Компенсація вже незабаром: кому і як відшкодують втрати за зруйноване житло

Компенсація вже незабаром: кому і як відшкодують втрати за зруйноване житло

Основним джерелом фінансування стануть заарештовані активи росіян та репарації

Компенсація вже незабаром: кому і як відшкодують втрати за зруйноване житло
Фото: Telegram Володимира Зеленського

17 березня 2023 року почався зворотний відлік двомісячного терміну, необхідного для старту компенсаційної кампанії, яку передбачено Законом України №2923-IX від 23 лютого 2023 року.

Ухвалення закону про компенсацію, який пройшов тривалий шлях, є важливим кроком у забезпеченні прав громадян на житло та усуненні руйнівних наслідків, спричинених повномасштабною збройною агресією російської федерації проти України. Закон було підписано Президентом України, і вже 22 травня 2023 року він набуде чинності, що дозволить запрацювати національному механізму компенсацій. Які недоліки та переваги з юридичної точки зору він містить, розповів Mind провідний юрисконсульт консалтингової компанії Nota Group Олександр Слободянюк.

Раніше Mind розповідав про цей закон у матеріалі Зруйновані квартири відшкодують грошима чи житловими сертифікатами. Як працюватиме механізм компенсації за знищену через війну нерухомість?

Як зазначала голова Комітету ВРУ з питань організації державної влади, місцевого самоврядування, регіонального розвитку та містобудування під час брифінгу щодо нового механізму компенсації за пошкоджену та зруйновану нерухомість, станом на 28 лютого 2023 року через портал «Дія» подано 335 145 заявок на компенсацію за пошкоджене або зруйноване агресором житло, що включає в себе в цілому орієнтовно 23 млн кв. м. Трагічною є також орієнтовна кількість наших співгромадян, що втратили свої домівки, а їх вже щонайменше понад два мільйони лише за найбільш скромними підрахунками.

Номер і дата прийняття: Закон України №2923-IX від 23.02.2023. Відповідний законопроєкт №7198

Автори: Шуляк О.О., Чорний Д.С, Безугла М.В., Неклюдов В.М., Кузьміних С.В., Богданець А.В. та інші. 

Ціна питання: Очікується, що основним джерелом фінансування стануть заарештовані активи росіян та інші джерела фінансування, включаючи репарації та кошти міжнародних організацій. До них також відносяться кошти державних і місцевих бюджетів, інших кредиторів та інвесторів, а також міжнародна технічна й фінансова допомога.

Читайте також: Компенсація за зруйноване житло: недоліки нового закону можуть стати на заваді у використанні наданих коштів

Хто може подати заяву? Передбачається, що отримати компенсацію зможуть фізичні особи – громадяни України, які відносяться до наступних категорій:

 • власники пошкоджених/знищених об’єктів нерухомого майна;
 • замовники будівництва;
 • власники спеціального майнового права на неподільні житлові об’єкти незавершеного будівництва, майбутні об’єкти житлової нерухомості, або особи, які сплатили часткову ціну такого об’єкта та на користь яких зареєстровано обтяження речових прав на такий об’єкт відповідно до Закону України «Про гарантування речових прав на об’єкти нерухомого майна, які будуть споруджені в майбутньому»;
 • особи, які здійснили інвестування та фінансування будівництва об'єктів житлового будівництва, щодо яких отримано право на виконання будівельних робіт та які не прийнято в експлуатацію, до набрання чинності Законом України «Про гарантування речових прав на об’єкти нерухомого майна, які будуть споруджені в майбутньому»;
 • члени житлово-будівельних (житлових) кооперативів, які викупили квартиру, інше житлове приміщення в будівлі, будинок садибного типу, садовий або дачний будинок кооперативу, але не оформили право власності на нього;
 • спадкоємці осіб, визначених вище.

Окремо варто відзначити, що законом визначено серед суб'єктів, які мають право на отримання компенсації для відновлення пошкодженого спільного майна багатоквартирного будинку, також об’єднання співвласників багатоквартирних будинків, управителі багатоквартирних будинків, житлово-будівельні (житлові) кооперативи, які здійснюють утримання відповідних будинків.

Лише громадяни України?

Положення закону №2923-IX передбачають механізм компенсації лише для громадян України. 

Іноземні інвестори – фізичні особи, що мають зруйновану або пошкоджену нерухомість в Україні, залишаються поза предметом регулювання нового закону.

Читайте також: Підготуватися до компенсації: як фіксувати руйнування житла

Як подати заяву?

Визначено два способи подання заяви на компенсацію: в електронній формі через портал «Дія» або ж у паперовій формі через центр надання адміністративних послуг, органи соціального захисту населення або  нотаріуса.

Подання заяви про надання компенсації за знищений об’єкт нерухомого майна здійснюється незалежно від задекларованого/зареєстрованого місця проживання (перебування) отримувача компенсації або місця розташування знищеного об’єкта нерухомого майна.

Коли подавати заяву на компенсацію? Заінтересовані особи зможуть подати заяву про надання компенсації у строк, що не перебільшує 90 днів з дня припинення воєнного стану на території, де знаходиться пошкоджений або знищений об’єкт нерухомого майна.

В які строки можна отримати компенсацію? Наразі питання строків отримання компенсації залишається відкритим.

Законом визначено лише обов’язок держави щороку виділяти кошти із державного бюджету на фінансування програми з виплати компенсацій. Але в реаліях війни, що триває, це й не дивно, оскільки передбачити, що буде завтра, дуже важко.

Компенсують лише гроші? Законом передбачено декілька видів компенсації, а саме:

 1. Надання грошових коштів шляхом їх перерахування на поточний рахунок отримувача компенсації із спеціальним режимом використання для фінансування будівництва будинку садибного типу, садового або дачного будинку. Такий рахунок відкривається на ім’я отримувача компенсації. Порядок відкриття та ведення таких рахунків визначається Національним банком України.
 2. Фінансування придбання квартири, іншого житлового приміщення, будинку садибного типу, садового або дачного будинку (у тому числі фінансування придбання такого приміщення/будинку, що буде споруджений у майбутньому, або інвестування/фінансування його будівництва) з використанням житлового сертифіката.
 3. Компенсація за пошкоджений об’єкт нерухомого майна надається шляхом виконання робіт, пов’язаних з будівництвом, на пошкодженому об’єкті нерухомого майна з метою його відновлення (у тому числі розроблення проектної документації на будівництво, проведення її експертизи, виконання будівельних робіт) та/або надання будівельної продукції для виконання таких робіт.

Читайте також: Країна мрії: чому вже час розпочати відбудову України попри війну

Чи є обмеження щодо подальшого відчуження? Отримувач компенсації не має права відчужувати:

 • квартиру,
 • інше житлове приміщення,
 • будинок садибного типу,
 • садовий або дачний будинок (у тому числі таке приміщення/будинок, що буде споруджений у майбутньому), придбані (у тому числі проінвестовані/профінансовані) ним з використанням житлового сертифіката, протягом п’яти років.

Закон прийнято, що далі? Як зазначають експерти ГО «Поверни своє», до набуття законом чинності Кабмін має затвердити план заходів з реалізації закону та прийняти цілу низку нормативно-правових актів, які регламентуватимуть різні процедурні питання.

Умовно, можна визначити п'ять подальших кроків, після виконання яких механізм запрацює:

 1. Затвердження Порядку надання компенсації за пошкоджені об’єкти нерухомого майна.
 2. Визначення алгоритму та інституції, яка відповідатиме за фінансування придбання нового житла з використанням житлового сертифіката.
 3. Створення і забезпечення функціонування компенсаційних комісій на місцях.
 4. Встановлення особливостей проведення обстеження зруйнованого житла, яке знаходиться на тимчасово окупованій (після 24.02.2022) території або в районі, де ведуться бойові дії, або який перебуває в оточенні чи блокуванні.
 5. Верифікація раніше поданих заявок у «Дію».

Висновки. Шлях розробки механізму для врегулювання гострого соціально-економічного питання, викликаного масштабними руйнуваннями житлової нерухомості під час збройної агресії рф, був достатньо довгим. Проте український парламент зміг ухвалити закон №2923-IX від 23.02.2023, який має стати наріжним каменем для відновлення житлової нерухомості після перемоги України.

Також, зважаючи на законодавче закріплення права спадкоємців на компенсацію, неабияк полегшено майбутній захист прав наших співгромадян, які втратили не лише домівку, а й рідних людей через війну.

Попереду ще багато роботи, зокрема, розробка та впровадження багатьох підзаконних актів, якими буде врегульовано безліч процедурних питань на практиці.

Автори матеріалів OpenMind, як правило, зовнішні експерти та дописувачі, що готують матеріал на замовлення редакції. Але їхня точка зору може не збігатися з точкою зору редакції Mind.

Водночас редакція несе відповідальність за достовірність та відповідність викладеної думки реальності, зокрема, здійснює факт-чекінг наведених тверджень та первинну перевірку автора.

Mind також ретельно вибирає теми та колонки, що можуть бути опубліковані в розділі OpenMind, та опрацьовує їх згідно зі стандартами редакції.

Проєкт використовує файли cookie сервісів Mind. Це необхідно для його нормальної роботи та аналізу трафіку.ДетальнішеДобре, зрозуміло