Політичний колапс в Чехії: прем'єр розганяє власний уряд

Політичний колапс в Чехії: прем'єр розганяє власний уряд

У 10,6-мільйонній державі Євросоюзу несподівано вибухнула передвиборча війна

Політичний колапс в Чехії: прем'єр розганяє власний уряд
Фото личная страница facebook/Bohuslav Sobotka

Прем'єр-міністр Чехії Богуслав Соботка затіяв гру ва-банк проти суперника на майбутніх парламентських виборах, який випереджає його в рейтингах, – мільярдера Андрія Бабіша. Ризикуючи назавжди втратити прем'єрське крісло, Соботка анонсував свою відставку і розпуск уряду. Чеські аналітики вважають, що цим відчайдушним кроком він розраховує посилити інформаційну кампанію з дискредитації Бабіша

«Це неприйнятно, щоб Андрій Бабіш залишався на посаді міністра фінансів. У мене є можливість його звільнити, але це зробить його мучеником і дасть йому переваги в організації виборчої кампанії перед парламентськими виборами. Тому я прийняв єдине розумне рішення з можливих, і це відставка уряду», – оголосив Богуслав Соботка на прес-конференції у вівторок.

За його твердженням, є серйозні підстави вважати, що 62-річний Андрій Бабіш – другий найбагатший громадянин Чехії, чий статок дорівнює $3,4 млрд, розбагатів нечесним способом, ухилявся від сплати податків і здійснював фінансові махінації в інтересах своєї бізнес-імперії.

Після падіння комуністичного режиму Бабіш заснував у Чехії підприємство з виробництва добрив, яке наразі перетворилося на гігантський аграрний конгломерат Agrofert з 33 000 співробітниками і активами в 18 країнах. Серед 250 компаній, що входять до Agrofert, є дві впливові газети, великий інтернет-портал, радіостанція та музичний телеканал.

Звинувачення в тому, що політична і бізнес-діяльності Андрія Бабіша створюють конфлікт інтересів, звучали з моменту його приходу в політику. Однак це не завадило прем'єр-міністру понад три роки співпрацювати з власником Agrofert. Після того як на парламентських виборах 2013 року центристський протестний рух ANO (абревіатура чеської назви «Акція незадоволених громадян») Андрія Бабіша посів друге місце після Чеської соціал-демократичної партії (ЧСДП) Богуслава Соботки і отримав 18,65% голосів і 47 депутатських місць із 200, його було запрошено до трипартійної правлячої коаліції, а мільярдер обійняв посади віце-прем'єра і міністра фінансів.

Війна проти Бабіша

Тиск на міністра фінансів Андрія Бабіша через наявність в його політичній діяльності конфлікту інтересів різко посилився нинішнього року після того, як рух ANO виявився фаворитом чергових парламентських виборів, призначених на 20–21 жовтня 2017 року.

Згідно з квітневим соцопитуванням Stem, 28,3% виборців Чехії збираються проголосувати за ANO. ЧСДП з істотним відставанням посідає друге місце з 16,6% голосів, на третьому – Комуністична партія з 12,2%. За результатами соціологічного дослідження компанії CVVM, Бабіш визнаний найпопулярнішим політиком Чехії з рейтингом схвалення 56%, тоді як Соботка займає лише шосту позицію з рейтингом 39%.

Андрія Бабіша звинувачують у популізмі. Міністерська посада не заважає йому позиціонувати себе борцем проти системи. Мільярдер стверджує, що як успішний бізнесмен він може краще за традиційних політиків боротися з корупцією, створювати робочі місця і вирішувати інші важливі завдання країни, в тому числі забезпечувати захист від мігрантів та ісламізації.

У січні чеський політичний істеблішмент згуртувався проти мільярдера-політика, який ставав все популярнішим, і просунув закон, що забороняє чеським міністрам володіти медіакомпаніями і мати у власності більше чверті акцій будь-якої компанії, яка претендує на урядові контракти або субсидії Євросоюзу. Мільярдерові довелося задекларувати Agrofert як майно трасту.

У наступному місяці чеські ЗМІ роздули скандал через те, що Бабіш, використавши лазівку в законі, викупив випущені в 2012 році облігації Agrofert на суму $60 млн, з яких щороку отримує близько $4 млн прибутку, що не обкладається податками. Щоб захиститися від шквалу звинувачень в «обкраданні держави», мільярдер оголосив, що всі прибутки зі своїх облігацій віддасть на лікування важко хворих чеських дітей та іншу благодійність, закликавши інших людей наслідувати його приклад.

За словами Бабіша, міністр внутрішніх справ Чехії Milan Chovanec (соратник Соботки і член ЧСДП) наказав поліції розслідувати бізнес-діяльність, яку мільярдер вів як глава Agrofert. За твердженням Бабіша, всі озвучені на його адресу підозри в ухиленні від сплати податків і фінансових махінаціях є «брехнею або напівправдою».

Розслідування щодо Бабіша також веде Євросоюз. Європейське бюро по боротьбі з шахрайством підозрює, що Agrofert контролює невелику чеську компанію «Ферма «Гніздо лелеки», яка в 2008 році отримала $2 млн субсидій ЄС. Ці дотації призначалися для малих і середніх компаній, до яких гігант Agrofert не належить. Agrofert запевняє, що «Гніздо лелеки» в період отримання субсидій не входило в його орбіту.

«Театр політичного абсурду»

За словами чеського опозиціонера Петра Фіали, який очолює правоцентристську Громадянську демократичну партію, останні декілька місяців у його країні доводиться спостерігати безглуздий політичний театр, і останні заяви прем'єр-міністра про відставку уряду дивують «нелогічністю і безглуздістю».

Богуслав Соботка повідомив, що має намір домовитися з лідерами двох інших партій з нинішньої правлячої коаліції – ANO і Християнсько-демократичного руху – про формування нового кабінету міністрів, в якому не буде політика-мільярдера. Абсурдність ситуації в тому, що Бабіш є засновником і безальтернативним лідером руху ANO і йти у відставку відмовляється.

«Прем'єр-міністр заявив, що планує домовитися з двома нинішніми коаліційними партіями – у тому числі з Андрієм Бабішем – про новий уряд без Андрія Бабіша. Залишається дивуватися такому його прагненню», – прокоментував Петро Фіала.

За словами чеських політичних аналітиків, Богуслав Соботка бачить перспективу свого програшу на жовтневих парламентських виборах і тому намагається використовувати останню можливість привернути увагу чеської громадськості до скандалів навколо Бабіша і переманити виборців на свій бік.

«Розпуск уряду може піти на користь Соботки. Він звільниться від прем'єрських обов'язків і зможе повністю зосередитися на своїй виборчій кампанії, продемонструвати рішучість боротися проти Бабіша і його руху ANO, а також показати, що не чіпляється за владу», – міркує директор департаменту політичних наук чеського Масарикова університету Станіслав Балик.

«Я думаю, що Соботка зробив сміливий крок. Він поставив на кін як своє майбутнє, так і майбутнє соціал-демократів. Він може або втратити все, або отримати деяку підтримку виборців», – коментує ситуацію політичний аналітик Карлова університету в Празі Кеміл Швець.

Чи втратить нинішній прем'єр-міністр владу, чи зможе отримати вигоду зі своєї гри ва-банк, багато в чому залежатиме від того, як відреагує на його дії президент Чехії Мілош Земан. Згідно з конституцією, призначати і розпускати уряд повинен глава держави. Мілош Земан може відхилити прохання про відставку кабінету міністрів або затвердити відставку одного лише Соботки і доручити сформувати новий уряд лідерові іншої політичної партії. Відправивши у відставку кабмін, президент може оголосити дострокові вибори або призначити свій уряд, який, нехай і не матиме підтримки парламенту, але зможе управляти країною протягом декількох місяців.

Інтрига полягає в тому, що на Мілоша Земана теж чекають вибори в січні наступного року. Єдиним політиком, який зможе кинути йому виклик і перемогти, вважають чинного міністра оборони Чехії й колишнього актора Мартіна Стропницького, який є членом ANO – партії Бабіша. Не виключено, що глава держави захоче укласти угоду з потенційним наступним прем'єр-міністром. У цьому випадку в обмін на згоду Стропницького злити президентські вибори, він може запустити найбільш сприятливий для Бабіша сценарій.

Проєкт використовує файли cookie сервісів Mind. Це необхідно для його нормальної роботи та аналізу трафіку.ДетальнішеДобре, зрозуміло