Відкрити бізнес у Євросоюзі: чому українськім підприємцям варто розглянути Естонію
Спецпроєкт
Естонія

Відкрити бізнес у Євросоюзі: чому українськім підприємцям варто розглянути Естонію

Як естонська E-Residency відкриває вікно можливостей для бізнесів із різних країн

Відкрити бізнес у Євросоюзі: чому українськім підприємцям варто розглянути Естонію

Розвиток українського бізнесу може мати різні сценарії і один із перспективних напрямків – вихід на ринок Євросоюзу. Ідея не нова, і вибір країн, до яких можна почати експансію, достатній. Проте не всі з них готові забезпечити легкий вхід для іноземного бізнесу, але є і винятки. Зокрема, Естонія забезпечила таку можливість для іноземного бізнесу, і вже багато українських підприємців скористалися нею. Які переваги має E-Residency та як ними скористатися, скільки українських бізнесів уже до неї долучилися, розказав Mind координатор з розвитку бізнесу естонської урядової програми e-Residency Сергій Жунаєв.

Читайте також: Ліберальні реформи: з чого складається «економічне диво» Грузії, Словаччини, Естонії, Великої Британії та Польщі

Українці активно долучаються до програми E-Residency в Естонії з 2014 року. Завдяки проєкту вони можуть вільно вести й розвивати свій бізнес на єдиному ринку Євросоюзу. Програма надає нерезидентам країни безпечний доступ до всіх цифрових послуг держави.

За час функціонування програми статус е-резидента отримали понад 115 тис. людей із понад 180 країн світу. І відповідно зареєстрували понад 31 тис. бізнесів. Тільки за 2023 рік це 4592 компанії. З них найбільше бізнесів відкрили громадяни Іспанії (678), України (397) та Німеччини (345).

Як Естонія залучає «цифрових кочівників» зі всього світу

E-Residency працює в Естонії з 2014 року. Країна першою у світі дозволила підприємцям реєструвати та вести свій бізнес онлайн у Європейському Союзі, що дає їм доступ до міжнародних ринків і цифрових послуг на тому ж рівні, що й громадянам держави. Єдине, що не мають іноземці, так це можливості голосувати за кандидатів у президенти чи представницькі органи. При цьому е-резиденту не потрібно постійно проживати на території ЄС, а бізнес він може вести з будь-якого куточка світу з доступом до мережі. За допомогою ID-картки можна підписувати документи, проводити операції в онлайн-банкінгу й мати доступ до інших електронних послуг.

З моменту запуску програма принесла в бюджет невеликої балтійської країни 213 млн євро. У 2022 році вливання становили 51 млн євро, а у 2023-му – 67,4 млн євро. Цікавим є факт, що понад 50% е-резидентів програми походить із країн ЄС, хоча спочатку засновники e-Residency очікували зацікавленості здебільшого поза межами Євросоюзу.

Топ країн за кількістю е-резидентів в Естонії*

Країни  Кількість е-резидентів в Естонії 
Україна  7,2 тис.
Німеччина  6,851 тис.
Іспанія  6,348 тис.

*Дані станом на 9 червня 2024 року

Топ-країн за кількістю відкритих бізнесів е-резидентами в Естонії* 

Країна Кількість бізнесів, що були відкриті е-резидентами в Естонії 
Іспанія 2,686 тис.
Україна  2,471 тис.
Німеччина  2,392 тис.
Туреччина  1,818 тис.

*Дані станом на 9 червня 2024 року


Плюсом Естонії є відносна відсутність бюрократії та високий рівень диджиталізації. Тобто громадянин іншої країни може без великих зусиль відкрити свою справу в Естонії, на що в деяких інших країнах витрачається чимало часу й зусиль.

Вартість супроводу компанії у порівнянні з іншими країнами ЄС невелика – для старту потрібно мати цифрову адресу, а також варто знайти партнера з юридично-бухгалтерських послуг. Сумарно це може коштувати до 1000 євро на рік.

Е-резиденти отримують також і доступ до всіх цифрових послуг Естонії, тому 100% документообігу здійснюється в електронній формі. Так, завдяки наявності e-Residency на початку повномасштабного вторгнення змогла швидко відновити роботу платформа для публікації PR-матеріалів у ЗМІ по всьому світу PRNEWS.IO з Миколаєва. Втративши офіс у рідному місті після початку війни, компанія продовжила безперешкодно надавати сервіси своєї контент-платформи, адже вже мала реєстрацію у Європі.

Засновники мають досвід оформлення бізнес-резидентства в різних країнах, серед яких США, Гонконг, інші країни ЄС, і програма естонського уряду виявилася найбільш зручною та сприятливою для розвитку.

Ключовий принцип європейських компаній – прозорість і відкритість бізнесу. Це є запорукою довготривалого партнерства. До того ж компанія на рівних умовах з естонськими підприємцями може отримувати від уряду та місцевої влади підтримку проєктів, як то проведення локальних конференцій чи участь в акселераторах.

Програма e-Residency дала можливість PRNEWS.IO масштабуватися, як результат, сьогодні – це цифрова платформа з оборотним бюджетом у $4,1 млн на рік, яка розміщує 40 тис. публікацій щорічно більш ніж у 100 тис. медіа.

Влада Естонії також всіляко підтримує Україну й українців у війні з росією. Станом на початок 2024 року Естонія надала Україні військову допомогу на суму приблизно 500 млн євро, що становить понад 1,3% її ВВП.

Крім того, ще у 2022 році запустили ініціативу, щоб фінансово підтримати українських підприємців і розширити можливості для їхньої роботи з європейським ринком. У такий спосіб E-Residency дозволяє отримати відшкодування вартості державного адміністративного збору та оплати реєстрації компанії у розмірі до 400 євро.

Читайте також: Безпаперова Україна: коли станеться глобальний перехід у цифру

Як долучитися до програми?

Стати е-резидентом в Естонії може повнолітній громадянин будь-якої визнаної країни світу. Для цього потрібно підготувати пакет документів, у якому мають бути:

  • копія посвідчення особи;
  • цифрове фото людини;
  • мотиваційний лист, де буде описана мета;
  • чинна банківська картка Visa або Mastercard.

Також заявник має сплатити державний збір, який українцям повернеться через обраного провайдера послуг.

Після цього слід пройти онлайн-реєстрацію на сайті програми, завантажити всі документи й відповіді, обрати посольство, де можна надати свої відбитки пальців. А після перевірки всіх даних забрати ID-карту, пін-код та спеціальний прилад для зчитування карток.

Перевірка наданих документів триває до двох місяців. За її результатами на електронну пошту має прийти повідомлення з інформацією про статус заявки. ID-картка є цифровим посвідченням, яке надає можливості безпечно проходити автентифікацію і підписувати документи онлайн за допомогою електронного підпису. Статус е-резидента можна отримати на 5 років із подальшою його пролонгацією.

До речі, у майбутньому в межах програми хочуть розробити рішення, яке дозволить повністю відмовитися від карток. Такий механізм має допомогти е-резидентам безпечно ідентифікувати себе в посольстві Естонії та одразу ж активувати профіль електронного резидента без картки за допомогою мобільного застосунку.

Як відкрити бізнес в Естонії?

Після набуття статусу е-резидента вже можна реєструвати в Естонії свій бізнес. Цей процес є досить простим і займає до 30 хвилин. До речі, саме в цій країні можна найшвидше у світі зареєструвати свою справу. Наприклад, у 2022 році один підприємець на сцені конференції за допомогою E-Residency відкрив бізнес всього за 15 хвилин 33 секунди.

Що для цього потрібно? Особа має подати до Комерційного реєстру (RIK):

  • назву майбутньої компанії і її юридичну адресу;
  • свої контакти;
  • копії паспорта, ідентифікаційного коду;
  • обов’язково зазначити фактичну адресу свого проживання.

Якщо кількість членів правління більше одного, то потрібно подати також дані кожного співзасновника.

У раз коли відкриває компанію юридична особа, вона має ще додати свідоцтво про реєстрацію та статут юридичної особи-засновника з перекладом. Крім цього, слід вказати, чим буде займатися компанія, дані про оплату статутного капіталу й інформацію про початок і кінець фінансового року.

Компанія може користуватися банківським рахунком у будь-якому банку Євросоюзу. Для цього не обов’язково бути клієнтом естонського банку. Крім того, власник компанії може використовувати онлайн платіжні системи Wise та Payoneer.

E-Residency стало свого роду порятунком для Христини Дідух, підприємиці зі Львова, її бізнес – продаж квітів. На той момент вона мала кілька локальних флористичних бізнесів. Статус е-резидентки отримала ще 2021 року. З початком повномасштабного вторгнення логістика через український кордон значно ускладнилася, тож партію тюльпанів, які застрягли на митниці, вона змогла реалізувати в Таллінні, де мала зареєстрований бізнес.

Христина розповідає, що електронне резидентство дає їй можливість вести бізнес з будь-якої точки світу офіційно та без бюрократичної тяганини. Завдяки електронному ID її компанія декларує та сплачує податки онлайн, без потреби візитів до державних органів. А тому саме наявність електронного резидентства дозволило їй швидко відновити бізнес на новому місці.

Опинившись у Європі, підприємиця змогла не лише успішно релокувати туди частину свого бізнесу, а й створила благодійний онлайн-проєкт Flowers for Ukraine. Зараз Христина надає консультації компаніям із різних куточків світу щодо переваг ведення бізнесу зі статусом європейського електронного резидентства. А ще стала амбасадоркою програми e-Residency.

Читайте також: Історії, що надихають: як розповсюдити 200 000 тюльпанів під час війни

Які аналогічні програми працюють в інших країнах?

E-Residency в Естонії – це перша у світі програма для реєстрації європейського бізнесу онлайн. Після її успіху інші країни також захотіли перейняти цей досвід і реалізувати схожий проєкт у себе.

У червні 2021 року сусідня Литва відкрила можливість громадянам інших країн започатковувати в них бізнес онлайн. Наприклад, на відміну від е-резидентства Естонії, подати заявку онлайн неможливо. Крім того, е-резидентство можна отримати тільки за фізичної присутності власника і тільки на 3 роки.

Влітку 2021 року Україна виявила бажання створити схожу систему. Ідеєю стало залучення іноземних бізнесів та інвестицій в економіку нашої країни. Ця ініціатива передбачає цифрову систему ідентифікації та верифікації, що дозволяє інвесторам відкривати банківські рахунки в Україні онлайн.

Також українські е-резиденти, зареєстровані як приватні підприємці, зможуть скористатися спрощеним податковим режимом з фіксованою ставкою 5% від доходу. Програма пропонує також автоматичний розрахунок податків і звітність, що значно знижує адміністративні навантаження. Зараз програма в процесі доопрацювання.

Можливість впровадження e-residency розглядають у багатьох країн світу, зокрема в Португалії, ПАР, Японії, Сингапурі. Хоча сьогодні лише остання має необхідну цифрову інфраструктуру для підтримки таких ініціатив, ці приклади все ж демонструють, що концепція є популярною. Але недостатньо лише запозичити досвід, його потрібно ще й правильно реалізувати, згідно із законодавчою базою країни.

Програма E-Residency в Естонії за 10 років свого функціонування показала стабільні успіхи як для самої держави і її бюджету, так і для громадян інших країн. На це вказує її популярність, яка з роками тільки зростає. А це й не дивно, адже програма націлена на швидке відкриття і розвиток бізнесів. Цьому всіляко сприяє уряд Естонії, який працює над мінімізацією бюрократії та підвищенням диджиталізації всієї держави.

Автори матеріалів OpenMind, як правило, зовнішні експерти та дописувачі, що готують матеріал на замовлення редакції. Але їхня точка зору може не збігатися з точкою зору редакції Mind.

Водночас редакція несе відповідальність за достовірність та відповідність викладеної думки реальності, зокрема, здійснює факт-чекінг наведених тверджень та первинну перевірку автора.

Mind також ретельно вибирає теми та колонки, що можуть бути опубліковані в розділі OpenMind, та опрацьовує їх згідно зі стандартами редакції.

У випадку, якщо ви знайшли помилку, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію. Або надішліть, будь-ласка, на пошту [email protected]
Проєкт використовує файли cookie сервісів Mind. Це необхідно для його нормальної роботи та аналізу трафіку.ДетальнішеДобре, зрозуміло