Повернення планових перевірок: до чого готуватися бізнесу
Які законодавчі ініціативи вже чекають на розгляд
За ініціативою Кабміну до Верховної Ради подано черговий проєкт Закону про внесення змін до Податкового кодексу. Цього разу документ містить ідею скасувати мораторій на проведення податкових перевірок. Законопроєкт вже зареєстрований парламентом.
Що стосується новацій, які ним пропонується запровадити, то йдеться, зокрема, про внесення змін до ПКУ та закону «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування». А саме – ініціювати відновлення документальних (планових та позапланових) перевірок. Обґрунтування такого рішення навдивовижу просте : «Цього вимагає МВФ».
Як норми передбачає законопроєкт і до чого варто готуватися бізнесу, розповів Mind старший юрист ESQUIRES, адвокат Владислав Головатюк.
Читайте також: Податкові перевірки: актуальна ситуація і очікування
Номер і дата реєстрації: №10016 від 6.09.2023
Автор: Кабінет Міністрів України.
Етап. Законопроект №10016 одержано Верховною Радою України. Станом на день публікації його направлено на розгляд комітету та надано для ознайомлення. Якщо документ буде ухвалений парламентом, то він набирає чинності з 1 жовтня 2023 року (об’єктивно до 1 жовтня 2023 року законопроєкт не встигне пройти всі етапи голосування та процедуру підписання Президентом).
Ціна питання. Як вбачається з тексту пояснювальної записки, реалізація акта дозволить уникнути невиправданих втрат доходів державного та місцевих бюджетів шляхом надання можливості податковим органами здійснювати контрольно-перевірочні заходи при наявності ризиків недотримання несумлінними суб’єктами господарювання вимог законодавства.
Зміст. Відповідно до порівняльної таблиці бізнес очікують такі зміни.
З 1 жовтня 2023 року скасовуються обмеження на документальні позапланові перевірки. Нагадаємо, зараз це питання регулює пп. 69.21 пп. 69.2 п. 69 підрозділу 10 розділу XX ПК України (дозволяє проводити такий вид перевірок виключно на звернення платника податків та/або з підстав, визначених пп. 78.1.1, пп. 78.1.2, пп. 78.1.5, пп. 78.1.7, пп. 78.1.8, пп. 78.1.9, пп. 78.1.12 п. 78.1 ст. 78 ПК України, пп. 78.1.14-78.1.16 п. 78.1 ст. 78 ПК України, пп. 78.1.21 та 78.1.22 п. 78.1 ст. 78 ПК України, а також документальні позапланові перевірки платників податків у разі порушення валютного законодавства).
З 1 жовтня 2023 року скасовуються обмеження щодо кола платників, яких може бути внесено до плану-графіку проведення документальних планових перевірок (зараз це платники податків, які здійснюють діяльність у сфері виробництва та/або реалізації підакцизної продукції, азартних ігор, фінансових, платіжних послуг).
З 1 жовтня 2023 року скасовуються мораторій на проведення документальних перевірок правильності нарахування, обчислення та сплати єдиного внеску (розпочаті перевірки до 24 лютого 2022 року – поновлюються на невикористаний строк).
Альтернативи. Законопроєкт, на момент публікації цього матеріалу, має п’ять альтернатив:
Номер законопроєкту | Дата реєстрації | Мета і завдання законопроєкту |
10016-1 | 12.09.2023 | Зберегти і продовжити дію мораторію на податкові перевірки на період року після припинення або скасування воєнного стану – фактично продовження наявного мораторію ще на рік після закінчення воєнного стану. |
10016-2 | 12.09.2023 | Зберегти і продовжити дію мораторію на податкові перевірки на період до припинення або скасування воєнного стану для платників податків, сукупний дохід яких за попередній календарний рік становив від 1200 до 10000 мінімальних заробітний плат, встановленої законом на 1 січня відповідного року, а для платників податків, сукупний дохід яких за попередній календарний рік не перевищував 1200 мінімальних заробітний плат, встановленої законом на 1 січня відповідного року на період до 31 грудня року, у якому припинено або скасовано воєнний стан. |
10016-3 | 12.09.2023 | Збереження дії мораторію для малого бізнесу. Законопроєктом пропонується поширити дію мораторію лише на податкові перевірки платників податків, сукупний дохід яких за попередній календарний рік не перевищував 40 млн грн. |
10016-4 | 12.09.2023 | Збереження дії мораторію на податкові перевірки та продовження його дії на період до 31 грудня року, в якому відбудеться припинення або скасування воєнного стану. |
10016-5 | 14.09.2023 | Збереження дії мораторію на податкові перевірки, а також продовження його дії на період до 31 грудня року, в якому відбудеться припинення або скасування воєнного стану. |
Позиція юристів. Думаємо, законопроект не викликав великого здивування у бізнесу, а ініціювання подібного закону, як і його прийняття, залишається питанням часу з огляду на взяті на себе Україною зобов’язання.
Тут слід зауважити, що, як і раніше, особливості формування плану-графіка проведення документальних планових перевірок і внесення змін до нього здійснюватиметься без урахування вимог, передбачених п. 77.2 ст. 77 ПК України, а внесення змін до плану-графіка може здійснюватися щомісячно з урахуванням:
- форс-мажорних обставин;
- обставин непереборної сили;
- наявності/відсутності безпечних умов для проведення перевірок.
Платникам податків треба буде дуже уважно вивчати підстави включення їх до плану-графіку, адже фактично встановлений виключний перелік підстав внесення до плану-графіку змін (і когось виключити з нього та відповідно внести можливо лише за наявності однієї з обставин, що передбачені вище).
Хто буде в плюсі: державні та місцеві бюджети.
Хто буде в мінусі: бізнес.
Висновки. Бізнесу слід уже дуже ретельно готуватися до можливих планових і позапланових заходів податкового контролю – прийняття закону справа часу, а політична воля, як бачимо, уже є.
Кожен бізнес, як показує практика, має свої «особливі» податкові ризики, разом із тим особливу увагу слід приділити китам більшості планових та позапланових заходів – витратам і податковому кредиту, адже зазвичай саме донарахування з податку на прибуток і ПДВ є «бюджетоутворювальними» та об’єктами найсуворішого контролю ревізорів.
Автори матеріалів OpenMind, як правило, зовнішні експерти та дописувачі, що готують матеріал на замовлення редакції. Але їхня точка зору може не збігатися з точкою зору редакції Mind.
Водночас редакція несе відповідальність за достовірність та відповідність викладеної думки реальності, зокрема, здійснює факт-чекінг наведених тверджень та первинну перевірку автора.
Mind також ретельно вибирає теми та колонки, що можуть бути опубліковані в розділі OpenMind, та опрацьовує їх згідно зі стандартами редакції.