Захист авторських прав: як він змінюється у 2023 році

Захист авторських прав: як він змінюється у 2023 році

І хто тепер може претендувати на фотографії, бази даних та твори в електронному вигляді

Захист авторських прав: як він змінюється у 2023 році
Фото: depositphotos.com

Верховна Рада протягом складного для України минулого року ухвалила низку законодавчих актів, що допоможуть наблизити наше законодавство до європейських норм у тій чи іншій сфері. Наразі йдеться про охорону авторського права в Україні. Наприкінці 2022 року народні обранці ухвалили нову редакцію закону про авторське право та суміжні права №2811-ІХ, на заміну закону, який діяв ще з 1993 року. Нова редакція закону набрала чинності з 1 січня 2023 року. Як змінився захист авторського права з ухваленням цього закону і що з цим документом отримали власники таких прав, розповіла Mind юристка Business & Legal Group Вікторія Сень

Законом значно розширено список об’єктів авторського права та додано специфічні характеристики деяким творам. Останнє дозволить уникнути прогалин у законодавстві під час вирішення спорів.

Так, наприклад, за останні роки відбувся стрімкий розвиток технологій та поширення інформації мережами Інтернету. Таким чином гостро постала низка питань щодо захисту авторських прав на літературний твір не тільки у письмовій, а й в електронній формі.

Відтепер законом врегульовано, що до об’єктів авторських прав відносяться літературні твори, які існують в електронній (цифровій) чи іншій формі.

Читайте також: Розвиток military-tech: як захистити авторське право на корисні речі для фронту

Права на фото в публічному просторі відтепер захищає новий закон

До речі, з розвитком соціальних мереж (Instagram, Facebook) постало питання, який саме фотографічний твір буде охоронятись авторським правом, а який ні.

У законі міститься визначення фотографічного твору поряд з положенням про те, що до об'єктів, які не охороняються авторським правом, належать фотографії, що не мають ознак оригінальності та не є фотографічними творами. 

Отже, не кожна фотографія охороняється авторським правом, а лише та, яка буде мати ознаки оригінальності. Оригінальність твору, повинна мати ознаки власної інтелектуальної творчої діяльності автора та відображати творчі рішення.

В цьому контексті мається на увазі, що фото має містити якийсь сюжет і композиції. 

Захист творів невідомого авторства та бази даних захищені законом 

Законодавець також вводить поняття «сирітський твір». До них будуть відноситись оприлюднені  в Україні твори, фонограми, відеограми, зафіксоване виконання, щодо яких жоден із суб’єктів майнових прав за результатами ретельного пошуку не ідентифікований.

Цікавим нововведенням є авторський захист баз даних, проте не всіх, а лише тих, які за добором або упорядкуванням їх складових частин є саме результатом інтелектуальної діяльності.  

Читайте також: Відомі зображення на одязі: хто має право на їх розміщення

Законодавець закріпив певні ставки винагороди за публічне використання творів

Законом вперше закріплюються ставки розподілу розмірів справедливої винагороди за публічне використання створених об’єктів авторського права та суміжних прав, а також оновлюються ставки справедливої винагороди за право слідування відповідно до законодавства ЄС.

Створюються умови для реалізації прав шляхом ведення відповідних реєстрів об’єктів оригіналів образотворчого мистецтва та рукописів літературних творів.

Водночас встановлено перелік об’єктів авторського права, суміжних прав та творів, які не є об’єктами авторського права. Для захисту деяких таких об’єктів вводиться право особливого роду (sui generis), як, наприклад, на неоригінальні об’єкти, згенеровані комп’ютерною програмою.

У результаті створення неоригінального об'єкта особисті немайнові права не виникають, адже ці права можуть виникнути лише у фізичної особи. 

Проте деякі автори комп'ютерної програми можуть користуватися правом особливого роду на такий неоригінальний об'єкт і мати певний обсяг майнових прав.

Підсумовуючи все вищесказане, прийняття нового закону «Про авторське право і суміжні права» можна вважати значним кроком України на шляху до гармонізації нашого законодавства із законодавством країн ЄС та всього цивілізованого світу, враховуючи зміни, які були спричинені прогресом за останні 30 років.

Автори матеріалів OpenMind, як правило, зовнішні експерти та дописувачі, що готують матеріал на замовлення редакції. Але їхня точка зору може не збігатися з точкою зору редакції Mind.

Водночас редакція несе відповідальність за достовірність та відповідність викладеної думки реальності, зокрема, здійснює факт-чекінг наведених тверджень та первинну перевірку автора.

Mind також ретельно вибирає теми та колонки, що можуть бути опубліковані в розділі OpenMind, та опрацьовує їх згідно зі стандартами редакції.

Проєкт використовує файли cookie сервісів Mind. Це необхідно для його нормальної роботи та аналізу трафіку.ДетальнішеДобре, зрозуміло