«Селфі» для світу: розвивати персональний бренд чи залишитися в тіні
Кому варто ставати публічним і навіщо це робити
Світитися в соцмережах, викладати відео у TikTok, Instagram та YouTube, створювати враження про себе чи свій продукт – для багатьох це вже буденний налагоджений процес. Проте багато людей досі тримають дистанцію з публічністю, але вже замислюються над ідеєю вийти у світ. Частина ж суспільства воліє лишатися в тіні і не відчуває потреби ділитися думками чи почуттями зі світом. Яку ж стратегію обрати та кому й навіщо потрібно розвивати персональний бренд, розповіла Mind засновниця та СЕО PR-агенції «Великі історії», керуюча партнерка LEAD business club Аліна Щербина.
Вам НЕ потрібно розвивати персональний бренд, якщо ви:
- хочете позлити своїми успіхами колишню дружину (так, саме з таким запитом прийшов до мене один із клієнтів);
- маєте на це одну годину на тиждень;
- не певні, що зможете сприйняти критику чи навіть похвалу.
Однак у 90% звернень, з якими я стикаюся, людям це потрібно.
Читайте також: Публікувати чи утриматись: яким має бути фото- і відео контент публічних осіб під час війни
Чому саме зараз?
Останніми роками потреба в розбудові персонального бренду лише актуалізувалася. На це вплинуло два фактори.
Приблизно у 2015–2017 роках через сплеск популярності марафонів, інтенсивів і прогрівів в Instagram значно виріс ринок публічності – усе більше людей захотіли стати видимими в соцмережах. Відповідно зросла конкуренція за увагу – тепер нашими «опонентами» по стрічці в Instagram чи інших соцмережах є як корпоративні бренди, так і персональні.
Другий фактор – це війна. Так, вона теж привнесла свої зміни. Останнім часом до нашої PR-агенції «Великі історії» звертається багато людей, які раніше будували свій бізнес у «тіні» та, відповідно, були більш популярними у вузьких колах. Я маю цьому кілька пояснень.
Від початку повномасштабної війни з України виїхало й не повернулося щонайменше 2,4 млн наших громадян, а ВВП країни впав приблизно на третину. Відповідно старі налагоджені процеси багатьох бізнесів зламалися, частину клієнтів компанії втратили – у таких умовах підвищилася потреба підсвічувати власний бренд.
До того ж виходити з «тіні» змушує і сама Україна та її партнери. Оскільки наша держава планує увійти до ЄС, перед цим вона має виконати низку вимог, зокрема, щодо підвищення прозорості економіки.
Тому зараз багатьом, хто раніше працював «у сіру», доводиться виходити на світлу сторону і відповідно нарощувати свою публічність. Та це не єдина категорія людей, якій потрібен персональний бренд.
Читайте також: Ефективний сайт: виправляємо контент та оптимізуємо для пошукових систем
Чи воно вам треба?
Завжди, коли люди цікавляться, чи необхідно їм розвивати персональний бренд, я ставлю їм декілька запитань:
- Чи достатньо вам того, що є у вашому житті?
- Чи хотіли би ви щось змінити на краще?
- Чи достатньо вам любові, визнання, грошей, клієнтів, друзів та однодумців?
Якщо відповідь хоч на одне питання «так», людині необхідно розбудовувати персональний бренд.
Зауважу, я не кажу, що вам потрібен персональний бренд. Він у вас уже точно є, як і в кожного з нас. Адже персональний бренд – це комплекс уявлень, який уже є про людину. Якщо розкласти його більш детально, то вийде така формула:
- репутація;
- імідж;
- цінності / переконання, які людина транслює;
- канали дистрибуції власних меседжів.
Дехто вважає, що розбудовувати персональний бренд потрібно лише людям на керівних посадах. Але це не так.
Розвивати персональний бренд потрібно тоді, коли ви чітко усвідомлюєте, хто ви, чого ви хочете та куди прагнете.
Умовно ви працюєте на рядовій посаді, але хочете стати керівником відділу або ж перейти в кращу компанію. Кого швидше оберуть – людину, яка найбільше працює, але мовчить про свої успіхи, чи людину, яка і працює добре, і транслює результати своєї роботи? Швидше за все, другий варіант. Так, працювати і робити те, чим ви займаєтеся, добре – обов'язкова умова;)
Читайте також: Досягати мети: персональні та бізнес-цілі за методом OKR
Які задачі вирішує розбудова персонального бренду
Коли люди вирішують, що їм необхідно розвивати персональний бренд, вони це формулюють по-різному. Хтось хоче отримати нових клієнтів, хтось – збільшити прибуток.
Інші формулюють свій запит більш предметно. Наприклад, клієнт бажає, аби в нього взяв інтерв’ю Євген Черняк – тоді це буде успішний персональний бренд, на його думку.
Та всі ці мотиви й завдання, що вирішує розбудова персонального бренду, можна об’єднати у три категорії:
- отримати визнання;
- отримати більше грошей;
- отримати ексклюзив.
Якщо з першими двома пунктами все зрозуміло, третій потребує деякого пояснення.
Одного разу до мене звернувся підприємець, який має своє виробництво, спрямоване на експорт. У нього був запит на підбір команди з найтоповіших фахівців у цій ніші. Ми створили для нього стратегію з розбудови персонального бренду, обрали меседжі для цільової аудиторії, і вже за певний час клієнт зібрав собі команду мрії.
Звісно, персональний бренд – не єдиний інструмент для відбору команди лідерів. Але відіграє важливу роль, бо люди працюють із людьми і точно хочуть знати більше про боса, з яким доведеться запускати проєкти «у космос» щодня.
Тобто співробітники топових позицій – це і є «ексклюзив». До цієї категорії можна віднести й бажання отримати клієнтів саме з певними характеристиками, партнерів саме зі списку Forbes тощо.
Читайте також: Усе про Threads: чим цікавий найновіший конкурент Twitter, підключений до Instagram
А які ж КРІ в персонального бренду?
Під час розвитку персонального бренду рідко буває швидкий результат. Перші відчутні зміни відбуваються за 3–6 місяців активної роботи. Розбудова персонального бренду – це про системність: створення стратегії, постійну публічність у соцмережах та ЗМІ, тематичні заходи та нетворкінг. Але така робота завжди приносить плоди.
Зазвичай, персональний бренд – це не про точні КРІ, як у таргетингу, не тільки про кількість кліків на ваш пост у соцмережах і не про число згадувань у медіа. Це – більше про персональні показники.
Наприклад, коли клієнт після нашої роботи хизується мені тим, що зустрів важливого стейкхолдера у своїй ніші, а той, виявляється, читає публікації нашого героя. Здавалося б, це дуже точковий результат, але він важливий, бо той стейкхолдер має великий вплив на сферу, в якій працює наш клієнт.
Читайте також: Регулювання реклами: від 2 жовтня 2023 року запрацюють нові правила
Три випадки, коли не варто
Інколи все ж на консультаціях та інтенсивах із персонального бренду, ми з клієнтами приходимо до висновку, що їм не потрібно розвивати персональний бренд.
Публічність потребує :
- насамперед часу;
- ментальних ресурсів;
- грошей.
Наприклад, нещодавно я виступала на одній профільній конференції, і після заходу мені почали активно писати люди із запитами щодо PR. Так активно, що я розгрібала свій директ цілу добу. Та якщо вас це не лякає – вперед!
Автори матеріалів OpenMind, як правило, зовнішні експерти та дописувачі, що готують матеріал на замовлення редакції. Але їхня точка зору може не збігатися з точкою зору редакції Mind.
Водночас редакція несе відповідальність за достовірність та відповідність викладеної думки реальності, зокрема, здійснює факт-чекінг наведених тверджень та первинну перевірку автора.
Mind також ретельно вибирає теми та колонки, що можуть бути опубліковані в розділі OpenMind, та опрацьовує їх згідно зі стандартами редакції.