Іноземна допомога Україні: як її виділяють і кому вона дістається. Досвід IFC

Іноземна допомога Україні: як її виділяють і кому вона дістається. Досвід IFC

Наскільки змінився підхід до донорства з початком війни та про які суми йдеться

This material is also available in English
Іноземна допомога Україні: як її виділяють і кому вона дістається. Досвід IFC
Фото: пресслужба НБУ

Обсяг фінансової підтримки, наданої Україні міжнародними донорами з початку війни, уже перевищив $50 млрд. Це і безповоротна допомога, і кредити на пільгових умовах, і гранти. Донори – великі міжнародні фінкорпорації, банки та фонди. Раніше Mind уже докладно писав, які саме організації, з якою метою та на яких умовах надавали Україні цю підтримку. Одним із донорів є також Міжнародна фінансова корпорація (IFC). Ліза Кестнер, регіональний менеджер IFC в Україні та Молдові, спеціально для Mind розповіла, як саме виділяється ця допомога, які чинники аналізуються під час ухвалення рішень про її надання та як організовано контроль за використанням коштів.

Якими є головні умови для перегляду співпраці з Україною під час війни?

У перші дні російського вторгнення в Україну IFC, як і іншим міжнародним фінансовим організаціям та інвесторам, потрібно було оцінити ситуацію. В умовах невизначеності IFC, яка спеціалізується на приватному секторі, почала підтримувати наявних клієнтів, надаючи їм фінансування для підтримки оборотного капіталу (наприклад, для безперебійного придбання палива та інших товарів першої необхідності), при цьому зберігаючи наші торговельні лінії відкритими для підтримки імпорту критично важливих товарів. Інші донори з нашої групи організацій, як-от Світовий банк, надавали вкрай необхідну бюджетну підтримку.

По ходу російського вторгнення в Україну стало зрозуміло, що лише державний сектор і донори не в змозі втримати українську економіку на плаву. Рятівним жилетом для країни стає приватний сектор, який 2021 року генерував до 70% ВВП, адже він зберігає робочі місця, підтримує експорт і продовжує приносити податкові надходження.

Однак досі лише невелика частина міжнародного фінансування була адресована бізнесу.  Тож, зважаючи на значне недофінансування галузі, високі кредитні ризики та тривалу економічну турбулентність, він негайно потребує доступу до фінансування.

Уряди, такі міжнародні інституції розвитку, як IFC, комерційні кредитори мають об'єднати зусилля для підтримки приватного сектору України.

Для цього IFC працює над програмою, що передбачає значно більшу кількість проєктів в Україні. Програма «Економічна стійкість України» вартістю $2 млрд (оголошена в грудні 2022 року) передбачає фінансування з власного рахунку IFC разом із гарантіями та пільговим фінансуванням (або грантами) від донорів. Їхня підтримка є життєво важливою для зниження ризиків приватних інвестицій у нинішніх надзвичайно ризикованих умовах.

Минулого місяця Нідерланди та Швейцарія першими фінансово підтримали українську програму IFC. Нідерланди надали $43 млн на підтримку аграрного сектору й забезпечення екстреної ліквідності для приватних компаній у критично важливих галузях агропромислового комплексу. Швейцарія надала $10 млн на підтримку малих фермерів, які відіграють ключову роль у забезпеченні населення продовольством і гарантуванні продовольчої безпеки.

IFC розраховує залучити у три-чотири рази більше, ніж кожен окремий пакет донорської допомоги, завдяки мобілізації коштів, що потенційно може забезпечити фінансування на суму понад $200 млн. Ми закликаємо інших партнерів із розвитку приєднатися до нашої програми, щоб допомогти нам зміцнити приватний сектор України як основу подальшого розвитку країни.

На які цілі IFC надає кошти Україні?

Під час російського вторгнення в Україну IFC зосередилася на задоволенні нагальних потреб приватного сектору та наданні короткострокової ліквідності для забезпечення доступу до критично важливих товарів і послуг, як-от харчові продукти й пальне, а також їх постачання. Це, зокрема, $78 млн торгівельного фінансування для забезпечення критично важливого імпорту та експорту, а також понад $46 млн для підтримки імпорту українського зерна, кукурудзи, соняшникового насіння та олії в Туреччину через турецькі банки.

Ми також надаємо оборотний капітал для збереження та переміщення бізнесу.

В АПК ми допомагаємо коригувати бізнес-моделі, знаходити альтернативні шляхи для експорту, розробляти програми відновлення та фінансування сільського господарства.  Крім того, ми впроваджуємо консультаційні програми для малих фермерів, як-то цифровізація аграрних розписок із фінансовими установами. 

У партнерстві з ЄС ми виділили 25 млн євро на ремонт пошкоджених будинків у найбільш постраждалих областях і ще 25 млн євро на перепрофілювання наявних будівель для розміщення внутрішніх переселенців.

У 2022 році український експорт ІТ-послуг зріс на 9,9% проти попереднього року, принісши понад $6 млрд доходу, що на $542 млн перевищило показник 2021 року. Ці цифри вказують на невикористаний потенціал галузі. Однак незахищеність і потенційна довгострокова нестабільність є основними чинниками, що стримують розвиток галузі та можуть суттєво вплинути на надання послуг. 

Допомогти бізнесу адаптуватися до нових обставин і продовжувати розширюватися може поліпшення доступу до фінансування. IFC активізує зусилля із залучення нових інвесторів у цей сектор. Інвестиції IFC у розмірі $30 млн в інвестиційну компанію Horizon Capital у вересні 2022 року допомогли цьому фонду вперше укласти угоду в складних умовах збору коштів (фандрейзингу), заохочуючи інвесторів до повернення на ринок попри кризу, що триває.

Спираючись на початковий внесок IFC, у квітні 2022 року ми підписали угоду про інвестування ще $30 млн у фонд. Наш сукупний внесок у розмірі $60 млн – найбільший на сьогодні серед інших інвесторів фонду – має на меті допомогти фонду швидко досягти цільового обсягу у $250 млн та спрямувати кошти в технологічні бізнеси, які гостро потребують ризикового капіталу. Як один із перших інвесторів у цій галузі IFC відіграє вирішальну роль в отриманні додаткових зобов'язань від наявних інвесторів, а також у залученні нових.

Як була організована допомога до лютого 2022 року?

До лютого 2022 року IFC десятиліттями допомагала Україні боротися з бідністю та стимулювати економічне зростання – це робота, яку ми маємо намір активізувати найближчими роками.

Агросектор України завжди був для IFC пріоритетом, і ми досі продовжуємо підтримувати агрохолдинги та малих фермерів. IFC надає ліквідні кошти великим виробникам харчових продуктів (наприклад, «Ниві Переяславщини») та допомагає меншим фермерам зберегти доступ до фінансування. З 2015 року ми працюємо з урядом України над впровадженням аграрних розписок, які дозволяють фермерам використовувати майбутній врожай як заставу для придбання насіння, саджанців і добрив.

Підтримуючи агрологістику, 2017 року ми надали кредит на $37 млн компанії MV Cargo на будівництво нового зернового терміналу, який став одним із найбільших у країни. Підтримуючи фінансові ринки, у 2021 році IFC інвестувала 30 млн євро – з можливістю конвертації в акції – в Укргазбанк, один із найбільших державних банків України. Ми також допомогли модернізувати інфраструктуру країни, зокрема порти, дороги та громадський транспорт.

Як перевірити, що кошти використовуються за призначенням?

Ми дуже уважно стежимо за розвитком подій в Україні. Згідно зі стандартною практикою, IFC проводить комплексну фінансово-юридичну перевірку своїх бізнес-клієнтів і партнерів, що надзвичайно важливо, щоб гарантувати їх відповідність вимогам IFC та доброчесну ділову поведінку. Клієнти IFC повинні відповідати вимогам щодо звітності, визначеним у кредитних угодах, упродовж усього життєвого циклу угоди. Тому ІFC здійснює моніторинг наших клієнтів на постійній основі.

Автори матеріалів OpenMind, як правило, зовнішні експерти та дописувачі, що готують матеріал на замовлення редакції. Але їхня точка зору може не збігатися з точкою зору редакції Mind.

Водночас редакція несе відповідальність за достовірність та відповідність викладеної думки реальності, зокрема, здійснює факт-чекінг наведених тверджень та первинну перевірку автора.

Mind також ретельно вибирає теми та колонки, що можуть бути опубліковані в розділі OpenMind, та опрацьовує їх згідно зі стандартами редакції.

Проєкт використовує файли cookie сервісів Mind. Це необхідно для його нормальної роботи та аналізу трафіку.ДетальнішеДобре, зрозуміло