Іноземці у складі ЗСУ: хто може служити та на який умовах
І як їх перевірятимуть

В умовах сьогодення неможливо ігнорувати постійний дефіцит особового складу Збройних Сил України та інших військових формувань, а також загальну втомленість захисників, які перебувають на передовій з 24 лютого 2022 року. Щоб вдало протистояти ворогу, необхідно залучати мотивованих професійних військових, які мають спеціальні знання та досвід. Тому постало питання про вдосконалення законодавства, аби досягти рівноправності українських громадян та іноземців, які воюють на боці України. 17 вересня парламент прийняв у першому читанні законопроєкт №12023, який надає право іноземцям та особам без громадянства служити в українському війську за контрактом, а також регулює питання їх перевірки й оформлення. Які новації передбачає документ, що пропрацьовано, а які аспекти ще потребують уваги законодавців, спеціально для Mind пояснює юристка, експертка Громадського центру правосуддя в Одеській області Крістіна Дрогозюк.
Як служба іноземців в Україні регулюється зараз?
Незважаючи на поширення думки про те, що прийняття законопроєкту №12023 дозволить приймати на військову службу іноземців та осіб без громадянства, відповідні особи й до цього також мали можливість добровільно проходити військову службу за контрактом. Втім лише на посадах рядового, сержантського та старшинського складу.
На цей момент у Збройних Силах України воюють одразу кілька підрозділів іноземців. Зокрема, іноземці-добровольці проходять військову службу у складі Інтернаціонального легіону територіальної оборони, Другого інтернаціонального легіону оборони, Білоруського добровольчого корпусу, Польського добровольчого корпусу, Російського добровольчого корпусу тощо.
Нині на військову службу приймають раніше не судимих іноземців та осіб без громадянства, які перебувають в Україні на законних підставах і відповідають таким вимогам проходження військової служби:
- віком від 18 до 60 років;
- є придатними до військової служби за станом здоров’я;
- пройшли професійно-психологічний відбір;
- мають достатній рівень фізичної підготовки.
Відповідно до ч. 3 ст. 21-1 Закону України «Про військовий обов’язок та військову службу» на цей момент іноземні громадяни та особи без громадянства, які бажають приєднатися до лав ЗСУ, можуть звертатися до центрів рекрутингу, центрів надання адміністративних послуг, центрів зайнятості, територіального центру комплектування та соціальної підтримки за місцем їх проживання чи тимчасового перебування або безпосередньо до військової частини, в якій вони мають бажання проходити службу за контрактом.
Що передбачає новий проєкт закону?
Ініціатори законопроєкту пояснюють його необхідність потребою удосконалення законодавства про проходження військової служби в частині надання можливості іноземцями та особам без громадянства проходити військову службу на посадах офіцерського складу.
Це обґрунтовано складною оперативною обстановкою, що склалася на лінії бойового зіткнення. Що у свою чергу потребує значного збільшення чисельності бойового складу ЗСУ та інших військових формувань.
Якщо коротко: потрібно посилити мотивацію для залучення професійних іноземних добровольців, які здобули бойовий досвід і спеціальні знання, але досі не мали можливості обіймати посади, відповідні їх кваліфікації.
Що дасть прийняття законопроєкту?
Документ надає можливість приймати іноземців та осіб без громадянства на посади офіцерського складу. Раніше отримання іноземцями й особами без громадянства офіцерських військових звань ЗСУ, ДССТ та Національної гвардії України було можливе лише після набуття громадянства України у встановленому законом порядку, що само по собі є довготривалим і складним процесом.
Читайте також: Чому росіянам і білорусам у лавах ЗСУ – навіть тим, хто з 2020 року набув громадянство України, – загрожує депортація до їх «рідних» країн-агресорів після нашої перемоги
Разом з тим проєкт закону посилює вимоги до добровольців, зокрема, додає обов'язок проходження спеціальної перевірки іноземців та осіб без громадянства для підписання контракту.
Крім того, відповідний законопроєкт передбачає створення окремого Центру рекрутингу іноземців (Центру рекрутингу з прийому іноземців та осіб без громадянства на військову службу за контрактом), до якого зможуть звернутись іноземні добровольці з метою прийняття на службу.
Відповідно до законопроєкту іноземці та особи без громадянства зможуть потрапити на службу в Головне управління розвідки Міноборони України до кінця особливого періоду (раніше така можливість передбачалася до 1 травня 2023 року).
Як іноземних громадян прийматимуть на військову службу в Україні?
Для прийняття на військову службу за контрактом іноземці та особи без громадянства можуть звертатися до Центру рекрутингу іноземців, центрів рекрутингу, ЦНАПів, центрів зайнятості, ТЦК та СП за місцем їх проживання чи тимчасового перебування або безпосередньо до військової частини, в якій вони мають бажання проходити службу за контрактом.
Після розгляду відповідних заяв, кандидатам потрібно буде пройти спеціальну перевірку, серед іншого, на поліграфі.
Читайте також: Працевлаштуватись у війську: найзатребуваніші вакансії у Силах оборони vs найпопулярніші серед кандидатів. Які позиції збігаються?
Як перевірятимуть іноземних добровольців?
Після розгляду звернень іноземців та осіб без громадянства в центрах рекрутингу, ЦНАПах, центрах зайнятості, ТЦК та СП та військових частинах зазначені особи направляються до Центру рекрутингу іноземців для проведення заходів спеціальної перевірки.
Під час такої перевірки будуть з’ясовуватись:
- законність перебування іноземців на території України;
- факти притягнення до адміністративної та кримінальної відповідальності згідно із законодавством України;
- ознаки зв’язків такої особи з розвідувально-підривною діяльністю іноземних держав проти України;
- інші обставини, що можуть перешкоджати прийняттю такої особи на військову службу за контрактом.
Важливим доповненням є необхідність проходження психофізіологічного дослідження із застосуванням поліграфа. З одного боку, добровольці мусять надати письмову згоду на проходження як первинної перевірки, так і подальших повторних перевірок під час дії контракту про проходження військової служби. З іншого – відмова від участі у проходженні поліграфа є підставою для відмови у прийнятті іноземця або особи без громадянства на військову службу.
Отже, якщо відповідні особи відмоляться від проходження всіх передбачених законом перевірок, це унеможливить приєднання до ЗСУ та інших військових формувань, зокрема ДССТ, Національної гвардії та Нацполіції.
Чому законопроєкт важливий для України саме зараз?
В історичній ретроспективі досвід залучення іноземних добровольців не є новим як для іноземних країн, так і для України (наприклад, у цьому контексті можна згадати варягів за часів Київської Русі, військову службу яких оплачували князі).
З початку масштабного вторгнення Україна почала залучати іноземців для служби в ЗСУ з метою оборони та захисту України пліч-о-пліч з українськими військовими. З урахуванням тривалих бойових дій, потреба в добровольцях, які мають військовий досвід і відповідні знання, а головне – ідеологічні мотиви, зростає щодня.
Через удосконалення й деталізацію правового регулювання проходження військової служби іноземцями та особами без громадянства відповідний законопроєкт дозволить збільшити мотивацію відповідних осіб приєднуватися до оборони України під час російсько-української війни.
Позитивної оцінки заслуговують пропозиції щодо посиленої перевірки відповідних осіб із метою унеможливлення проникнення до українських військових формувань іноземних громадян, які мають на меті здійснювати розвідницьку чи підривну діяльність, зокрема, на користь країни-агресора або просто мають протиправні / зловмисні наміри.
Автори матеріалів OpenMind, як правило, зовнішні експерти та дописувачі, що готують матеріал на замовлення редакції. Але їхня точка зору може не збігатися з точкою зору редакції Mind.
Водночас редакція несе відповідальність за достовірність та відповідність викладеної думки реальності, зокрема, здійснює факт-чекінг наведених тверджень та первинну перевірку автора.
Mind також ретельно вибирає теми та колонки, що можуть бути опубліковані в розділі OpenMind, та опрацьовує їх згідно зі стандартами редакції.