НБУ вчергове скасував валютні обмеження

НБУ вчергове скасував валютні обмеження

Регулятор продовжує лібералізацію валютного ринку і після зміни свого очільника

НБУ вчергове скасував валютні обмеження
Фото: УНІАН

Національний банк 30 травня знову пом'якшив валютний контроль. Регулятор прийняв постанову № 44, якою продовжив лібералізацію валютного регулювання, «послаблюючи обмеження, що втратили свою дієвість і пом'якшення яких не призведе до дестабілізації ситуації на міжбанківському і готівковому сегментах валютного ринку».

У повідомленні НБУ йдеться про те, що скасовується заборона на купівлю іноземної валюти у разі наявності в клієнта власних коштів на рахунках у сумі, що перевищує $100 000 в еквіваленті. Раніше, за умови перевищення вказаної суми, клієнт мав виконувати зобов’язання за рахунок власної іноземної валюти.

«Також знімаються обмеження для фізичних осіб на переказ коштів за межі України для неторговельних операцій. Раніше вони були обмежені сумою не більше 150 000 грн на місяць (за винятком деяких випадків)», – розповіла Анна Довгальська, в.о. голови правління Юнекс Банку.

Крім цього, банкам буде дозволено здійснювати операції з обміну іноземної валюти без обмежень щодо групи Класифікатора іноземних валют та банківських металів як на міжбанківському, так і на міжнародному валютному ринку.

За даними НБУ, досі операції з обміну здійснювалися виключно в межах однієї групи Класифікатора, за винятком  операцій, які здійснюються на міжбанківському та міжнародних валютних ринках для виконання зобов’язань за імпортними договорами, а також на міжнародних валютних ринках з купівлі іноземної валюти 1-ї групи Класифікатора за іноземну валюту інших груп.

Пом'якшення для бізнесу наберуть чинності 31 травня, а послаблення обмежень для фізосіб стартуватиме з 12 червня.

За словами Вадима Березовика, радника голови правління Укргазбанку,  імпортери зможуть купувати валюту на оплату імпортних контрактів у значно більших обсягах. Крім того, для фізичних осіб знімається обмеження на перерахування за кордон за некомерційними операціями.

«Для банків же, безумовно, важливим є скасування обмежень для валютообмінних операцій, які раніше банки могли проводити в рамках тільки однієї групи валют Класифікатора. Це дасть можливість банківським установам краще хеджуватися і додатково заробляти», – пояснює Березовик.

Банкіри оцінюють такі кроки регулятора позитивно. Вони та задоволені, що Нацбанк дотримується обраної стратегії, незалежно від того, хто є головою Нацбанку.  «Ухвалення Національним банком рішення про зняття окремих обмежень, які були введені ще на початку 2014 року, однозначно, свідчать про те, що центробанк проводить раніше анонсовану політику лібералізації валютного законодавства. Це не може не тішити одразу з двох причин. Перша, а з моєї точки зору – головна, це послідовність у позначеному раніше векторі лібералізації як елементі інтеграції у світову фінансову систему. Друга – це реальне полегшення для клієнтів банків роботи з готівковою, валютою та переказами», – пояснює фінансовий експерт Павло Крапівін.

За його словами, це повністю узгоджується з ухваленням безвізового режиму з Євросоюзом для України та спрощенням пересування наших громадян поза межами держави.

«Особисто мені дуже імпонує спадкоємність позиції НБУ незалежно від того, хто його реально очолює. Дуже хотілося б, щоб так було і в майбутньому – є глава НБУ, але є і генеральна стратегія на декілька років вперед, яка мінімально залежить від особистості першої особи центробанку», – говорить Крапівін.

Стежте за актуальними новинами бізнесу та економіки у наших Telegram-каналах Mind.Live та Mind.UA, а також Viber-чаті