Нацбанк дозволив активніше скуповувати валюту

Нацбанк дозволив активніше скуповувати валюту

Але на курсі гривні це відчутно не позначиться

Нацбанк дозволив активніше скуповувати валюту
Фото pixabay.com

У вівторок ввечері на сайті НБУ з'явилася інформація, що регулятор пом'якшив вимоги до обов'язкового продажу валютної виручки. Про це повідомила прес-служба Нацбанку. «Відтепер юридичні особи повинні будуть продавати не 65%, а 50% своїх валютних надходжень. У першу чергу, цей крок спрямований на подальше сприяння експортній діяльності українських підприємств, які потребують імпорту для виробництва продукції, що згодом продається за кордон», – йдеться в повідомленні.

У НБУ відзначають, що це дозволить зменшити для таких підприємств курсові ризики і прискорити проведення зовнішньоторговельних операцій. Водночас це послаблення не призведе до скорочення пропозиції валюти на міжбанківському ринку, адже сьогодні підприємства добровільно продають набагато більше валютних надходжень, ніж зобов'язані, – понад 90%.

Також обмеження пом'якшили і для продажу валюти фізособам – з 12 000 грн/день до 150 000 грн/день у еквіваленті.

«Національний банк продовжує істотно пом'якшувати обмеження на продаж готівкової іноземної валюти населенню, яке стало вже менш дієвим заходом стабілізації ринку через його тривале застосування. До цього часу населення мало можливість купувати валюту на суму не більше 12 тис. гривень у еквіваленті одній особі на день. Відтепер Національний банк підвищив цю максимальну суму до 150 тис. гривень, тобто до суми, понад яку фінансові операції з готівкою підлягають обов'язковому фінансовому моніторингу» – зазначається на сайті.

Експерти позитивно відреагували на дії Національного банку – вони прогнозують, що від такого рішення виграють і фізичні, і юридичні особи. «Кожен крок на шляху лібералізації валютного ринку – це позитивний сигнал громадянам і бізнесу про те, що національна валюта стабілізується і поступово повертає до себе довіру хоча б самого регулятора», – зазначає Дмитро Крепак, глава представництва Visa в Україні, Грузії та Вірменії.

За його словами, будь-яка лібералізація в Україні, чи то скасування мокрих печаток, чи то скасування частини валютних обмежень, необхідна українській економіці. Це дає надію вирватися з групи «репресивних економік» у рейтингу економічних свобод, де наша країна посідає 166 місце, у сусідстві з Кубою, Північною Кореєю та Венесуелою.

З такою думкою згоден і фінансовий експерт Павло Крапівін. «Реально відбувається поступова лібералізація ринку. Це, зокрема, відчутний удар і по «тіньовим» валютним дилерам. НБУ демонструє як послідовність своїх дій, так і виконання своїх обіцянок. І те, і інше серйозно додає йому очок як регулятору», – підкреслив Крапівін.

Експерти стверджують, що пом'якшення валютних обмежень якщо й вплине на валютний ринок і курс валют, то здебільшого в психологічному контексті. «Я вважаю, що зняття обмежень і лібералізація умов позитивно впливатимуть на валютний ринок. Сама можливість придбання валюти і зменшення розміру обов'язкового продажу валюти – це важливий психологічний фактор, який позитивно впливає на учасників ринку», – впевнений Вадим Березовик, заступник голови правління Укргазбанку.

«Позитивні новини від МВФ про виділення чергового траншу дозволили НБУ продовжити політику подальшого поступового скасування валютних обмежень. Звичайно, нововведення полегшать життя і фізособам при купівлі валюти, і експортерам, які можуть тепер більш самостійно розпоряджатися своєю валютною виручкою. Але такі зміни не матимуть особливого впливу на курс гривні», – вважає Юрій Товстенко, начальник відділу торгівлі борговими цінними паперами компанії Concorde Capital.

За його словами, фізособи раніше за потреби купували валюту на чорному ринку, а експортери давно навчилися притримувати валютну виручку за кордоном. Але нинішнє рішення НБУ сприятиме переходу валютообмінних операцій з чорного ринку в офіційні фінансові установи.

Стежте за актуальними новинами бізнесу та економіки у наших Telegram-каналах Mind.Live та Mind.UA
Проєкт використовує файли cookie сервісів Mind. Це необхідно для його нормальної роботи та аналізу трафіку.ДетальнішеДобре, зрозуміло