Міжнародний комерційний арбітраж: як довго розглядає справи та скільки це коштує. Коли та навіщо до нього звертатися бізнесу

Міжнародний комерційний арбітраж: як довго розглядає справи та скільки це коштує. Коли та навіщо до нього звертатися бізнесу

І як отримати сатисфакцію від контрагента

Міжнародний комерційний арбітраж: як довго розглядає справи та скільки це коштує. Коли та навіщо до нього звертатися бізнесу
Фото: depositphotos.com

Війна в Україні внесла значні корективи у діяльність українського бізнесу. Фактичні умови підприємництва з 24 лютого 2022 змінилися кардинально, і не в кращий бік. Це, звичайно, негативно позначилося на можливості виконання договірних зобов’язань – як за внутрішньо-українськими договорами, так і за міжнародними контрактами.

Тому питання вирішення спорів за ЗЕД-контрактами після початку війни стало ще більш актуальним. І якщо розгляди в державних судах є більш-менш знайомою процедурою для українських підприємців, то комерційний арбітраж традиційно викликає багато запитань. Саме міжнародний комерційний арбітраж як альтернативний спосіб вирішення спорів пропонує докладно розглянути співкеруючий партнер юридичної компанії «АРМАДА», адвокат Ілля Шевченко.

Переваги та недоліки комерційного арбітражу

Основна перевага арбітражу – це його гнучкість. Сторони договору можуть самостійно вибрати, де буде проходити розгляд спору, хто його розглядатиме, як вирішуватимуться процедурні та інші важливі моменти, чи буде передбачено право на апеляційне оскарження рішення арбітражу. І це дійсно суттєво відрізняється в кращу сторону від формалізованого процесу в державних судах.

Другою позитивною відмінністю можна визначити професійність розгляду спору.

Розгляд спору за міжнародним контрактом має досить важливі відмінності від спору за внутрішнім договором і потребує додаткових фахових знань у галузі міжнародного приватного права, а також інших, більш вузьких нішах (морське право, акти, які регулюють правила міжнародного перевезення вантажів, тощо).

Левова частка роботи суддів державних судів все ж таки стосується вирішення внутрішніх спорів між резидентами. Тому суддя не завжди має відповідний досвід і знання, які б дозволили врахувати всі деталі при вирішенні міжнародного комерційного спору.

Арбітраж – інша справа. Як правило, до складу арбітрів обирають справжніх фахівців у тій чи іншій галузі. Більша частина постійних галузевих арбітражів (GAFTA, FOSFA, FIDIC та інші) мають спеціальні вимоги, які гарантують включення до складу арбітрів фахівців у відповідній сфері.

Також звертає на себе увагу оперативність розгляду спору. Зазвичай, справи в арбітражах розглядаються не більше 6–7 місяців. За цей строк ви отримуєте остаточне рішення, яке можна виконувати. У державних же судах, враховуючи апеляцію та касацію, спори можуть тягнутися рік-півтора або навіть більше.

За кордоном строки розгляду спорів у державних судах зазвичай суттєво більші, ніж в Україні. У багатьох країнах Євросоюзу господарський спір розглядається в середньому два роки, а в деяких – п’ять або більше. За таких обставин домовитися з контрагентом із ЄС про розгляд спорів у комерційному арбітражі – це суттєва економія часу та ресурсів.

Звичайно, є і недоліки. Рішення арбітражу, як правило, можна оскаржити виключно за процесуальними підставами. У деяких випадках відсутність можливості оскарження рішення по суті спору може істотно обмежити інструментарій захисту ваших інтересів, особливо, якщо арбітри через ті чи інші причини ухвалять некоректне рішення. Такі випадки можуть мати місце, якщо арбітри непрофесійні чи не мають досвіду у відповідній галузі.

Тому радимо не експериментувати та вибирати для розгляду спорів за контрактом авторитетні арбітражні інституції з хорошою міжнародною репутацією. У цьому разі ризики винесення сумнівного рішення майже нульові.

Читайте також: Поза судом: як знайти порозуміння під час війни

Вартість арбітражу

За розгляд спору в арбітражі позивач має сплатити арбітражний збір. Це фактично є гонораром арбітрів, які розглядатимуть вашу справу.

Розмір і порядок сплати арбітражного збору дуже різниться в різних арбітражних інституціях. У певних арбітражах розмір збору становить фіксовану суму (зазвичай її розмір прямо залежить від суми позову), а в інших – він вираховується на базі погодинної ставки арбітрів залежно від часу, витраченого на розгляд спору. У другому випадку, як правило, певна сума арбітражного збору авансується на кшталт депозиту. У разі, якщо справа нескладна й розглянута швидко, невитрачена частина цього «депозиту» повертається. Якщо ж розгляд тривав довше звичайного – «депозит» треба буде поповнити.

Наведемо приклад для наочності. Припустимо, сума спору становить 500 000 євро. За розгляд цього спору одним арбітром у Стокгольмському арбітражі (SCC Arbitration Institute) ви сплатите близько 45 000 євро. А в Міжнародному комерційному арбітражному суді при ТПП України – трохи більше 12 000 євро (або 15 000 в разі розгляду справи трьома арбітрами). А середня вартість розгляду спору в галузевому зерновому арбітражі GAFTA (Лондон) становитиме трохи більше за 14 000 фунтів. До речі, GAFTA – це один з арбітражів, де розмір збору вираховується на підставі погодинної ставки.

Для порівняння давайте порахуємо вартість розгляду цього спору в господарських судах України. Розмір судового збору в суді першої інстанції буде близько 7500 євро, що вдвічі менше за вартість арбітражного збору у МКАС при ТПП України. А от за апеляційну скаргу доведеться сплатити вже 11 250, а за касаційну – ще 15 000 євро.

Тож загальна вартість розгляду спору на 500 000 євро, який пройшов всі три ланки в господарському судочинстві України, становитиме майже 34 000 євро.

Звичайно, не кожен спір триває аж до Верховного Суду. Але для спорів на значні суми арбітраж може бути не тільки швидшим, а й дешевшим інструментом для їх розв'язання. 

Виконання рішення арбітражу

Рішення арбітражу має таку саму силу, як і рішення державного суду. Ба більше, оскаржити рішення арбітражу, як правило, можна виключно за обмеженим переліком підстав. Це суттєво скорочує строки розгляду спору та обмежує інструментарій недобросовісних контрагентів для затягування процесу.

Арбітражні рішення можна виконати як в Україні, так і за кордоном. Нормативною базою для виконання рішення арбітражу в іноземних країнах є Нью-йоркська конвенція про визнання та виконання іноземних арбітражних рішень 1958 року. За цим актом рішення арбітражу підлягає примусовому виконанню в будь-якій із понад 150 країн-підписантів.

Арбітраж – можливості для бізнесу

Міжнародний комерційний арбітраж має як переваги, так і недоліки. Вартість розгляду спору на невелику суму в державному суді зазвичай суттєво менша за розмір арбітражного збору. Але в разі вирішення спорів на значні суми арбітраж стає значно привабливішим. Крім цього, обрання арбітражу як механізму вирішення спору дозволить запобігти розгляду спору за місцезнаходженням вашого контрагента, оскільки в деяких країнах це може тривати багато років.

Автори матеріалів OpenMind, як правило, зовнішні експерти та дописувачі, що готують матеріал на замовлення редакції. Але їхня точка зору може не збігатися з точкою зору редакції Mind.

Водночас редакція несе відповідальність за достовірність та відповідність викладеної думки реальності, зокрема, здійснює факт-чекінг наведених тверджень та первинну перевірку автора.

Mind також ретельно вибирає теми та колонки, що можуть бути опубліковані в розділі OpenMind, та опрацьовує їх згідно зі стандартами редакції.

Проєкт використовує файли cookie сервісів Mind. Це необхідно для його нормальної роботи та аналізу трафіку.ДетальнішеДобре, зрозуміло