Мобілізувати чи залишити: оформлюємо навчання правильно

Мобілізувати чи залишити: оформлюємо навчання правильно

На відстрочку можна розраховувати, на виїзд за кордон - ні

Мобілізувати чи залишити: оформлюємо навчання правильно

Мобілізацію, як і воєнний стан, в Україні продовжено до 18 серпня 2023 року. Потреба в нових силах для української армії зростає. Проте частина військовозобов'язаних бути студентами або в процесі отримання наукових знань. Отже, за законом, такі військовозобов'язані мають закінчити навчання і вже після цього можуть бути призвані до лав ЗСУ. За яких умов військовозобов'язаний може бути звільнений від призову або отримати відстрочку, розповіла Mind адвокатка, експертка з питань ЄСПЛ та судової практики, медіаторка Тетяна Ігнатенко.

В умовах війни гостро стоїть питання мобілізації. Хтось добровільно йде до територіального центру комплектування та соціальної підтримки (надалі «військкомат») і поспішає на передову, а хтось, навпаки, уникає такого візиту. Проте, не знаючи конкретних обставин певної особи, не слід її одразу засуджувати. З такою метою законодавець передбачив випадки відстрочки та звільнення від призову на військову службу під час мобілізації військовозобов’язаних. 

На жаль, є випадки, коли особи зловживають законодавчими нормами з метою ухилення від призову на військову службу. І саме після таких непоодиноких випадків виникають питання до тих осіб, які дійсно мають законні підстави для звільнення від мобілізації.

Як приклад, пропоную розглянути таку передбачену законодавством підставу для відстрочки від мобілізації як навчання, аспірантура, докторантура тощо.

Потрібно зібрати документи

На перший погляд, зрозуміло, які документи потрібно подати  до військкомату, щоб підтвердити зазначений вище статус про навчання та отримати відстрочку, а не відмову.

Однак не все так просто. Законодавство це питання детально не регламентує, а військкомати керуються своїми внутрішніми документами й порядками.

Із документів необхідно надати в оригіналі довідку з вищого учбового закладу, що підтверджує відповідну обставину – навчання на бакалавраті, у магістратурі, аспірантурі, докторантурі тощо. При цьому довідку необхідно отримати безпосередньо перед візитом до військкомату. Якщо такий документ отриманий на початку навчального року, це може стати підставою для відмови, оскільки, на думку військкомату, такий документ унеможливлює перевірку справжності інформації.

Окрім документів, що підтверджують особу (паспорт, ідентифікаційний код), необхідно подати копію військового квитка й довідку про несудимість. Хоча закон «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» не вимагає надання довідки про несудимість, однак на практиці траплялися випадки, коли військкомати її вимагали.

У законодавстві також чітко не прописано, як відбувається процедура надання «дозволу на відстрочку» та скільки часу приймається рішення про відстрочку. Як зазначалося вище, у таких випадках військкомат керується своїми внутрішніми документами й порядками.

Очікування на рішення

Якщо говорити про строк розгляду документів для надання відстрочки, як правило, заяву про відстрочку від мобілізації військкомати розглядають місяць.

Водночас у цей проміжок часу, до прийняття рішення про відстрочку, особу можуть направити пройти медкомісію та в подальшому мобілізувати, не дочекавшись такого рішення.

Дійсно, це людський фактор, і потрібно бути наполегливим у цьому питанні, оскільки, на думку осіб, що приймають рішення про відстрочку, подання заяви та документів про відстрочку ще не є підставою для зупинення проходження медичного огляду.

А за кордон не можна

Наступне питання – чи надає навчання, аспірантура, докторантура право на перетин кордону. Відповідь негативна: Правила перетину кордону громадянами України не передбачають такої можливості для зазначеної вище категорії осіб на перетин кордону.

Наостанок хотілося б подякувати всім тим, хто ухвалив важливе рішення мужньо захищати всіх нас, і побажати їм якнайшвидшого повернення додому з перемогою!

Автори матеріалів OpenMind, як правило, зовнішні експерти та дописувачі, що готують матеріал на замовлення редакції. Але їхня точка зору може не збігатися з точкою зору редакції Mind.

Водночас редакція несе відповідальність за достовірність та відповідність викладеної думки реальності, зокрема, здійснює факт-чекінг наведених тверджень та первинну перевірку автора.

Mind також ретельно вибирає теми та колонки, що можуть бути опубліковані в розділі OpenMind, та опрацьовує їх згідно зі стандартами редакції.

Проєкт використовує файли cookie сервісів Mind. Це необхідно для його нормальної роботи та аналізу трафіку.ДетальнішеДобре, зрозуміло