грошову допомогу.

Як відновлюється Чернігівська область, якій росія завдала мільярдних збитків
Відновлення житла на Чернігівщині триває
Фото: Чернігівська ОДА

Крім того, у нас ще є шість модульних містечок, які встановлюють у містах, де велика кількість людей втратила житло й на відновлення потрібен тривалий час. Три модульні містечка вже працюють (два на території Киселівської сільської ради, одне – в Новобасанській сільській громаді), а ще три – на етапі фінального благоустрою, їх невдовзі заселятимуть. Це допомога від Польщі за координації з регіоном. Тобто самі конструкції модульних містечок надавала Польща, а безпосередньо облаштуванням займалася Чернігівська ОДА спільно з громадами.

Як відновлюється Чернігівська область, якій росія завдала мільярдних збитків
Модульні містечка на Чернігівщині
Фото: Чернігівська ОДА

Тож відновлення області відбувається за допомогою держави, обласного бюджету, бюджетів громад, європейських партнерів, а також міжнародних організацій, фондів.

Які роботи ведуться зараз і що планується відновити згодом?

Наразі налагоджено проїзд майже біля всіх зруйнованих мостів та переїздів, а їх в області було після відступу росіян 35. Відновлено 732 км дорожнього покриття. Завершені роботи за кошти резервного фонду на 74 першочергових об’єктах. Зараз левова частка уваги прикута до відновлення ліній електропередач. 

Як відновлюється Чернігівська область, якій росія завдала мільярдних збитків
Відновлення доріг на Чернігівщині
Фото: Чернігівська ОДА

У найближчому майбутньому робитимемо те, на що знайдемо/виділять кошти та буде технічна можливість.


Чи є якісь побажання й очікування від бізнесу – чим вони можуть допомогти громаді у відновленні?

Головне бажання – щоб бізнес оговтувався. Наразі відновило роботу близько 90% підприємств (у квітні 25%), але далеко не на повну потужність. Працюватиме бізнес – будуть робочі місця, будуть податки, буде відновлення. До слова, бізнес Чернігівщини відразу включився і допомагав області пережити облогу, окупацію та вигнати ворога.

Читати також: Дороги vs війна: як «Укравтодор» відновлює зруйновані мости та дороги

Як вирішується проблема з нестачею електроенергії і як може допомогти громада? 

Спільно з Обленерго, РВА корегуємо графіки та розширюємо абонентську базу, аби скоротити тривалість відключень в одних і тих же споживачів.

Як відновлюється Чернігівська область, якій росія завдала мільярдних збитків
Відновлення електромереж на Чернігівщині
Фото: Чернігівська ОДА

Максимально перезаживлюємо теплопункти, щоб на момент відключень будинків не зникало теплопостачання, запасаємося альтернативними джерелами живлення, пальним.

Як відновлюється Чернігівська область, якій росія завдала мільярдних збитків
Альтернативні джерела електроенергії для громад Чернігівщини
Фото: Чернігівська ОДА

Читати також: Дефіцит зарядних станцій в Україні: що можна знайти в Польщі. Ціни, моделі, потужність, ємність

Громада має максимально ощадливо користуватися електроенергією, аби дати можливість енергетикам відновити мережі. Звісно, громада та громадяни повинні готуватися до блекауту: морально і практично. Бо ворог у нас дуже підступний.

Автори матеріалів OpenMind, як правило, зовнішні експерти та дописувачі, що готують матеріал на замовлення редакції. Але їхня точка зору може не збігатися з точкою зору редакції Mind.

Водночас редакція несе відповідальність за достовірність та відповідність викладеної думки реальності, зокрема, здійснює факт-чекінг наведених тверджень та первинну перевірку автора.

Mind також ретельно вибирає теми та колонки, що можуть бути опубліковані в розділі OpenMind, та опрацьовує їх згідно зі стандартами редакції.

Проєкт використовує файли cookie сервісів Mind. Це необхідно для його нормальної роботи та аналізу трафіку.ДетальнішеДобре, зрозуміло