Ринок праці: стратегія пошуку першої роботи в ІТ
Іноземні замовники повертаються до наймання українських фахівців
Попри повномасштабну війну в Україні та невтішну статистику наймання, IT-ринок праці досі живе, а Знаходимось в ситуації, коли конкуренція на одне місце висока. Значно вище, ніж була до широкомасштабного вторгнення. Відповідно очікування від кандидата, які він має докласти, щоб отримати роботу, у роботодавців виросли.
Найбільш поширене питання від випускників IT-школи Mate academy на самому початку – що робити, коли попит на ІТ виріс вдвічі й ринок просто не справляється? І тут насправді підходи не змінились – головне, мати мотивацію і не тішитися ілюзіями, що все буде легко. Бо все навпаки – буде дуже важко. Щоб отримати оффер від ІТ-компанії, потрібно вкласти чимало зусиль у своє навчання та практичний досвід. Про те, як знайти першу роботу в IT, Mind розповіли менеджерки з підтримки кар'єри в Mate academy Альона Лабюк і Наталія Волошина.
Читайте також: Ринок праці під час війни: головний виклик – зберегти співробітників
Світові тенденції в найманні
Згідно з даними Світового економічного форуму, зараз ситуація з найманням почала стабілізуватись. Наразі лей-офи закінчилися, і компанії не планують масово звільняти людей.
Світовий економічний форум прогнозує, що певна кількість вакансій зникне, але водночас їх замінять інші. І це природний процес, тому що світ розвивається, з’являються нові технології, впливає диджиталізація, отже, і ІТ-процеси теж модернізуються.
Ключові індустрії, у яких продовжить розвиватися наймання – це фінансові послуги та електронна комерція, охорона здоров'я та страхування, IoT, кібербезпека, наука про дані та аналітика даних, виробництво.
Читайте також: Працевлаштування зі штучним інтелектом: що може chatGPT для рекрутингу в IT
Тренди в рекрутингових процесах
- Кількість робочих місць у сфері технологій продовжить зростати.
- Компанії зосередяться на тому, щоб робити більше з меншими витратами. Особливо, це буде простежуватися в маленьких компаніях.
- Зростання заробітної плати не буде таким сильним, як торік, але для затребуваних технологічних секторів воно продовжиться.
- Підвищення кваліфікації та внутрішня мобільність – це тренд, коли компанії намагатимуться ростити працівників всередині компанії.
- Гнучкість і баланс між роботою та особистим життям.
- Більш стратегічний підхід до пошуку роботи: уже недостатньо надсилати одне й те саме резюме на якомога більше відкритих вакансій.
- Особистий бренд має значення: тепер він стає необхідним не лише для фахівців зі сфери маркетингу/комунікацій, а й також для розробників.
Від світу до України: дивимось оптимістично
- З Україною працювати вигідно у всіх аспектах.
Багато компаній-інвесторів, замовників повертаються на ринок України. Так, для минулого 2022 року було характерно те, що закордонні замовники, побоюючись ризиків, зробили ставку на розробників з інших країн, зокрема Індії. Проте на ринку ця міграція замовлень і так відбувалася раз на декілька років.
Що ми маємо сьогодні? Замовники повертаються до українців, тому що ми робимо класно, якісно та за адекватні гроші в порівнянні з іншими країнами.
- Сталевість українського духу повернула дуже велику кількість компаній
На момент літа-осені-початку зими 2022 року в іноземних замовників були цілком зрозумілі переживання, що через вторгнення росії та постійні обстріли з її боку українці перестануть працювати, усі інвестиції пропадуть, а через відсутність світла та інтернету ми станемо кам'яною державою. Яке ж у них було здивування, що попри обстріли українські розробники ходять на релізи, вкладаються в дедлайни.
Станом на серпень 2023-го дуже велика кількість компаній та інвесторів повернулася на ринок. Це в менших обсягах, ніж було на початку 2022 року, але тенденція дуже позитивна.
У Mate academy з початку 2023 року працевлаштували понад 700 студентів.
Читайте також: Відкрита вакансія: які правила працевлаштування іноземців для резидентів «Дія City»
Як джуну отримати job offer?
Джуніор – фахівець, який має мінімальний комерційний досвід або немає його взагалі. Має мотивацію і хороші комунікативні навички, а також ґрунтовні теоретичні знання і практичні кейси в портфоліо. Щоб отримати свій перший оффер джуніор-спеціалісту необхідно:
- мати гарну теоретичну базу відповідно до вимог ринку праці;
- мати досвід пет-проєктів, волонтерських проєктів чи хакатонів, які можна використати для свого портфоліо;
- бути наполегливим та проактивним;
- не боятися використовувати нестандартні підходи;
- використовувати не лише спеціалізовані сайти з пошуку роботи, а й альтернативні, як-от знаходити контакти рекрутерів, LinkedIn та інші месенджери;
- отримавши відмову – не опускати руки!
- завжди бути ввічливим та відкритим у спілкуванні;
- дотримуватися дедлайнів;
- ставитися до пошуку роботи як до квесту: використовуйте всю свою кмітливість і знання, додавайте трохи азарту, щоб отримати найкращий результат;
- не турбуватися через кількість конкурентів на вакансію.
Як найкраще представити себе на інтерв’ю
Самопрезентація дуже важлива, адже під час неї оцінюються ваші soft-скілли
Порада, яка насправді працює максимально круто на моменті самопрезентації на співбесіді – потрібно визначити, у чому ваша цінність.
Саме завдяки цьому ви можете досягати крутих результатів і приносити користь компанії і собі.
Як визначити свою цінність?
Взяти листочок і прописати ваші досягнення, а потім свої дії чи риси характеру, завдяки чому ви досягли цього результату. Це можуть бути абсолютно безглузді речі для когось, але надзвичайно важливі для вас. Умовно, пишете багато ваших різних маленьких і великих перемог і виділяєте ту рису, яка найчастіше повторюється у ваших здобутках. Так ви зрозумієте цю цінність себе і вже зовсім по-іншому подивитися на весь цей попередній досвід. Відповідно по-іншому дивитиметеся на майбутнє.
Чек-лист, що потрібно врахувати перед співбесідою:
- Якщо це відеоінтерв'ю – протестувати посилання на інтерв'ю ДО співбесіди, перевірити своє програмне забезпечення на наявність дозволів/оновлень, звук і камеру.
- Прибрати в кімнаті або поставити віртуальний фон.
- Взяти із собою склянку води/чашку чаю на випадок якщо стресуватимете або необхідно буде виграти декілька секунд і подумати перед відповіддю.
- Вимкнути звук на телефоні.
- Перед кожною співбесідою переглядайте інформацію про компанію/вакансію.
- Не забудьте сказати інтерв'юеру, що ви раді зустрічі з ним, посміхнутися й обов'язково дивитися йому в очі.
- Зробити своє представлення коротким і лаконічним.
- Зосередитися на кваліфікації. Зокрема, робіть акцент на тому, що вмієте та знаєте, чим можете бути корисним. Але перед цим треба сформувати це розуміння насамперед для себе.
- Бути готовим до подальших запитань.
- Пам'ятати, що манери мають значення. Це значить, що ваша вихованість та адекватне спілкування дуже впливають на враження про вас.
- Бути чесним, ніколи не обманювати.
- Варто сформувати реальні очікування по зарплаті.
Зарплатні гілки – це чудовий спосіб орієнтуватися на ринкову медіану, однак, коли ви починаєте свій шлях – ви не повинні відштовхуватися від зарплати.
З кожним новим робочим завданням, приходить досвід. Цей досвід ви надалі будете накопичувати та конвертувати в більшу зарплату. Зрозуміло, що всі ми ходимо на роботу в тому числі й за грошима, але саме з приходом досвіду ваші кар’єрні перспективи та можливості зростатимуть.
Дивіться на ситуацію в ретроспективі і фокусуйтеся на цьому. Те, що за вами сьогодні не ганяється рекрутер і не пропонує зарплату з трьома нулями, не означає, що за два роки, коли ви набудете досвіду та станете мідлом, це не зміниться.
До речі, щодо грошей. Дуже часто питають, чи є демпінг через те, що велика кількість кандидатів на одну вакансію? Якщо це стабільна компанія з нормальним підходом, то демпінгу немає, адже компанія як отримувала замовлення від замовників у валюті, так і отримує. Відповідно продовжують виплачували хороші стабільні зарплати та зберігають перегляд зарплат. Так, може змінитися відсоток, на який зарплату переглядають, але сама опція перегляду залишається. Це корелюється із загальним світовим трендом, про який згадувалося на початку.
Коли джуну можна змінювати компанію?
Не рекомендуємо міняти компанію частіше, ніж раз на півроку-рік. Особливо, якщо це ваша перша робота в ІТ. За менший час фахівець нормально не інтегрується в проєкт і не принесе класного імпакту бізнесу. А отже, самостійно для себе не зможе відчути свій ріст.
Радимо змінювати роботу раз на два-три роки, коли ви з компанією могли почерпнути багато всього і готові рухатися далі, щоб опановувати щось нове, не стояти на місці та не мати застою.
І на завершення. Варто враховувати інтеграційний процес українського ІТ-ринку у світовий:
- Англійська мова: з good to have стане must have.
- Конкурентне середовище: доведеться працювати в багатьох напрямах.
- Постійне вдосконалення: не буде достатньо знати одну технологію, доведеться багато вчитися, щоб працювати за міжнародними стандартами.
- Культурні відмінності: кількість іноземних компаній і проєктів, які будуть заходити до нас, тільки зростатимуть, тому варто бути готовими до роботи з людьми з різних культур.
Автори матеріалів OpenMind, як правило, зовнішні експерти та дописувачі, що готують матеріал на замовлення редакції. Але їхня точка зору може не збігатися з точкою зору редакції Mind.
Водночас редакція несе відповідальність за достовірність та відповідність викладеної думки реальності, зокрема, здійснює факт-чекінг наведених тверджень та первинну перевірку автора.
Mind також ретельно вибирає теми та колонки, що можуть бути опубліковані в розділі OpenMind, та опрацьовує їх згідно зі стандартами редакції.