Скільки коштуватиме Україні впровадження блокчейну

Скільки коштуватиме Україні впровадження блокчейну

Яким чином нова технологія захистить дані та власність українців

Этот материал также доступен на русском языке
Скільки коштуватиме Україні впровадження блокчейну
Фото Shutterstock

6 вересня Україна запустила пілотний блокчейн-проект. Держпідприємство «Система електронних торгів арештованим майном» (СЕТАМ) провело перший у світі аукціон за допомогою цієї технології. До кінця року на блокчейн планують перевести реєстр нерухомого майна. Надалі – всі держреєстри, органи безпеки, а також сфери енергетики і охорони здоров'я.

Mind з'ясовував, чому партнером уряду стала міжнародна компанія BitFury, скільки державі коштуватимуть її послуги і які вигоди від цього співробітництва отримають українці.

Навіщо використовувати блокчейн? ЗМІ періодично повідомляють про махінації «чорних» нотаріусів з даними Держреєстру нерухомості. «Завдяки» несанкціонованим діям у реєстрі приватні квартири, земельні ділянки і навіть підприємства несподівано для їхніх власників опинялися у власності інших осіб. Схожі маніпуляції з даними можливі й в інших державних базах.

Використання блокчейну дозволить їх припинити, вважають експерти. Раніше міністр юстиції Павло Петренко повідомляв, що впровадження нової технології унеможливить маніпуляції із записами в державних реєстрах як зсередини (при підкупі адміністратора або реєстратора), так і ззовні (при кібератаці). Під час презентації виведення СЕТАМ на блокчейн заступник міністра юстиції Сергій Пєтухов підкреслив, що тепер в українців не буде причин побоюватися можливих спекуляцій, маніпуляцій з інформацією на електронних торгах арештованим майном. «Аукціон став максимально прозорим і безпечним».

«Дані записуються одночасно на безліч пристроїв. Спроби їх змінити в одному з місць зберігання – марні, тому що інформація міститься на інших, – пояснив гендиректор ДП «СЕТАМ» Віктор Вишньов. – Усі охочі зможуть скопіювати хеш (спеціальний код ставки), перейти на сайт blockchain.gov.ua і перевірити достовірність даних, записаних на блокчейн».

Скільки коштуватиме Україні впровадження блокчейну
Скільки коштуватиме Україні впровадження блокчейну

Наскільки надійна технологія? Впровадженням блокчейну в Україні займається міжнародна компанія BitFury. Її співзасновник, екс-власник EX.UA Валерій Вавилов розповів, що у даному випадку вибудувана дворівнева система з різними аудиторами: «Ми працюємо в багатьох країнах світу, аналізуємо сотні різних блокчейн-систем. На сьогодні найбезпечнішою системою у світі є біткойн-блокчейн. Тому в Україні для держорганів ми запускаємо систему приватного блокчейну Exonum, яка буде «якоритися» на біткойн-блокчейн. Щоб навіть за умови «армагедону» публічний блокчейн захищав весь обсяг даних».

Скільки коштуватиме Україні впровадження блокчейну

Адміністраторами реєстрів залишаться держпідприємства (більшість з них адмініструє ДП «Національні інформаційні системи», НАІС). «Держава не відпустить реєстри. Приватна компанія не повинна і не матиме можливості вимкнути реєстр. У BitFury не буде інструментів, щоб продублювати дані, заблокувати або ще щось з ними зробити. Це одна із заздалегідь узгоджених і прописаних умов співпраці», – пояснює керуючий партнер ЮК «Юскутум» Артем Афян, який займається юридичним супроводом проекту.

«Ключове питання – в реєстраторах. Вони повинні бути персоніфіковані, щоб була персональна відповідальність, як у нотаріусів, а не просто назва органу або відомства», – вважає генеральний директор «Microsoft Україна» Надія Васильєва.

Крім того, за українським законодавством, для гарантування надійності BitFury необхідно отримати сертифікат комплексної системи захисту інформації (КСЗІ) в Держспецзв'язку. «Поки сертифікат не вимагається. У рамках нинішнього пілотного проекту будуть отримані дані, які й ляжуть в основу сертифіката КСЗІ. Коли завершимо «пілот» і отримаємо позитивне підтвердження подальшої співпраці – звернемося до Держспецзв'язку», – пояснив Mind Артем Афян. Утім, за словами топ-менеджерів великих телеком-компаній, фахівці Держспецзв'язку, видаючи сертифікат КСЗІ, перевіряють лише документи, а не «залізо». І беруть за це чималі гроші.

Чому підрядником стала BitFury? «Ланцюг випадковостей, – жартує Артем Афян. – BitFury не планувала виходити в Україну. А Україна не шукала конкретного підрядника. Напівприватні випадкові контакти переросли в предметні домовленості. Ціла низка людей організували діалог».

У підсумку, уряд підписав у квітні 2017-го меморандум з BitFury. У травні прем'єр-міністр Володимир Гройсман завізував розпорядження Кабміну «Деякі питання посилення безпеки зберігання та захисту відомостей Державного реєстру речових прав на нерухоме майно і системи електронних торгів з реалізації арештованого майна». У червні СЕТАМ і BitFury підписали меморандум про співпрацю.

Детальні умови домовленостей не розголошуються. «Припускаю, що суть контракту – розробка блокчейн-протоколу для реєстрів. Тобто не самі реєстри на блокчейн, а тільки транзакції (зміни) по ним будуть розходиться по блокчейн-протоколу, забезпечуючи для громадськості негайну публічну інформацію про зміни та ким вони були здійснені», – вважає Надія Васильєва.

Тим часом в інформаційному просторі поширюється питання, чому не було тендера. «У держагентства з питань електронного урядування просто немає грошей на конкурс. Нинішній «пілот» здійснюється безкоштовно. Крім того, агентство завжди було відкритим і давно вже хотіло запустити «пілот». Крім BitFury ніхто не запропонував свої послуги», – пояснив керуючий партнер «Юскутум». У самому е-агентстві запит від Mind отримали ще 2 серпня. Офіційної відповіді поки не надійшло.

Як BitFury монетизуватиме проект? Пілотний проект фінансує сама компанія. За словами Валерія Вавилова, витрати невеликі: «Зараз на блокчейн переходить не кожна транзакція, а зліпок системи раз на годину, на день. Тому вартість однієї транзакції дуже невелика. Крім того, наша компанія займається не тільки розробкою приватних блокчейнів, а й процесингом. Тому може ці транзакції провести через свої дата-центри».

За словами співзасновника BitFury, на даний момент Україна не платить за процесинг. Надалі це питання обговорюватиметься. «На сьогодні у нас некомерційні відносини з BitFury, – підтвердив Mind Віктор Вишньов. – Ми безкоштовно отримали найкращу технологію у світі, яка не піддається зламу. Вважаю, це успіх для країни».

Після завершення пілотного етапу одна з можливих схем монетизації – transacion fee (комісія з кожної транзакції), повідомив виданню Артем Афян: «Так роблять, наприклад, у США і Грузії. Ні, в Україні відсоток ще не обговорювався. Ніхто так далеко не забігав. У будь-якому випадку держава виграє за рахунок зменшення витрат на утримання всієї екосистеми. Навіть більше, у планах знизити вартість послуг для населення».

Чи можливі Інвестиції в Україну? Зараз у BitFury немає свого дата-центру в нашій країні. За словами Валерія Вавилова, поки це питання не обговорювалося: «Для того щоб процесити біткойн-блокчейн, не обов'язково мати дата-центри. Але бажано. Тому в перспективі можливе залучення акціонерів в Україні».

Що може загальмувати впровадження блокчейну? «Корупція і дороги», – іронізують спікери. Дійсно, використання технології, яка не дозволить маніпулювати державними даними, може загрожувати збитками ряду чиновників. «Сподіваємося, що публічність проекту не дозволить устромляти палки в колеса, – каже Артем Афян. – Мене часто запитують за кордоном, чи дійсно Україна націлена перейти на блокчейн, створити для громадян реєстри, до яких буде підвищено довіру. Якщо ми загальмуємо процес – підірвемо імідж країни».

«Для нашої держави використання блокчейну стане революційним стрибком. Публічності додадуть усі зміни, – підкреслює генеральний директор «Microsoft Україна». – Якби хмарні технології в державі були дозволені – і процеси стали б дешевшими і прозорішими, і відповідальності було б більше, і у держави менше б послуг залишилося – все пішло б у приватний бізнес, де була б конкуренція».

Стежте за актуальними новинами бізнесу та економіки у нашому Telegram-каналі Mind.ua
Проєкт використовує файли cookie сервісів Mind. Це необхідно для його нормальної роботи та аналізу трафіку.ДетальнішеДобре, зрозуміло