Перетин кордону: які правила діють для студентів українських вишів
І які документи потрібні для виїзду
Кабінет Міністрів днями ухвалив зміни до правил перетину кордону студентами-бакалаврами. Відповідна постанова №366 набрала чинності 3 квітня 2024 року. Які правила перетину кордону діють для студентів згідно з новими змінами, розповіла Mind адвокатка, експертка з питань ЄСПЛ та судової практики, медіаторка Тетяна Ігнатенко.
Від початку дії воєнного стану виникало багато питань щодо мобілізації та можливості перетину кордону студентами, які здобувають, зокрема, першу вищу освіту як в Україні, так і за кордоном.
З метою врегулювання питань щодо перетину кордону студентами, які навчаються на території нашої держави, за ініціативи Президента України 2 квітня цього року Кабінет Міністрів прийняв постанову №366 «Про внесення зміни до Правил перетинання державного кордону громадянами України».
Читайте також: Освіта під час війни: як змінилися правила перетину кордону для студентів іноземних вишів
На кого саме розповсюджується ця постанова?
На:
- студентів чоловічої статі у віці від 18 до 22 років;
- які навчаються на денній формі в закладах вищої освіти в Україні;
- форма здобуття освіти – бакалаврат або магістратура (стосується магістрів лише медичного, фармацевтичного або ветеринарного прямування);
- заклад освіти має бути державної або комунальної форми власності;
- тих, хто прямує на навчання в іноземні заклади освіти за програмою освітньої академічної мобільності (навчання чи стажування в іншому закладі освіти за кордоном).
На підставі чого виникає право на академічну мобільність?
Підставою є:
- міжнародні гранти, проєкти та програми, запрошення, отримані від закордонних організацій-партнерів;
- власна ініціатива студента, підтримана керівництвом закладу вищої освіти, на основі індивідуальних запрошень;
- договорів між закладом вищої освіти та іноземними закладами в галузі освіти тощо.
Які документи студенти мають надати прикордонникам для перетину кордону?
-
довідку із закладу вищої освіти України щодо направлення студента для навчання, стажування в іноземному закладі освіти із зазначенням:
- підстави співробітництва;
- строку навчального семестру за кордоном;
- відсутності за останні два семестри негативних оцінок і фактів складання заліків та екзаменів, підтвердження рівня володіння мовою викладання в іноземному закладі освіти; - копію договору академічної мобільності, засвідчену закладом освіти України в установленому порядку;
- е-квиток студента, перевірений засобами порталу «Дія»;
- військово-облікові дані з відповідними відмітками ТЦК та СП.
Строк безперервного перебування студента за кордоном: не більше строку навчального семестру.
Читайте також: Мобілізувати чи залишити: оформлюємо навчання правильно
Що допоможе уникнути несподіванок на кордоні?
Постанова вже почала діяти, і це гарна новина для тих українських студентів чоловічої статі, які давно мріяли про навчання чи стажування в іноземному закладі освіти за відповідною програмою академічної мобільності. Однак потрібно врахувати всі вимоги до документів, ретельно про все подбати при підготовці пакета документів і звернути увагу закладу освіти, які дані мають бути зазначені в довідці (див. вище), щоб не мати неприємних несподіванок на кордоні.
Також потрібно ще раз звернути увагу, що постанова стосується студентів, які здобувають вищу освіту в Україні, а не студентів, які вступили до іноземних закладів освіти.
Академічна мобільність передбачає навчання чи стажування в іноземному освітньому закладі зі збереженням місця навчання в Україні.
Автори матеріалів OpenMind, як правило, зовнішні експерти та дописувачі, що готують матеріал на замовлення редакції. Але їхня точка зору може не збігатися з точкою зору редакції Mind.
Водночас редакція несе відповідальність за достовірність та відповідність викладеної думки реальності, зокрема, здійснює факт-чекінг наведених тверджень та первинну перевірку автора.
Mind також ретельно вибирає теми та колонки, що можуть бути опубліковані в розділі OpenMind, та опрацьовує їх згідно зі стандартами редакції.