Шпигунський софт: навіщо СБУ «трусило» Dragon Capital

Шпигунський софт: навіщо СБУ «трусило» Dragon Capital

Кого ще вітчизняні спецслужби підозрюють у використанні російського програмного забезпечення

Шпигунський софт: навіщо СБУ 	«трусило» Dragon Capital
Фото УНIАН

У середу, 26 квітня, СБУ провела обшук у офісі інвестиційної компанії Dragon Capital на підставі рішення Шевченківського райсуду Києва. Було вилучено всю комп'ютерну техніку. Приводом для обшуку стало використання компанією спеціального комп'ютерного програмного забезпечення – за заявами силовиків, російського. А отже – шпигунського, через яке ФСБ нібито контролює українські компанії шляхом «негласного отримання інформації».

Йдеться про ПЗ «Стахановець ПРО». Це – система обліку і контролю робочого часу і активності працівників. Якщо коротко, то програма дозволяє віддалено проглядати робочий стіл співробітника, проведені ним операції, облік кліків мишкою, інтернет-трафіку, блокувати USB-пристрої, а також моніторити дані про запізнення.

У свою чергу, прес-секретар Dragon Capital Ольга Белобловська заявила, що «програмне забезпечення офіційно придбано СП ТОВ «Драгон Капітал» у 2015 році в української компанії ТОВ «Стахановець ПРО» (правовласник ПЗ) і планувалося до використання як система контролю робочого часу працівників СП ТОВ «Драгон Капітал».
ТОВ «Стахановець ПРО» зареєстровано в Дніпрі, засновником є ​​кіпрська компанія, кінцеві бенефіціари: Ігор Боровиков (громадянин Росії), Сергій Шамшин та Михайло Яхимович (обидва громадяни України).

Колишній гендиректор фірми Андрій Ігнатов, обговорюючи перипетії і проясняючи ситуацію на сторінці Dragon Capital у Facebook, зауважив: «До 2015 року це була українська компанія. Потім вона була придбана російським венчурним фондом. «Стахановець ПРО» – це окрема юрособа для продажу ПЗ саме в Україні».

Ігнатов припускає, що «СБУ просто образилася персонально на «Стахановець» за те, що він раніше був українською компанією з Донецька, а потім став російською. Тернопільську Yaware при подібному функціоналі СБУ ні в чому не звинувачує».

Тим часом керівник апарату глави СБУ Олександр Ткачук зазначив, що небезпека такого «ворожого» ПЗ полягає нібито в тому, що розробники не повідомляють про всі його деталі і функції. А це дозволяє віддалено контролювати всю оброблену на комп'ютері інформацію.

Dragon Capital виступив з відповідною заявою, в якій стверджує, що працівники СБУ, провівши відповідну експертизу, повинні були виступити із закликом не працювати з таким ПО. Однак силовики пішли за схемою «захоплення, а потім підгонка своїх дій до законодавства».

«На наш погляд, виходячи з переліку завдань спецслужби, наведеного в статті 2 Закону про СБУ (у тому числі захист охорони державної таємниці. – Mind) таку інформацію СБУ повинна була оприлюднити відразу ж після того, як був зроблений відповідний експертний висновок, саме з метою попередження подальшого поширення і використання шпигунського ПЗ. На жаль, зараз це виглядає як спроба виправдати свою бездіяльність, а вибіркове ставлення до визначення кола компаній для обшуку (з 300) все ж справляє враження іншої зацікавленості СБУ, ніж просто боротьба зі злочинністю. Також вважаємо за необхідне зазначити, що захист периметра локальної мережі СП ТОВ «Драгон Капітал» побудований таким чином, що придбане ПЗ, у разі його використання, не змогло б несанкціоновано відправляти інформацію в інтернет», – йдеться в повідомленні.

Більше того, у коментарі Mind Ольга Белобловська зазначила, що працівники знали про те, що спеціальна програма з обліку їхньої діяльності встановлена ​​на комп'ютерах. Але разом з тим програму ще не було введено в роботу. Відповідно, жодного витоку інформації бути не могло.

«Як пояснили наші технічні фахівці, ПЗ не було запущене. Тобто те, що його встановлено, не означає, що воно запущене і працює. Тому ПЗ ще й не починало генерувати і збирати інформацію», – пояснила прес-секретар Dragon Capital.

Примітно, що один із власників компанії «Стахановець ПРО» Михайло Яхимович поки не прокоментував ці події. Принаймні на своїй сторінці у Facebook він жодних заяв з цього приводу не робив.

Про конфлікт із СБУ також не сказано і на сторінці самої фірми.

Під прицілом – навіть Microsoft

Керівник апарату глави СБУ Ткачук також заявив, що «приблизно 300 компаній на території України на сьогоднішній день використовують програмне забезпечення, яке дозволяє вести віддалений контроль і знімати інформацію».

«СБУ продовжує роботу над тим, щоб цей заборонений програмний продукт не використовувався на території України. Ми звертаємося до всіх підприємств, власників комерційних структур, які використовують на сьогоднішній день цей програмний продукт... відмовитися від використання цього продукту, звернутися за консультацією в СБУ», – додав Ткачук.

Однак тут доречно поставити питання: чому СБУ бентежить, яке ПЗ використовують приватні недержавні компанії? Яку держтаємницю можуть видати приватники? Адже програми, створені в РФ, заборонені до використання в Україні виключно в держустановах і на держпідприємствах.

Наприклад, Mind абсолютно точно відомо, що російське програмне забезпечення використовують у роботі, наприклад, ліквідатори Фонду гарантування вкладів фізичних осіб (ФГВФО) і в самому Національному банку України. Ось звідки може відбуватися витік найціннішої інформації.

Колеги Dragon Capital по цеху побоюються, що силовики можуть за такими ж надуманими причинами навідатись і до них. Навіть незважаючи на те, що про проблему в той же день був поінформований прем'єр-міністр України Володимир Гройсман.

«Якщо звинувачувати у всіх лихах російське програмне забезпечення, то потрібно закривати всі компанії в Україні, тому що 99% з них використовують програму 1С з бухгалтерського обліку. Адже вона теж може відправляти що завгодно і кому завгодно, і несе загрозу нацбезпеці держави. Я не знаю, як коректно і м'яко описати ситуацію, коли якась компанія легально купила якийсь софт і за це у неї забирають комп'ютери», – висловив свою позицію глава інвестиційної групи «Універ» Тарас Козак. 

За його словами, якщо цей обшук був власною ініціативою СБУ, то такі дії виглядають як неадекватні. Або ж рішення про вилучення технічних засобів на підставі використання ПЗ приймалося на чиєсь прохання. «Випадок з Dragon Capital показав, що недоторканних немає, і під таким приводом СБУ може навідатися куди завгодно – хоч у Microsoft», – говорить Козак.

Усе через SkyMall

Поки остаточно не зрозуміло, чим приватна інвесткомпанія Dragon Capital, що давно працює в Україні, не догодила СБУ (до речі, з тієї самої причини і в той самий день силовики провели обшуки і вилучили техніку в держкомпанії «Укргазвидобування», «1С Дистрибуція» тощо).

Однак у цьому контексті мусується інформація про корпоративний конфлікт навколо торгового центру SkyMall, а обшук у Dragon Capital – це інструмент тиску на одну зі сторін.

Так, про це заявив гендиректор інвестиційної компанії Томаш Фіала, який є також президентом «Європейської бізнес-асоціації» і видавцем журналу та сайту «Новое Время». Фіала припустив, що таким чином органи хочуть змусити його залишити боротьбу за виконання рішення Лондонського суду щодо SkyMall.

Детальніше про спосіб тиску на бізнес Фіали розповів народний депутат ВР Сергій Лещенко: «Першим заступником глави СБУ є якийсь Павло Демчина. Його куратор – наглядач Порошенко за силовиками Олександр Грановський. Сам Грановський – бізнес-партнер і сусід по офісу Андрія Адамовського. На пару вони «кинули» власника компанії Dragon Capital Томаша Фіалу і естонського інвестора Хіллара Тедера, які були співвласниками бізнес-центру Скай Молл. Думаю, СБУ пора давати оголошення в пресі: «Вирішуємо бізнес-конфлікти. Недорого. Запитати Сашу або Пашу», – зокрема, написав нардеп на своїй сторінці в Facebook.

СБУ пробивает очередное дно. После зачистки рынка сжиженного газа в интересах Медведчука и блокирования импорта коньячны...

Опубликовано Сергій Лещенко 26 апреля 2017 г.

А головний редактор журналу «Новое Время» Віталій Сич нагадав початок і розв'язку конфлікту.

Тут коллеги-журналисты начали мне массово звонить и спрашивать, все ли у нас хорошо и нет ли обысков в редакции. Сообщаю...

Опубликовано Виталием Сычем 26 апреля 2017 г.

У будь-якому разі, ситуація навколо Dragon Capital уже вийшла за межі України, про «маски-шоу» дізналися за кордоном, в тому числі – бізнес-партнери інвестиційної компанії. Однак поки що сама компанія займає вичікувальну позицію.

«Жодної нової інформації по цій справі у нас поки немає. Хіба що, сказане на брифінгу представником СБУ (главою апарату СБУ Олександром Ткачуком з приводу дій Служби 26 квітня. – Mind) нас трохи здивувало. Ми будемо дивитися, як слідство просуватиметься далі. Якщо ми будемо бачити реальну шкоду нашій репутації, тоді щось робитимемо. Поки все не так серйозно, щоб нам в це вникати глибше», – пояснила в коментарі Mind прес-секретар Dragon Capital Ольга Белобловська.

Стежте за актуальними новинами бізнесу та економіки у нашому Telegram-каналі Mind.ua та стрічці Google NEWS
Проєкт використовує файли cookie сервісів Mind. Це необхідно для його нормальної роботи та аналізу трафіку.ДетальнішеДобре, зрозуміло