Каталонія проголосувала за вихід з Іспанії
Найбагатший регіон країни провів референдум, на якому 2 млн осіб проголосували за незалежність

Незважаючи на спроби іспанської поліції зірвати незаконний референдум і розігнати його учасників кийками і гумовими кулями, 2,26 млн жителів Каталонії з'явилися на виборчі дільниці і підтримали незалежність: 2,02 млн поставили в бюлетенях позначку «за» і 0,18 млн – «проти». Усього в цій іспанській провінції проживає близько 7,5 млн осіб, з яких 5,3 млн мають право голосу.
Референдум, як очікується, стане основою для проголошення незалежності північно-східного регіону Іспанії, на частку якого припадає 6,3% території, 16% населення, 19% національного ВВП, а також друге за розміром місто Барселона з найбільшим морським портом.
Барселона заявляє про перемогу
«Каталонія завоювала право стати незалежною державою», – заявив після закриття виборчих дільниць президент провінції і лідер сепаратистського руху Карлес Пучдемон, підтвердивши своє бажання в односторонньому порядку оголосити про незалежність регіону після отримання достатньої підтримки громадян.
Сцени хаосу і насильства, зняті в ході референдуму, не тільки зміцнили підтримку сепаратистів всередині Каталонії, а й забезпечили їм співчуття міжнародної громадськості. Світ облетіли кадри, на яких поліцейські в шоломах і чорних уніформах відтягують за волосся беззбройних громадян від виборчих дільниць, зіштовхують людей зі сходинок, б'ють ногами і гумовими кийками.
За день в результаті цих зіткнень в лікарнях опинилися 884 громадян. Один з постраждалих отримав серйозне каліцтво – гумова куля потрапила йому в око. Також було травмовано 33 офіцерів поліції.
«Сьогодні держава Іспанія написала ще одну ганебну сторінку своєї історії з Каталонією. Невиправдана, диспропорційна і безвідповідальна жорстокість іспанської держави не тільки не зможе зупинити каталонців, але і допоможе розвіяти всі сумніви щодо того, що ми робимо», – повідомив репортерам Карлес Пучдемон, пообіцявши доповісти владі Європейського Союзу про численні порушення прав людини під час голосування.
Уряд Іспанії заздалегідь анулював результати каталонського референдуму. Минулого місяця Конституційний суд країни оголосив голосування незаконним, оскільки воно порушує визначення «неподільна країна» в конституції Іспанії 1978 року.
Що станеться, якщо парламент Каталонії проголосує за відділення, не береться передбачити ніхто. Прагнення регіону здобути незалежність аналітики називають найбільшою кризою Іспанії з часів падіння диктатури Франко. За найгіршого сценарію розвитку подій між сепаратистами і уніоністами може спалахнути військовий конфлікт.
Мадрид заперечує програш
Відповідь прем'єр-міністра Іспанії Маріано Рахоя зводилася до заперечення проблеми. У телевізійному зверненні до нації він оголосив про те, що референдум про самовизначення в Каталонії не відбувся, а «перепис сепаратистів» показав, що більшість каталонців не побажало брати в ньому участь.
Маріано Рахой подякував поліції, яка, за його словами, діяла з «твердістю і спокоєм», і повідомив, що вся відповідальність за наслідки зіткнень лежить на владі Каталонії, яка організувала незаконне голосування.
Міністр закордонних справ Іспанії Альфонсо Дастіс назвав жорстокість поліції в день референдуму «небажаною» і «неприємною», але запевнив, що вона була «пропорційною». Справа в тому, що в багатьох випадках зіткнення біля виборчих дільниць в Барселоні відбувалися з вини провокаторів, які закидали поліцейських камінням.
«Якщо люди наполегливо виявляють неповагу до закону і чинять дії, які постійно декларуються як нелегальні і неконституційні, то офіцерам поліції доводиться захищати закон», – пояснив Альфонсо Дастіс в інтерв'ю агентству Associated Press.
Торжество технологій
За словами експертів, учорашній референдум в Іспанії може стати хрестоматійним прикладом масової громадянської непокори перед урядом і демонстрації сили сучасного технологічно розвинутого суспільства. Хоча голосування було ініційоване владою Каталонії, воно отримало потужну популяризацію завдяки групам в WhatsApp і Telegram, обміну шифрованими повідомленнями і секретним організаційним комітетам.
Щоб перешкодити проведенню референдуму, уряд Іспанії вдався до екстраординарних заходів, які експерти, в залежності від точок зору, називають «героїчними», «образливими» і «параноїдними». Мадрид провів арешти політиків, які просували референдум, і направив до Каталонії з інших регіонів десятки тисяч поліцейських, які в переддень голосування почали ходити від будинку до будинку, в надії знайти і конфіскувати виборчі урни і бюлетені.
Однак організатори кампанії завжди виявлялися в тіні та на крок попереду. У день референдуму переважна більшість з 2315 дільниць для голосування в Каталонії відкрилися з усім необхідним для роботи і під захистом натовпів громадян, мобілізованих для відбиття атак поліції і трансляції їх в онлайн.
Якщо ви дочитали цей матеріал до кінця, ми сподіваємось, що це значить, що він був корисним для вас.
Ми запрошуємо вас стати частиною Mind Club. Для цього потрібно оформити підписку за $7 на місяць.
Нам дуже важлива ваша підтримка!
Чому ми впроваджуємо платну підписку?
Справжня якісна та незалежна журналістика потребує багато часу, зусиль та витрат, це дійсно недешево. Але ми віримо в перспективи ділової журналістики в Україні, тому що віримо в перспективу України.
Саме тому ми створюємо можливість платної щомісячної підписки – Mind Club.
Якщо ви читаєте нас, якщо вам подобається та ви цінуєте те, що ми робимо, – пропонуємо вам вступити до спільноти Mind.
Ми плануємо розвивати Mind Club: обсяг матеріалів і доступних сервісів і проектів. Уже сьогодні всі члени клубу:
- Допомагають створювати та розвивати якісну незалежну ділову журналістику. Ми зможемо і надалі розвиватись та підвищувати якість наших матеріалів.
- Отримують вільний від банерної реклами сайт.
- Отримують доступ до «закритих» матеріалів Mind (до щомісячного випуску, в якому ми досліджуємо та аналізуємо, як працюють цілі галузі; до щотижневих аналітичних підсумків).
- Вільний доступ до івентів Mind для підписників та спеціальні умови на інші події Mind.
- Smart Power. Власники бізнесу, що стануть підписниками Mind, отримають доступ до агрегатора системних порушень від аналітиків Mind та партнерів «Cкажи.uа». Якщо у вашого бізнесу виникли проблеми з непорядними чиновниками чи конкурентами – ми проаналізуємо, чи є їхня поведінка системною, і разом зможемо вирішити цю проблему.
- Ми і надалі розвиватимемо Mind та додаватимемо корисні журналістські рубрики і сервіси для вашого бізнесу.
Ми працюємо над тим, аби наша журналістська та аналітична робота була якісною, і прагнемо виконувати її максимально компетентно. Це вимагає і фінансової незалежності. Підтримайте нас за 196 грн на місяць.
Ви можете скасувати підписку у будь-який момент у власному кабінеті LIQPAY, або написавши нам на адресу: [email protected].