Оформлення спадщини: змінено порядок і терміни подачі відповідних заяв

Оформлення спадщини: змінено порядок і терміни подачі відповідних заяв

Поновлено піврічний строк, є зміни в оформленні спадщини на частку в товаристві

Оформлення спадщини: змінено порядок і терміни подачі відповідних заяв
Фото: depositphotos

Від початку повномасштабного вторгнення росії на територію України було внесено низку змін до законодавства. Останні стосуються, зокрема, і процедури оформлення спадщини. Що змінилося в цих питаннях і які строки на подачу відповідної заяви про спадщину діють під час воєнного стану, пояснила Mind адвокатка, експертка з питань ЄСПЛ та судової практики, медіаторка Тетяна Ігнатенко.

Відповідні законодавчі зміни, що були ухвалені від початку повномасштабної війни, серед іншого, стосуються строку прийняття спадщини – він був продовжений на 4 місяці. Тобто спадкоємець міг звернутися до нотаріуса із заявою про прийняття спадщини протягом 10 місяців, а не 6 місяців, як визначено положеннями Цивільного кодексу України.

Строки подачі заяви про спадщину змінено 

Проте слід звернути увагу, що в травні цього року Кабінет Міністрів України скасував таке продовження щодо строку на прийняття спадщини (постанова КМУ від 9 травня 2023 року №469 «Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України щодо нотаріату, державної реєстрації та функціонування інформаційних ресурсів в умовах воєнного стану»).

Отже, з червня 2023 року спадкоємці мають звертатися до нотаріуса із заявою про прийняття спадщини протягом 6 місяців із дня смерті спадкодавця.

Але що робити, коли особа не знала про зменшення строку на прийняття спадщини й не звернулася у визначений строк до нотаріуса з відповідною заявою?

У такому разі необхідно звернутися до суду із заявою про продовження строку на прийняття спадщини.

Читайте також: Бізнес у спадок: як правильно підготувати справи

Впорядковано оформлення частки в статутному капіталі товариства 

Хотілося б звернути увагу на іншу розповсюджену ситуацію, коли спадкоємці вчинили дії з метою прийняття спадщини, але не врахували все спадкове майно.

Досить часто це стосується бізнесу, а саме непереоформлення частки в статутному капіталі товариства, яка належала спадкодавцю. Така ситуація може виникнути через відсутність інформації про участь спадкодавця в компаніях, незацікавленість спадкоємця або взагалі, коли спадкоємець не знає порядок дій у такій ситуації. У самого товариства також виникає нагальне питання – як бути з часткою особи, яка померла, коли спадкоємці не здійснили жодних дій щодо її переоформлення.

З прийняттям Закону України «Про товариства з обмеженою та додатковою відповідальністю» (надалі також «закон») це питання було врегульовано. Проте на практиці трапляються непоодинокі випадки, коли товариство та й сам реєстратор не знають порядка дій щодо виключення померлої особи зі складу учасників.

Як зазначалося вище, у законі передбачена можливість виключення померлого учасника зі складу товариства, якщо йому належала частка в розмірі менше 50% статутного капіталу товариства.

Відповідно до положень ст. 23 Закону в разі, якщо спадкоємці протягом року з дня закінчення строку для прийняття спадщини, тобто після спливу 1,5 року, не подали відповідну заяву згідно з чинним законодавством, то в такому випадку товариство може виключити померлого учасника зі складу учасників товариства. Зазначене рішення ухвалюється без врахування голосів учасника, що виключається.

Якщо ж частка померлого учасника у статутному капіталі товариства становить 50% або більше, то товариство може приймати рішення, пов’язані з ліквідацією товариства, без врахування голосів цього учасника.

Читайте також: Реалії війни: як оформити спадок під час воєнного стану

Окремі питання набуття участі в товариствах

  • Як бути, якщо спадкоємець має намір стати учасником товариства замість померлого?
    Після отримання свідоцтва про спадщину спадкоємець має звернутися до реєстратора для вчинення дій із переоформлення частки померлого на спадкоємця. У такому разі згода інших учасників не потрібна.
  • Який порядок дій на практиці, якщо спадкоємець не звертається з вказаною вище заявою?
    Якщо спадкоємець не вчинив жодних дій щодо вступу в товариство протягом 1,5 року з дня смерті учасника, то на загальних зборах товариства ухвалюється рішення про виключення померлої особи зі складу учасників та про перерозподіл часток між діючими учасниками.

Тож, якщо спадкоємець має реальний намір приймати участь в управлінні товариством як спадкоємець померлого учасника, важливо дотриматися встановлених законом строків і процедури.

Автори матеріалів OpenMind, як правило, зовнішні експерти та дописувачі, що готують матеріал на замовлення редакції. Але їхня точка зору може не збігатися з точкою зору редакції Mind.

Водночас редакція несе відповідальність за достовірність та відповідність викладеної думки реальності, зокрема, здійснює факт-чекінг наведених тверджень та первинну перевірку автора.

Mind також ретельно вибирає теми та колонки, що можуть бути опубліковані в розділі OpenMind, та опрацьовує їх згідно зі стандартами редакції.

Проєкт використовує файли cookie сервісів Mind. Це необхідно для його нормальної роботи та аналізу трафіку.ДетальнішеДобре, зрозуміло