Трамп вплутався у війну: США запустили 59 «Томагавків» по Сирії

Трамп вплутався у війну: США запустили 59 «Томагавків» по Сирії

Американські міноносці обстріляли крилатими ракетами авіабазу Шайрат, підконтрольну Башару Асаду

Трамп вплутався у війну: США запустили 59 «Томагавків» по Сирії
Фото Ford Williams / U.S. Navy

Президент США Дональд Трамп без схвалення американського Конгресу наказав завдати ракетних ударів по авіабазі в Сирії, з якої, за його словами, здійснювалася хімічна атака по території повстанців у провінції Ідліб. Це перше пряме втручання Сполучених Штатів у Сирійську війну збільшило загрозу конфронтації США з союзниками Башара Асада – Іраном і Росією.

Обстріл авіабази Шайрат був проведений сьогодні вночі, 7 квітня, між 4:40 і 4:50 за київським часом. Пентагон оприлюднив відео запуску «Томагавків» з американських військових кораблів. Ці ракети, як повідомляється, були націлені на злітно-посадочні смуги аеропорту Шайрат, літаки, радари, заправні станції та склади боєприпасів. У зверненні до американців Дональд Трамп заявив, що атака по Сирії відповідає «життєво важливим національним інтересам» США.

Ракетні удари США стали прямою відповіддю на хімічну атаку, що сталася у вівторок, 4 квітня, в підконтрольному повстанцям сирійському місті Хан Шейхун. У той день від отруєння газом зарин загинуло 85 мирних жителів, 23 з яких – діти. Хоча уряд Башара Асада причетність до цієї трагедії заперечує, Дональд Трамп висловив упевненість, що Хан Шейхун був атакований літаками, що вилетіли з Шайрата.

Трамп вплутався у війну: США запустили 59 «Томагавків» по Сирії
Джерело: MCT

За словами американського президента, «не може бути жодних суперечок про те, що Сирія застосувала заборонену хімічну зброю», і американські ракетні удари покликані запобігти поширенню хімзброї.

Змішана реакція в США

Рішення Дональда Трампа вдарити по Сирії викликало як схвальні, так і негативні відгуки американських законодавців. Сенатори-республіканці Джон Маккейн і Ліндсі Грем похвалили президента за рішучість. «На відміну від попередньої адміністрації президент Трамп зіткнувся з поворотним моментом у Сирії і вжив заходів. За це він заслуговує на підтримку американського народу», – йдеться в заяві двох сенаторів.

«Раніше на цьому тижні режим Асада вбив десятки невинних чоловіків, жінок і дітей у варварській хімічній атаці. Сьогодні вночі Штати відповіли... Ці тактичні удари дали ясний сигнал, що режим Асада не може більше розраховувати на американську бездіяльність, скоюючи злочини проти сирійського народу», – написали Джон Маккейн і Ліндсі Грем.

Однак багато членів Конгресу висловили незгоду с тим, що настільки важливе військове рішення Трамп ухвалив самовільно. За словами сенатора-республіканця Ренда Пола, президент США повинен був запросити дозвіл Конгресу для нанесення удару по базі ВПС Сирії, як того вимагає конституція. «Хоча ми і засуджуємо насильство в Сирії, США не зазнали нападу», – зазначив Ренд Пол.

«Це було зроблено без будь-яких дебатів у Конгресі та без пояснень американському народу, – критикує Трампа сенатор-демократ Тед Лю. – Асад все ще при владі. Яка була мета ударів? Скільки вони коштували? Чи становив Асад загрозу для США? Як це допоможе досягти миру?».

«У своїй передвиборчій кампанії Трамп обіцяв вивести США із закордонних воєн. Але хіба його дії в Сирії, Іраку та Ємені показують, що він веде себе не як розпалювачі воєн?» – риторично запитує він.

Стежте за актуальними новинами бізнесу та економіки у наших Telegram-каналах Mind.Live та Mind.UA, а також Viber-чаті