Іноземці в Україні: як легалізувати перебування в країні під час війни

Іноземці в Україні: як легалізувати перебування в країні під час війни

І як отримати посвідку на проживання

This text is also available in English
Іноземці в Україні: як легалізувати перебування в країні під час війни
Фото: depositphotos.com/Колаж: mind

Значна кількість іноземних громадян не залишається осторонь, допомагаючи Україні під час війни, приїжджають із різноманітними цілями – від реалізації волонтерських чи гуманітарних програм до побудови бізнесу. 

Незважаючи на безпрецедентну ситуацію в Україні, міграційне законодавство не зазнало суттєвих змін, що на практиці означає обмеження строків перебування іноземців на території України. Тому багатьом іноземцям у разі порушення терміну перебування в Україні не варто зволікати з оформленням потрібних документів. Які умови перебування на території України передбачені законодавством для іноземців і що робити в разі порушення термінів перебування, розповів Mind радник GOLAW, адвокат Олександр Мельник. 

Читайте також: Вікно для інвестицій: які можливості відкриє е-резидентство України для іноземців та економіки

Строк перебування іноземців в Україні обмежений

Громадяни держав із безвізовим порядком в'їзду можуть тимчасово перебувати на території України не більше ніж 90 днів протягом 180 днів, якщо інший строк не визначено міжнародними договорами України.

Громадяни держав із візовим порядком в'їзду можуть перебувати на території України у визначеному їхньою візою строком, що здебільшого становить 90 днів. Після закінчення вказаних строків, іноземець зобов’язаний виїхати з України.

Читайте також: Вкласти і заробити: як іноземцям розпочати бізнес в Україні

Посвідка на проживання дає нові можливості іноземцям

Водночас через цілком об’єктивні причини такий строк перебування іноземців на території України може бути недостатнім для досягнення поставленої мети.

Надійним і зручним рішенням є отримання посвідки на тимчасове проживання в Україні.

Наразі ми отримуємо безліч запитів від клієнтів на надання послуг підготовки посвідок на тимчасове проживання в Україні для працівників благодійних фондів. Здебільшого це громадяни США, які планують перебувати в Україні як волонтери та працівники.


Посвідка надасть можливість вільно перебувати на території України протягом одного року (з можливістю продовження такого строку або без такого), а також право вільного в’їзду / виїзду, оминаючи візові формальності та можливі перепони на кордонах, пов’язані з воєнним станом в Україні.

Окрім того, наявність посвідки забезпечує можливість офіційної реєстрації місця проживання в Україні, що надає додаткові гарантії та комфорт протягом перебування волонтера чи іноземного найманого працівника в Україні.

Читайте також: Вигідна мова: чому іноземці готові платити за вивчення української

Перелік підстав для отримання посвідки на проживання в Україні

Законодавство передбачає доволі широкий перелік підстав, за наявності яких іноземець може отримати посвідку на тимчасове проживання, користуючись при цьому всіма перевагами такого перебування в Україні.

Такими підставами є: провадження культурної, освітньої, наукової, спортивної, волонтерської діяльності, працевлаштування, участь у діяльності філій, відділень, представництв та інших структурних осередків громадських (неурядових) організацій іноземних держав, робота у представництві іноземного суб’єкта господарювання в Україні тощо.

При цьому з початком повномасштабної війни, велика кількість іноземних благодійних і некомерційних організацій зареєструвало (акредитувало) свою присутність в Україні, що надало змогу для іноземних волонтерів отримати відповідну волонтерську візу, що є підставою для  набуття посвідки на тимчасове проживання в Україні до одного року з можливістю її продовження.

Також однією з найбільш розповсюджених підстав для отримання посвідки є працевлаштування. Для працевлаштування іноземного працівника потрібно отримати дозвіл на застосування праці іноземця, що є підставою для отримання робочої візи типу Д-04 і в подальшому гарантуватиме можливість одержання посвідки на тимчасове проживання в Україні.

Проте для працівників представництв іноземних компаній або недержаних організацій, які зареєстровані (акредитовані) на території України в установленому законодавством порядку, не вимагається отримання дозволу на застосування праці іноземців, що значно спрощує  процедуру легалізації перебування таких іноземців в Україні.

Отже, можна зазначити, що чинне законодавство відкриває можливості для легалізації іноземців в Україні, надаючи їм безперешкодне право на проживання в Україні протягом дії посвідки на тимчасове проживання, що дозволить реалізувати свою мету.

Автори матеріалів OpenMind, як правило, зовнішні експерти та дописувачі, що готують матеріал на замовлення редакції. Але їхня точка зору може не збігатися з точкою зору редакції Mind.

Водночас редакція несе відповідальність за достовірність та відповідність викладеної думки реальності, зокрема, здійснює факт-чекінг наведених тверджень та первинну перевірку автора.

Mind також ретельно вибирає теми та колонки, що можуть бути опубліковані в розділі OpenMind, та опрацьовує їх згідно зі стандартами редакції.

У випадку, якщо ви знайшли помилку, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію. Або надішліть, будь-ласка, на пошту [email protected]
Проєкт використовує файли cookie сервісів Mind. Це необхідно для його нормальної роботи та аналізу трафіку.ДетальнішеДобре, зрозуміло