Рейдерство чи непродумані дії: що відбувається з «Моршинською»
Точка зору

Рейдерство чи непродумані дії: що відбувається з «Моршинською»

Протистояння навколо активів найбільшого в Україні виробника мінеральних вод зайшло у найдраматичнішу фазу. До чого це може призвести?

Рейдерство чи непродумані дії: що відбувається з «Моршинською»
Фото: група компаній IDS Ukraine

Чотири місяці поспіль ринок мінеральних вод в Україні лихоманить. Усе почалося з того, що наприкінці листопада 2022 року Шевченківський районний суд Києва передав активи холдингу IDS Ukraine, найбільшого в країні виробника мінвод (ТМ «Миргородська» та «Моршинська») до управління Агентства з розшуку та менеджменту активів (АРМА). Згодом Агентство оголосило конкурс на управителя для арештованих активів, переможцем на якому було оголошено компанію «Карпатські мінеральні води». Таке рішення занепокоїло менеджмент IDS Ukraine, втім у компанії запевнили: вибір управителя активів виробника «Моршинської» не має вплинути на її операційну діяльність. Якщо, звісно, вибір АРМА є обгрунтованим, а всі процеси відбуватимуться виключно в межах закону. І от саме щодо цього думки розходяться. Своє бачення ситуації та ризиків, які виникають, спеціально для Mind подав Марко Ткачук, генеральний директор групи компаній IDS Ukraine.

Що сталося?

Минулого місяця у нас почали відбуватись дивні події: спочатку АРМА оголосило конкурс на пошук управителя нашими корпоративними правами, а минулого тижня ми в IDS Ukraine з величезним подивом дізналися майже анекдотичну новину. Управителем на корпоративні права нашої компанії обрано конкурента, який менше за нас по річному прибутку майже вшестеро. Лише уявіть: лідером ринку, який зміг обійти і Coca-Cola, і Pepsi, керуватиме ще донедавна регіональний гравець.

Набагато більшого резонансу цій ситуації надає той факт, що сам конкурс на пошук управителя АРМА провела майже з усіма можливими порушеннями. Орган, який представляє державу і має піклуватися про законність та захищати її інтереси, допускає недотримання законів.

Що саме викликає занепокоєність?

Якщо говорити мовою фактів: акції, на які шукали управителя, це цінні папери. Щоб ними управляти, згідно з законом «Про ринки капіталу та організовані товарні ринки», організація-управитель повинна мати ліцензію Нацкомісії з цінних паперів та фондового ринку. В АРМА при оголошенні конкурсу про це не подбали. Тож, відповідної вимоги до конкурсантів не висували. В результаті, управителем стала компанія, яка за законодавством не може здійснювати таку діяльність. Це можна порівняти з банком, який працює без ліцензії НБУ. Чи буде хтось довіряти йому кошти?

Ми вважаємо, що наш конкурент може бути зацікавленим у заниженні оцінки вартості активів компанії IDS Ukraine, адже обов’язком управителя є збільшення вартості, принаймні її збереження. Чим нижча початкова оцінка, тим більше «маневрів» в управителя щодо зловживань при управлінні.

Навіть якщо припустити, що призначений управитель раптово якимось чином отримає ліцензію на управління цінними паперами, то і цього недостатньо для призначення управителя, адже ще необхідний дозвіл на концентрацію від Антимонопольного комітету. Це відомство має оцінити ризики монополізації ринку та обмеження  конкуренції при набутті управителем  прав на управління активу.

Сам конкурс на пошук управителя, за своєю суттю, є порушенням майнових прав акціонерів IDS Ukraine, які не знаходяться під санкціями, а є громадянами Великої Британії, Грузії та України. Їм належить більш ніж половина компанії. Але спочатку їх позбавили права на управління своєю законною власністю, а тепер у них намагаються відібрати актив.

Що в IDS Ukraine збираються робити далі?

Вищезгадані акціонери, а саме українські та британські громадяни – готують позови щодо цих грубих порушень в ході конкурсу. Співвласники IDS Ukraine будуть домагатися зняття арешту акцій, які їм належать, та скасування конкурсу як такого у вітчизняних судах. Якщо українська Феміда буде неспроможною встановити істину, планують подавати позови до міжнародних інстанцій, ЄСПЛ та інших.

Чи додадуть ці процеси авторитету українській державі? Навряд чи.

Що не так з вибором управителя?

Повернімося, власне, до IDS Ukraine та обраного управителя на корпоративні права – невеликої компанії «Карпатські мінеральні води».

Невелика історична довідка: як IDS Ukraine, так і «Карпатські мінеральні води» розвивали свої бренди понад 15 років. Ми працювали, не покладаючи рук, і змогли виростити найдорожчий бренд в Україні – «Моршинську». І це не наша власна оцінка – таке звання було досліджено й опубліковано в незалежному ЗМІ двічі.

За 15 років бренд зріс з 5% до 27% ринку, а вода конкурента «Карпатська джерельна» за той же самий час змогла досягти лише 8%. До речі, до рейтингу торговельна марка конкурентів навіть не потрапила. Це наочно демонструє різницю в ефективності управління. Тож, зовсім незрозуміло, чому посадові особи АРМА вирішили, що менеджери «Карпатських мінеральних вод» мають достатню кваліфікацію, щоб управляти бізнесом IDS Ukraine.

Ми припускаємо, що основною метою участі в конкурсі конкурента була надія на те, що разом із правом на управління корпоративними правами вони зможуть отримати доступ до управління операційною діяльністю IDS Ukraine. А саме – зможуть самостійно приймати рішення щодо управління майном, яке належить іншим іноземним громадянам, так само незаконно та самовільно змінити менеджмент, можливо, щось швидко продати…

По факту, це все виглядає не як зацікавленість у тому, щоб допомогти державі врятувати такий вагомий актив, як наша компанія, а геть по-іншому.

Які ризики виникають? 

Звичайно, отримати в управління завод, який за необхідності можна зупинити з надуманих причин, а на додаток ще й дистрибуційну компанію з величезним парком холодильників, і рахунок цього розвинути власний бренд – ідея дуже приваблива, про що навіть не приховуючи говорить керівник конкурента. У нас є небезпідставна підозра, що «Карпатські мінеральні води» докладатимуть зусиль, щоб послабити або взагалі витіснити «Моршинську» з ринку, частка ринку якої майже в три з половиною  рази більша, ніж у «Карпатської джерельної».

Підсумовуючи вищесказане, можу констатувати лише одне. Якщо держава не втрутиться та не скасує результати конкурсу, країна ризикує втратити ефективну компанію IDS Ukraine. Дестабілізація ситуації призведе до того, що зупиняться працюючі підприємства, команда з 3000 людей залишиться без роботи, курортне містечко Моршин втратить більшу частину свого доходу, а мільйони українців залишаться без доступу до якісної питної води.

Мені здається, що держава в цьому не може бути зацікавленою. А ось «Карпатські мінводи» – так, хоча по факту це можна назвати всім відомим словом – «рейдерство».

Наостанок варто сказати, що менеджмент, який звик до щоденної та важкої праці та відповідальності за велику кількість людей, налаштований боротися за те, щоб зберегти компанію. Адже саме наша команда в майже незмінному складі будувала IDS Ukraine півтора десятиліття. Ми виростили бренд «Моршинська», і ми не допустимо його руйнування. Ми не збираємося опускати руки. Так само як і акціонери IDS Ukraine, які теж неодмінно домагатимуться законності та справедливості.

Матеріал рубрики «Точка зору» є відображенням особистої думки автора й може не збігатися з точкою зору редакції Mind. Він не претендує на об'єктивність та всебічність висвітлення теми, про яку йдеться. Ініціатива публікації, як правило, надходить з боку автора.

Редакція не несе відповідальності за достовірність і тлумачення наведеної інформації та виконує винятково роль носія. Матеріали в рубриці «Точка зору» можуть бути опубліковані як на комерційній, так і на безоплатній основі.

Основна вимога – суспільна значущість теми та відкрита публічна позиція автора.

Проєкт використовує файли cookie сервісів Mind. Це необхідно для його нормальної роботи та аналізу трафіку.ДетальнішеДобре, зрозуміло