Облік часток ТОВ і ТДІ: що змінить його переведення до Національного депозитарію
Підказки щодо опцій та сфер впливу

Віднедавна облік часток товариства з обмеженою і додатковою відповідальністю та їх учасників можна перевести з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців і громадських формувань до облікової системи часток Національного депозитарію України. Як працює нова система й чого очікувати власникам, розповіла Mind юристка практики Супроводу бізнесу в Juscutum Світлана Сулковська.
Нарешті в березні 2024 року в Україні запрацювала облікова система часток товариств з обмеженою та додатковою відповідальністю. Система працює на базі Національного депозитарію України.
І перше логічне запитання, яке виникає: чи будуть частки учасників товариств, що обліковуються в системі, мати відношення до цінних паперів? Відповідь – ні.
Ці законодавчі зміни були впроваджені Україною за рекомендаціями європейських партнерів, зокрема Міжнародного валютного фонду (МВФ).
Облікова система часток відображає концепцію «пошуку бенефіціарів» і концепцію «безпеки переходу права власності».
Кому і що дає облікова система часток?
Якщо говорити дуже умовно, то облікова система часток дає можливість учасникам товариств зберігати свої частки не «вдома», а в «банку».
Однозначно, облікова система часток дає переваги учасникам товариств від несанкціонованої втрати права власності на частки, тобто захищає від рейдерства. Є позитив і для депозитарних установ, оскільки в них тепер з’явиться більше клієнтів.
Якщо доступ до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань (ЄДР) та інформації про перелік учасників і розміри часток учасників був у всіх громадян України, то до інформації про частки в обліковій системі часток матимуть доступ лише учасники, кредитори, покупці та судові й державні органи.
Як перевести облік до Центрального депозитарію?
Для того, щоб перевести облік часток до Центрального депозитарію (ЦД), учасники товариства мають одностайно проголосувати за це на загальних зборах.
Після оформлення таке рішення підлягає реєстрації у ЄДР, а товариство має укласти договір із ЦД. Наслідком реєстрації у ЄДР буде вилучення даних про склад учасників і розмір належних їм часток із ЄДР.
Умова одностайності рішення учасників для переведення обліку часток є позитивною в тому ключі, що механізм і система працюватиме злагоджено на благо всього товариства. Але тут є ризик виникнення додаткових корпоративних конфліктів, у разі недосягнення згоди учасників про використання / невикористання облікової системи часток.
Облікова система часток дає учасникам гарантії захисту прав власності на частки та супутні сервіси, які технічно дозволяє впровадити система.
Такими сервісами є:
- реєстрація переважного права;
- направлення повідомлень учасникам через облікову систему
- можливість відкриття ескроу рахунку (умовного зберігання часток товариств);
- проведення зборів товариств із застосуванням електронних комунікацій;
- виплата дивідендів учасникам.
Як працюватиме облікова система часток?
Облікова система часток здійснюється виключно в електронному вигляді. ЦД використовує свою власну систему обробки інформації (СОІ).
Відкриття рахунку
Для ведення обліку часток учасників товариства товариство або його учасник має укласти договір про обслуговування рахунку(ів) учасника товариства із ЦД та/або з уповноваженою депозитарною установою.
На підставі одного договору з уповноваженою депозитарною установою учасник зможе відкривати рахунки для обліку часток, якими він володіє в інших товариствах. Тобто 1 частка в товаристві = 1 рахунок в обліковій системі.
Внесення змін до рахунку
В обліковій системі часток можна буде вносити такі зміни до інформації рахунку:
- реквізити учасника товариства;
- набуття, припинення або обтяження прав на частки учасників товариства.
Для відповідних змін потрібно мати документально підтверджені підстави, до прикладу, договори купівлі-продажу, судові рішення, протокол участі у зборах проведених в обліковій системі часток тощо.
Надання інформації з облікової системи часток
Інформація надається ЦД у формі довідки та фактично замінює витяг із ЄДР.
Вона може бути надана в формі:
- електронного документа;
- відтвореного на папері електронного документа довідки з облікової системи часток, отриманої від ЦД та засвідчений підписом уповноваженої особи й печаткою (за наявності) такої уповноваженої депозитарної установи.
Обидві форми мають однакову юридичну силу.
З облікової системи часток може бути надана інформація щодо стану рахунку учасника товариства на момент формування довідки або на певну дату (станом на кінець дня) у таких випадках:
- Запит власника часток.
- Судове рішення або письмова вимога державного органу в межах його повноважень та на підставі закону.
Довідка з облікової системи часток є належним джерелом інформації та підтверджує право власності учасника на частку товариства на момент формування довідки або на певну дату.
Направлення повідомлень через облікову систему
Між ЦД та уповноваженими депозитарними установами укладається договір про взаємодії. На підставі цього документа учасники товариств можуть обмінюватися повідомленнями між собою і товариством. Це можуть бути повідомлення про скликання зборів, повідомлення про намір скористатися переважним правом учасників тощо.
Проведення зборів учасників товариства через облікову систему часток
У разі якщо учасники мають намір проводити загальні збори через облікову систему часток, тобто в електронному режимі, у такому разі анкета рахунку кожного учасника, що оформлюється під час укладення договору з ЦД, має містити:
- адресу електронної пошти та/або номер мобільного телефону учасника товариства для направлення повідомлень через облікову систему часток;
- а також відомості про представника учасника товариства на загальних зборах (у разі його призначення).
Ці дані учасники / товариство мають підтримувати в актуальному статусі.
ЦД забезпечує зберігання документів та інформації, що необхідні для розгляду:
- питань порядку денного загальних зборів, внесених до електронної системи ЦД;
- бюлетенів для голосування;
- протоколу загальних зборів, – а також іншої інформації та документів щодо проведення загальних зборів протягом 4 років після дати проведення загальних зборів.
Виплата дивідендів
Товариство, облік часток якого здійснюється в обліковій системі часток, може здійснювати виплату дивідендів через облікову систему часток.
Відповідна умова має бути передбачена в договорі між товариством та ЦД або уповноваженою депозитарною установою.
З метою виплати учасникам дивідендів, товариство має надати ЦД відповідні:
- розпорядження;
- розрахунок нарахування дивідендів;
- документи, що підтверджують сплату товариством податків.
А також перерахувати на рахунок ЦД дивіденди, які підлягають сплаті учасникам.
Рахунок умовного зберігання (ескроу) часток товариства
Рахунок ескроу відкривається на підставі відповідного договору. Безпосередньо такий договір може бути інструментом для:
- внесення до облікової системи часток інформації про облік частки товариства на рахунку ескроу;
- забезпечення гарантованого внесення до облікової системи часток змін щодо права власності на таку частку іншої особи (осіб), зазначеної (зазначених) володільцем рахунка ескроу (бенефіціара або бенефіціарів);
- внесення до облікової системи часток інформації про припинення обліку частки товариства на рахунку ескроу в разі настання підстав, передбачених договором ескроу.
Якщо облік частки здійснюється на рахунку ескроу, на таку частку не може бути накладено арешт або здійснене звернення стягнення, що гарантує виконання зобов’язань із передання права власності на частку.
На кого та як вплине облікова система часток?
Система працює лише місяць, тому справедливо буде говорити про вплив коментованих змін згодом.
Зараз можна говорити про можливість уникнути маніпулювання учасниками товариства щодо факту направлення та дати отримання повідомлень, пов’язаних із продажем / придбанням часток / реалізацією переважного права скликання зборів тощо.
Беззаперечним є вплив на безпеку та гарантії здійснення розрахунків по угодах купівлі-продажу часток шляхом використання ескроу-рахунку.
Система наразі вказує також на потенціал отримання позитивного впливу на швидкість ухвалення управлінських рішень у товаристві. Це обумовлюється можливістю проведення загальних зборів учасників товариства в електронному форматі через облікову систему часток.
Отже, наразі ми бачимо тільки переваги системи, які прописав законодавець. Недоліки, на жаль, стають очевидним у процесі втілення в життя законодавчих рішень.
Проте можемо точно сказати, що в разі обрання учасниками товариств обліку часток у системі, дані щодо товариства будуть розділені між двома установами – Мін’юстом і Національним депозитарієм України.
Варто зазначити, що облік часток учасників у ЦД однозначно спростить державним органам, якщо порівняти з обліком часток у ЄДР, пошук кінцевих бенефіціарних власників часток.
Таке рішення комплексно допоможе в застосуванні заходів впливу, накладенні арештів, посилить контроль за діями пов’язаними з легалізацією та відмиванням доходів і в посиленні контролю за сплатою податків.
Автори матеріалів OpenMind, як правило, зовнішні експерти та дописувачі, що готують матеріал на замовлення редакції. Але їхня точка зору може не збігатися з точкою зору редакції Mind.
Водночас редакція несе відповідальність за достовірність та відповідність викладеної думки реальності, зокрема, здійснює факт-чекінг наведених тверджень та первинну перевірку автора.
Mind також ретельно вибирає теми та колонки, що можуть бути опубліковані в розділі OpenMind, та опрацьовує їх згідно зі стандартами редакції.