Захворіло у світі
11,910,220
Померло у світі
545,728
Вилікувалось у світі
6,505,587
Захворіло в Україні
50,414
Померло в Україні
1,306
Вилікувалось в Україні
23,119
Навіщо Григоришин відібрав у «Київміськбуду» проектний інститут

Навіщо Григоришин відібрав у «Київміськбуду» проектний інститут

Олігарх витіснив «Київміськбуд» з «Київоргбуду»

Цей матеріал також доступний російською
Навіщо Григоришин відібрав у «Київміськбуду» проектний інститут
Костянтин Григоришин
Фото УНIАН

Національна поліція Києва відкрила кримінальне провадження за фактом рейдерської атаки на майно ПАТ «ХК «Київміськбуд». Про це заявило керівництво холдингової компанії, що направило також звернення до Генпрокуратури, прокуратури Києва і меру столиці Віталію Кличку. «Наголошуємо, що власником 80% акцій ПАТ «ХК «Київміськбуд» є територіальна громада міста Києва, а тому збитки, які можуть бути нанесені незаконними діями, будуть нанесені в першу чергу Києву і його жителям», – заявляє керівництво холдингу.

Кого звинувачують у рейдерстві? У спробі заволодіти своєю власністю «Київміськбуд» (КМБ) звинувачує Публічне акціонерне товариство «Проектно-технологічний інститут «Київоргбуд». Це підприємство прописане за однією адресою з КМБ і входить до складу холдингу, якому належить 36,42% статутного фонду «Київоргбуду».

Проектний інститут існує з 1956 року, а з 1995 року займається розробкою проектної документації для будівництва та реконструкції об'єктів промислової, житлової та соціальної сфери. Серед об'єктів, до яких «доклали руку» фахівці ПТІ – Золоті ворота, Києво-Печерська лавра, Національна філармонія, Оперний театр, Палац культури «Україна», Південний вокзал. Також компанія виконує замовлення енергопостачальних компаній і займається випробуваннями будівельних матеріалів і конструкцій.

У чому суть конфлікту? 17 серпня ПТІ «Київоргбуд» оголосив про проведення позачергових загальних зборів акціонерів, які були призначені на 28 серпня за адресою м. Київ, вул. Будіндустрії, 8 (2-й поверх, група приміщень №7, приміщення №4). Однак ані представники ПрАТ «ХК «Київміськбуд», ані прибулі на місце для нагляду уповноважені особи Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку не виявили в зазначений час у зазначеному місці слідів проведення загальних зборів. У результаті представники комісії склали протокол про те, що реєстрація акціонерів для участі в зборах, так само як і самі збори, не проводилися. Зазначений факт, за даними холдингу, був зафіксований на відео.

Незважаючи на це ПАТ «ПТІ «Київоргбуд» у своєму повідомленні від 1 вересня розмістило у Відомостях національної комісії з цінних паперів та фондового ринку інформацію про проведення загальних зборів, які прийняли рішення щодо збільшення статутного капіталу акціонерного товариства шляхом додаткового випуску 153 730 071 простих іменних акцій, що збільшує статутний капітал компанії в 100 разів – з 388,207 тис. грн до 38,820 млн грн. «При цьому ринкова вартість однієї акції, згідно з проведеною оцінкою, становить 15,42 грн, при номінальній вартості 0,25 грн. Тобто для утримання своєї частки в розмірі 36,42%, номінальна вартість якої після збільшення складе 13,998 млн грн, «Київміськбуду» доведеться викупити акції нового випуску на суму понад 863 млн грн, тобто оплатити в 66 разів більше номінальної вартості. При цьому вартість цих акцій, сформована після додаткової емісії, перевищить статутний капітал «Київоргбуду» більш ніж у 22 рази», – заявляють представники холдингової компанії.

У «Київміськбуді» підкреслюють, що в разі проведення легітимних зборів їхній представник має вирішальний вплив під час голосування з питань, рішення з яких приймаються більш ніж трьома чвертями голосів акціонерів. Саме до таких питань належить питання про збільшення статутного капіталу. «Якби збори відбулися насправді, ми б заблокували це рішення. Тому що в іншому випадку частка холдингу розмивається практично до нуля, він майже повністю виключається зі складу акціонерів інституту, балансова вартість майна якого оцінюється в 97,73 млн грн», – заявляють у ХК «Київміськбуд».

Хто за цим стоїть? Голова правління ПТІ «Київоргбуд» Надія Пустовойт не побажала спілкуватися з виданням, хоча і була на робочому місці. Тому Mind не вдалося з'ясувати мету проведення додаткової емісії. «Кошти, отримані від розміщення додатково випущених акцій, інститут планує використовувати для довгострокових фінансових інвестицій», – сказано в завізованому нею повідомленні. Про які довгострокові інвестиції йдеться – можна лише здогадуватись.

За даними системи розкриття інформації Smida, найбільшими акціонерами ПАТ «ПТІ «Київоргбуд», крім холдингу, є пайові недиверсифіковані венчурні інвестиційні фонди «Сьомий» (48,857794%)  і «Четвертий» (12,879718%), що знаходяться в управлінні КУА «Сварог Ессет Менеджмент». Саме ця компанія, що входить до орбіти впливу бізнесмена Костянтина Григоришина, згідно з розміщеним на інтернет-сайті інституту повідомленням, ініціювала проведення позачергових загальних зборів акціонерів. Її керівник Сергій Колобродов, як стверджують у компанії, зараз знаходиться у відпустці. Тим часом саме він повинен був виконувати обов'язки секретаря сумнівних зборів акціонерів. А повноваження рахункової комісії мало здійснювати ТОВ «Український енергетичний реєстр», яке також пов'язують з Костянтином Григоришиним. І «Сварог Ессет Менеджмент» та «Український енергетичний реєстр» неодноразово фігурували в скандалах, пов'язаних зі спробами недружніх поглинань або блокуванням зміни реєстратора.

І «Київоргбуд», і головний офіс «Київміськбуду» розташовані за однією адресою: вул. Омеляновича-Павленка (колишня Суворова), 4/6. Що цікаво, будівля належить ПТІ, а КМБ виступає орендатором частки приміщень. Між двома структурами свого часу навіть ініціювалися судові розгляди з приводу несплати за оренду. Як зазначав портал «Наші гроші», у цій же будівлі зареєстрована низка фірм з групи Григоришина. Зокрема, ТОВ «Український енергетичний реєстратор» і ТОВ «Енерджі сервіс».

Навіщо Григоришину «Київоргбуд»? Останнім часом це підприємство сконцентрувалося на розробці проектно-кошторисної документації для будівництва, реконструкції, модернізації та капітального ремонту об'єктів електроенергетики: ЛЕП та трансформаторних підстанцій. Найбільшими замовниками цих робіт є обласні енергопостачальні компанії, у тому числі й підприємства, що входять в орбіту впливу Костянтина Григоришина.

За даними «Forbes Україна», до сфери його впливу належить ціла низка обленерго, а також «Турбоатом», «Запоріжтрансформатор», «НВО ім. Фрунзе», «Укррічфлот». Тому інтерес бізнесмена до даного підприємства цілком очевидний.

Залишається лише одне питання, на яке у спілкуванні з Mind не зміг відповісти жоден з опитаних експертів галузі: навіщо витісняти «Київміськбуд» зі складу власників компанії, яка і так перебувати під контролем Григоришина і виконує замовлення для його підприємств? «Швидше за все, керівництво КМБ блокувало якісь його ініціативи щодо «Київоргбуду», що і стало причиною конфлікту», – припустив один із співрозмовників Mind на умовах анонімності.

Стежте за актуальними новинами бізнесу та економіки у наших Telegram-каналах Mind.Live та Mind.UA, а також Viber-чаті