Альтернативи Skype: у пошуках надійного месенджера

Альтернативи Skype: у пошуках надійного месенджера

Найбільш безпечні додатки, які мають end-to-end шифрування

Этот материал также доступен на русском языке
Альтернативи Skype: у пошуках надійного месенджера
Фото Shutterstock

Увечері 3 серпня Skype повідомив про усунення збою в роботі месенджера. Сервіси аналізу даних «спростовують» цю інформацію. За даними downdetector.co.uk, проблеми в роботі Skype були актуальні 4 серпня не тільки для користувачів з України. Збій «підкосив» Японію, Італію, Іспанію, Францію, Великобританію, Німеччину і цілий ряд інших країн.

Альтернативи Skype: в пошуках надійного месенджера

Сервіс istheservicedown.co.uk також ілюстрував продовження збою.

Динаміка проблем наочно відстежувалася тут. Користувачі скаржилися, що повідомлення не доходять до одержувача, «зависають» відеодзвінки. Програма працювала зі збоями не тільки на стаціонарних, а й на мобільних пристроях.  

Періодичні збої Skype спонукають користувачів шукати альтернативи. Mind порівняв функціональність популярних месенджерів – WhatsApp, Viber, Facebook Messenger, Google Hangouts, Line, Telegram.

Глобальних відмінностей не виявлено. Компанії-розробники в гонитві за користувачем постійно вдосконалюють опції та інтерфейс, додають нові «фішки». Майже всі сервіси крім стандартних функцій (передавання голосу, тексту, фото, відео, смайлів) сьогодні підтримують групові чати, надають можливість відправити координати свого місця розташування, синхронізацію з контактами з телефонної книги тощо.

При виборі програми фахівці з кібербезпеки радять звертати увагу на інше – надійність сервісів. «Найбільш безпечні месенджери, які мають end-to-end шифрування. За відсутності цієї функції власник сервісу (або хтось, хто має на нього вплив, наприклад спецслужба) може читати, аналізувати і навіть підміняти всі ваші повідомлення. За наявності та використання такого шифрування – не зможе», – пояснює власник NetAssist Максим Тульєв.

За даними міжнародної правозахисної організації Amnesty International, до першої п'ятірки рейтингу захищеності месенджерів увійшли сервіси від Facebook (Messenger, WhatsApp), Apple (iMessage, FaceTime), Google (Hangouts, Allo, Duo), Telegram (Telegram Messenger) і Line (Line Messenger). На останніх позиціях – продукти від Tencent (QQ, WeChat), Snapchat і Blackberry (Blackberry Messenger).

За критерієм end-to-end шифрування правозахисники відзначили месенджери WhatsApp, iMessage, FaceTime, Viber, Duo і Line. У Telegram, Hangouts, Allo і KakaoTalk така опція встановлена, проте вона не використовується за замовчуванням. У Blackberry Messenger таке шифрування можна використовувати тільки за окрему плату. А в Messenger, Skype і Snapchat такої опції взагалі немає.

Утім, лідируючі позиції WhatsApp нещодавно не завадили хакерам атакувати сервіс.

Українські фахівці не радять користуватися сервісами з російським корінням (ICQ, TamTam, Куку-AU, Rugram Avirton, FireChat). «Будь-який месенджер небезпечний тим, що його читають ті, хто його сформував і хто тримає кореневий вузол. Усе залежить від культури управління процесами. Сервери управління російських сервісів, через які проходять повідомлення, знаходяться в Росії. Отже, їх можуть читати», – пояснює Олександр Федієнко, голова правління ІнАУ.

Проте, російський Telegram Павла Дурова, ймовірно, можна віднести до винятків. «Роскомнадзор» погрожує заблокувати сервіс на території Росії через «небажання виконувати російські закони».

Також експерти пропонують користуватися додатковими заходами захисту. «Є окремі плагіни, наприклад, off-the-record (OTR), які можуть встановлюватися поверх деяких месенджерів. Вони дають найкращий захист від перехоплення і спотворення повідомлень», – розповідає Тульєв.

Крім того, варто пам'ятати, що часто як мінімум один з учасників листування зберігає всю історію повідомлень. «У деяких випадках така історія зберігається навіть на сервері, забезпечуючи зручність підвантаження історії повідомлень з мережі. Це означає, що при компрометації (вилученні, потраплянні в нього троянської програми) пристрою одного з учасників листування можна прочитати всю історію листування від самого початку, – пояснює Тульєв. – А ось прослухати, наприклад, телефонний дзвінок річної давності, якщо він спеціально не був тоді записаний, вже не вийде».

Проєкт використовує файли cookie сервісів Mind. Це необхідно для його нормальної роботи та аналізу трафіку.ДетальнішеДобре, зрозуміло