Епідемія фентанілу: наркотик-вбивця викошує населення міст

Епідемія фентанілу: наркотик-вбивця викошує населення міст

Дешевий, сильнодіючий і смертоносний синтетичний опіат стає новим бичем людства

Этот материал также доступен на русском языке
Епідемія фентанілу: наркотик-вбивця викошує населення міст
Фото pixabay.com

Лавина фатальних передозувань фентанілу накрила Чикаго, Філадельфію і найбільші міста штату Меріленд. «Смертельний тренд» посилюється і швидко поширюється на інші міста Америки і Європи. У чому причина «епідемії фентанілу» та які її масштаби, розбирався Mind.

Протягом декількох десятиліть «синтетичний брат героїну» – фентаніл використовувався як знеболююче для хірургічних операцій і грав незначну роль у наркотичній кризі. У 2014 році цей препарат, що викликає відчуття ейфорії, став мейнстрімним продуктом на чорному ринку і призвів до вибухового зростання смертності в ряді міст.

Вражаюча статистика смерності

Тривогу б'ють Чикаго, Філадельфія і штат Меріленд. У Чикаго у 2014 році було зафіксовано 20 смертельних передозувань фентанілу. У 2016 році – майже в 30 разів більше (562 летальні випадки). У Філадельфії до 2012 року, згідно з офіційною статистикою, померло дев'ять осіб від передозувань фентанілу, до 2014 року цей наркотик став причиною понад 100 смертей, а до 2016-го влада міста вже зафіксувала понад 400 летальних передозувань.

Найстрашніша статистика – у Меріленді. Влада повідомила про 372 смертей від фентанілу лише за І квартал 2017 року, що майже в 50 разів перевищує показник за аналогічний період «докризового» 2013 року.

«Фентаніл підклад дров до багаття, яке вже у нас палало, – коментує ситуацію зі смертністю від передозувань глава відділу охорони здоров'я Філадельфії Томас Фарлі. – Зараз у нас найгірша криза, подібної якій ми не бачили за все своє життя. Ця зараза погубить більше людей, ніж епідемія СНІДу. Відповідним порівнянням можна вважати хіба що пандемію іспанського грипу 1918 року».

За твердженням чиновників, «епідемія фентанілу» поширюється на всі верстви населення, незалежно від статі, раси, фінансового становища або соціального статусу. Найвідомішою жертвою наркотику став рок-музикант Принц, який прийняв смертельну дозу в квітні 2016 року. А одна з найбезглуздіших жертв – Даніель і Хезер Келсі, що загинули від передозування в грудні 2016 року. Молоді батьки стали відомими після того, як впали мертвими на шосе біля свого автомобіля, у салоні якого залишилися троє їхніх дітей у віці від восьми місяців до чотирьох років.

Фентанільна економіка

У фентанілу є декілька привабливих для торговців переваг перед героїном. Для його виробництва не потрібні поля опіумного маку, він у 30–50 разів могутніший, завдяки чому його ефективна доза виходить вдесятеро компактнішою і настільки ж дешевшою. Його можна курити, ковтати, вдихати через ніс, колоти у вену, втирати в шкіру.

Головні виробники знаходяться в Китаї, як стверджує УБН – Управління по боротьбі з наркотиками Міністерства юстиції США. У китайських портових містах, таких як Шанхай, фентаніл виробляють тисячі легально працюючих хімічних лабораторій, яким ніщо не заважає відвантажувати наркотик за кордон. Регуляторні органи Китаю дивляться на це крізь пальці.

У міста США фентаніл потрапляє дрібними партіями в поштових посилках і конвертах з листами. Оскільки доза смертоносного наркотику така ж мала, як десяток піщинок цукру, переправу кількох порцій, захованих в бандеролях, вкрай складно виявити. Великі партії фентанілу течуть у Штати через Мексику по тих же каналах, що і всі традиційні заборонені речовини.

Собівартість виробництва 1 кг фентанілу в Китаї дорівнює близько $4000, а на території США ціни на цей наркотик приблизно такі ж, як і на героїн, який в десятки разів слабкіше. У Чикаго оптову партію в 100 грамів фентанілу на чорному ринку наркодилери можуть придбати за $9000. У свою чергу наркозалежні люди зазвичай купують у торговців на вулицях 1 грам фентанілу за $250–300, або 0,1 грама за $60.

«Мексиканські наркокартелі побачили, яку величезну маржу прибутку дає фентаніл, – пояснює офіційний представник УБН Рости Пейн. – Кілограм фентанілу, поділений на дрібні частини і проданий дозами, може принести понад $1 млн прибутку. Для порівняння: на кілограмі героїну можна заробити від $50 000 до $100 000. Фентаніл можна доставити набагато далі, ніж героїн, і наркокур'єри почали брати це до уваги».

«Зброя масового ураження»

Держструктури США публікують безліч суперечливих відомостей про фентаніл, одні з яких залякують, а інші заспокоюють населення.

«Фентаніл сам по собі настільки потужний, що простий дотик до нього або вдихання мізерної його кількості, розміром з крупинку, може одразу викликати передозування цього наркотику в організмі людини... Такі місця, як кімнати готелів, громадські туалети, орендовані автомобілі, можуть містити фентаніл і бути вкрай небезпечними для громадян, які нічого не підозрюють й можуть випадково до нього доторкнутися або вдихнути. Не торкайтеся до підозрілих речовин», – застерігає поліцейський департамент Джорджії.

Прикладом випадкової загибелі від передозування фентанілом є смерть у Майамі 10-річного Елтона Банкса. Трагедія сталася 23 червня 2017 року. Хлопчик гуляв біля громадського басейну, а після приходу додому поскаржився на нудоту, його вирвало, він втратив свідомість і помер. У його крові лікарі виявили суміш фентанілу і героїну, яка, за версією місцевої влади, потрапила до організму дитини внаслідок простого дотику.

Якщо таке можливо, то новий наркотик може вважатися зброєю масового ураження. Китайські хіміки винайшли вже понад 30 модифікацій фентанілу, чимало з яких набагато небезпечніші. Наприклад, один з його аналогів – карфентаніл, призначений для усипляння слонів, у 100 разів могутніше за фентаніл і в 5000 разів – за героїн.

Фентаніл vs героїн: у чому різниця

Епідемія фентанілу: наркотик-вбивця викошує населення міст
Зліва – смертельна доза героїну, справа – смертельна доза фентанілу
Фото DR

Утім, фахівці-наркологи стверджують, що ймовірність отримати випадкове передозування фентанілу через шкіру або вдихання близька до нуля. Інакше від випадкового дотику або вдихання гинули б тисячі друзів і родичів активних споживачів цього наркотику. Але цього не відбувається.

«Левова частка ненавмисних випадків передозувань фентанілу трапляється, коли споживачі купують препарат на чорному ринку і вдихають його в респіраторних цілях», – говорить Марк Ларошелле, головний терапевт і дослідник Бостонського наркологічного центру Грейкена.

Як пояснює Ларошелле, фентаніл відрізняється від інших опіоїдів тим, що викликає дуже швидку і сильну ейфорію, але вона зникає протягом години і замінюється неприємним відчуттям виходу зі стану. Ефект від чистого героїну, навпаки, довгий, але відносно слабкий, і споживачам доводиться чекати до години, поки він настане.

З цієї причини в останні роки різними модифікаціями фентанілу наркодилери стали повсюдно доповнювати героїн, щоб прискорити, посилити і продовжити наркотичну дію і збільшити залежність. Суміш виходить надзвичайно небезпечною, як стверджує Ларошелле, через те, що дві речовини на вигляд абсолютно однакові, але ефективна доза героїну вимірюється міліграмами, а фентанілу – мікрограмами (в 1 міліграмі 1000 мікрограмів). І зайві п'ять-сім піщинок можуть стати фатальними.

Переплутавши препарати або помилившись в розрахунках, наркодилер прирікає своїх клієнтів на смерть. А покупці наркотичної суміші на чорному ринку, як правило, точно не знають, скільки в ній міститься фентанілу. Думаючи, що приймають звичну порцію героїну, вони ненавмисно вводять в себе дозу «сірої смерті», що вбиває одним махом.

Стежте за актуальними новинами бізнесу та економіки у наших Telegram-каналах Mind.Live та Mind.UA, а також Viber-чаті
Проєкт використовує файли cookie сервісів Mind. Це необхідно для його нормальної роботи та аналізу трафіку.ДетальнішеДобре, зрозуміло