Дипломатичне турне Петра Порошенка: де, з ким і навіщо зустрічався український президент
І чи вдалося йому досягти поставлених цілей

Зустріч з президентом Туреччини Реджепом Ердоганом, виступ в ООН, розмова з президентом США Дональдом Трампом, переговори з канадським прем'єром Джастіном Трюдо... Так минув тиждень президента України Петра Порошенка, який стрімко активізував свої дії на міжнародній арені. Mind розбирався в причинах раптової ініціативності глави держави і підсумках проведених зустрічей, кожна з яких мала геть не однозначний результат.
Почався імпровізований тур Петра Порошенка з участі в роботі 72-ї Генеральної асамблеї ООН, яку можна вважати вдалим моментом для проведення консультацій і озвучування важливих для України меседжів. Прес-службою президента заздалегідь анонсувалася активна присутність України на даній асамблеї, і президент досить скрупульозно готувався до цієї поїздки. Загальний лейтмотив – Україні необхідно повернути дещо занепалу останнім часом увагу до себе з боку світових лідерів і виступити з альтернативним російському варіантом вирішення конфлікту на Донбасі. Факультативне завдання – підкреслити високий рівень двосторонніх відносин зі стратегічно важливими партнерами. Отже, розглянемо загальні підсумки.
Зустріч з Реджепом Ердоганом

Дата: 20 вересня
Мета: заручитися підтримкою найважливішого гравця Чорноморського регіону і стратегічного партнера Росії.
Що вдалося? Порошенко зміг домовитися про проведення в Києві шостого засідання Стратегічної ради високого рівня між Україною і Туреччиною. Це важливий крок щодо продовження політичного і економічного діалогу. Крім того, президент України засудив переслідування Росією керівників Меджлісу кримсько-татарського народу, зокрема Ахтема Чийгоза та Ільмі Умерова. Цим Петро Олексійович намагався зіграти на геополітичних амбіціях Ердогана, що регулярно говорить про інтереси близьких до Туреччини народів, які він готовий захищати по всьому світу.
Що не вдалося? Незважаючи на величезний потенціал двосторонніх відносин між Туреччиною і Україною, мова поки не йде ані про конкретні економічні проекти, ані про стратегію нарощування товарообігу, ані про перспективи турецьких інвесторів в Україні.
Виступ на Генасамблеї ООН

Дата: 20 вересня
Мета: озвучити український варіант введення миротворців на Донбас, нівелювати російський варіант, заручитися підтримкою Генеральної асамблеї.
Що вдалося? Попри прогнозованість тез Порошенка, глобальний консенсус навколо введення миротворчого контингенту на всю територію Донбасу існує. Інше питання, що він все ще є стартовою точкою політичних торгів, і шанси на його реалізацію без компромісу з російською позицією близькі до нуля.
Що вдалося? У своєму виступі Порошенко порушив тему створення такого собі клубу друзів України і часто апелював до питання Криму. Ці дві позиції вельми скептично оцінюються світовим співтовариством. Щодо першого питання – відчувається втома світових лідерів. Що стосується Криму, то непублічно стало прийнято розглядати це питання без прямої прив'язки до Донбасу. Це, звісно, невигідно Україні, але залишає шанси європейцям і американцям на маневр у відносинах з Росією.
Зустріч з Дональдом Трампом

Дата: 21 вересня
Мета: підтримка України в питанні миротворців, прогрес у постачанні озброєння, продовження політичного діалогу.
Що вдалося? Бесіда тривала близько години за закритими дверима. З публічних підсумків зустрічі можна відзначити формальне схвалення Сполученими Штатами введення миротворчого контингенту на Донбас. Однак саме підтримка української концепції щодо миротворців з вуст президента США не прозвучала. Її озвучив Петро Порошенко на брифінгу. Це говорить про те, що сам Трамп поки не готовий публічно брати на себе відповідальність за вирішення цього питання.
У той же час американський президент схвально висловився на адресу українських реформ. «Я знаю, що ви досягли хорошого прогресу. Я б не сказав, що зараз [Україна] є зручною країною для життя, але ви щодня робите її все кращою і кращою, і я чую дуже хороші речі, тому справи в України йдуть добре», – зазначив Трамп.
Що не вдалося? Сам факт зустрічі з Трампом, безумовно, важливий для Порошенка. Але практично між першою і другою зустріччю президентів жодних конкретних кроків США у бік України зроблено не було. Питання постачання озброєння так само висить у повітрі, і тепер навіть сам Порошенко каже, що йдеться не про комплекси Javelin, а про якісь засоби радіоелектронної боротьби. Незважаючи на підтримку української позиції щодо Донбасу, абсолютно очевидно, що якщо у Вашингтона дійсно виявиться політична воля вирішувати цю проблему, то стратегія буде зовсім іншою. Це говорить про те, що хоч українська влада і знайшла спільну мову з адміністрацією Трампа, до реальних дій і рішень це поки має дуже опосередковане відношення.
Зустріч з Джастіном Трюдо

Дата: 22 вересня
Мета: залучити Канаду до обговорення ідеї миротворців, просунутися у візових питаннях, продовжити економічний діалог після підписання Угоди про зону вільної торгівлі з Канадою.
Що вдалося? Трюдо – вкрай зручний для Порошенка переговорний партнер з цілого ряду причин. Зокрема, наявності великої української діаспори в Канаді та приналежності до Ліберальної партії. Тому в такого роду зустрічей, як правило, набагато більший коефіцієнт корисної дії. Якщо відкинути політичну складову, то головне досягнення – домовленість про зменшення відсотка відмов при отриманні українцями канадських віз. У перспективі це навіть може закінчитися безвізовим режимом з Канадою. Крім того, вдалося досягти порозуміння щодо співробітництва у сфері безпеки і запросити канадців до участі в можливій миротворчій місії ООН.
У підсумковій спільній заяві двох президентів, яку було опубліковано після зустрічі, вказані напрямки співпраці між двома країнами на найближчу перспективу. «Завдяки імплементації угоди ми сподіваємося активізувати двосторонню торгівлю між Канадою та Україною в сільськогосподарській, інформаційно-технологічній, енергетичній та авіакосмічній сферах... Ми вивчимо можливість розширення дії угоди на додаткові сфери, такі як послуги й інвестиції», – йдеться в документі. Крім того, Канада бере на себе зобов'язання продовжувати антиросійські санкції в міру своїх міжнародних можливостей. «Канада продовжуватиме тиснути на Росію, у тому числі використовуючи наявні санкції, для того щоб російська сторона поважала суверенітет і територіальну цілісність України і повністю виконувала Мінські домовленості», – заявив Трюдо.
Що не вдалося? Незважаючи на те, що Порошенку з Трюдо говорити комфортно, будь-які рішення Канади як щодо миротворців, так і щодо поставок озброєння будуть скориговані її головним стратегічним партнером і сусідом – США. Тому підтримка Трюдо, поза всяким сумнівом, важлива (Канада, до слова, головує в G7), але приймати рішення Оттава завжди буде, озираючись на Вашингтон.
Загальне резюме. Програму-мінімум свого дипломатичного туру Порошенко виконав. Йому вдалося привернути до себе увагу, провести важливі консультації з ключовими гравцями і стати ньюсмейкером тижня в самій Україні. Це можна вважати реалізацією першого етапу де-факто старту передвиборчої кампанії. Але важливо розуміти, що звести нанівець усі дипломатичні зусилля президента може пробуксовка з прийняттям конкретних рішень. І тоді наступний переговорний круїз вже матиме зовсім інший інформаційний і політичний ефект.
Якщо ви дочитали цей матеріал до кінця, ми сподіваємось, що це значить, що він був корисним для вас.
Ми працюємо над тим, аби наша журналістська та аналітична робота була якісною, і прагнемо виконувати її максимально компетентно. Це вимагає і фінансової незалежності.
Станьте підписником Mind всього за 196 грн на місяць та підтримайте розвиток незалежної ділової журналістики!
Ви можете скасувати підписку у будь-який момент у власному кабінеті LIQPAY, або написавши нам на адресу: [email protected].