«Гра престолів» навпаки: Саудівська Аравія увійшла в епоху політичних потрясінь

«Гра престолів» навпаки: Саудівська Аравія увійшла в епоху політичних потрясінь

Спадкоємець трону найбагатшої країни арабського світу провів гучні арешти, переслідуючи політичні, економічні та військові цілі

Этот материал также доступен на русском языке
«Гра престолів» навпаки: Саудівська Аравія увійшла в епоху політичних потрясінь
Мухаммед бін Салман
Фото Getty Images / Global Images Ukraine

Саудівська Аравія стала епіцентром «політичного землетрусу». Амбітний 32-річний наслідний принц Мухаммед бін Салман розпочав безпрецедентну для цієї ультраконсервативної країни «зачистку» політичної еліти.

У неділю та понеділок за його ініціативою було заарештовано 11 принців, зокрема власник $20-мільярдного статку Аль-Валід бін Талал і впливовий глава Національної гвардії Мутаіб бін Абдалла. Також за ґрати потрапили четверо діючих міністрів і не менше 30 високопоставлених військових офіцерів, екс-міністрів і впливових бізнесменів. Сам принц ніяк не коментує події, які в пресі називають «ніччю довгих ножів». Експерти вважають, що він усунув опонентів, продемонстрував силу і консолідував владу.

Демонстрація сили. Король Салман, який успадкував владу в січні 2015 року після смерті попереднього короля Абдулли, за чутками, переживає дедалі більші труднощі в управлінні державою через похилий вік (81 рік) і прогресуюче старече недоумство. Найближчими місяцями він може передати владу своєму 32-річному синові Мухаммеду, якого було призначено спадкоємцем у червні 2017 року і який форсованими темпами створює собі репутацію сильного лідера і реформатора.

У публічних виступах наслідний принц обіцяє трансформувати країну, позбавивши її нафтової залежності та релігійного істеблішменту. У вересні-жовтні Мухаммед бін Салман зробив низку резонансних заяв про те, що Саудівська Аравія з наступного літа зніме заборону на кермування автомобілями для жінок, інвестує $500 млрд у нове місто під назвою NEOM, відновить роботу кінотеатрів і концертних залів та повернеться від ваххабізму до «поміркованого ісламу».

«Ми повертаємося туди, де ми були раніше – до країни поміркованого ісламу, відкритої для всіх релігій, традицій і людей з усього світу. Зараз 70% населення Саудівської Аравії – це молодь у віці до 30 років, і ми не хочемо витрачати наступні 30 років нашого життя на деструктивні ідеї, а знищимо їх зараз», – заявив принц у жовтні на міжнародній конференції.

Арешти 11 принців і чотирьох міністрів, як вважають багато аналітиків і дипломати, покликані продемонструвати, що майбутній молодий король досить сильний для того, щоб консолідувати владу і модернізувати країну.

«Ці арешти – майже те ж саме, як якщо б у США заарештували одночасно Білла Гейтса, Уоррена Баффетта і генерала Коліна Пауелла. Це шокуюча демонстрація сили», – цитує журнал Time Роберта Джордана, колишнього посла США в Саудівській Аравії.

«Відбувається «Гра престолів» навпаки. У ній немає реальних претендентів на трон, здатних мобілізувати сили проти Мухаммеда бін Салмана», – вважає експерт з монархій Перської затоки з Ратгерського університету Тобі Крейг Джонс.

Усунення опозиції (політичної та релігійної). Однак, попри відсутність інших претендентів на престол, проти Мухаммеда бін Салмана майже напевно повстануть політичні та релігійні супротивники його реформ. Це станеться одразу, як тільки король помре або спробує передати владу спадкоємцеві. За твердженням експертів, опозиціонери в нинішніх умовах мають високі шанси зібрати на вулицях критичну масу народу і повалити уряд.

«Зараз найнестабільніший період за більш ніж 50-річну історію Саудівської Аравії. Королівство стоїть на роздоріжжі: економіку стискають низькі ціни на нафту; війна в Ємені загрузла в трясовині; блокада Катару виявилася помилковим рішенням; Іран нарощує вплив у Лівані, Сирії та Іраку; і передавання влади від короля Салмана своєму синові під знаком питання. У цьому світлі антикорупційна боротьба, розпочата наслідним принцом, виглядає скоріше як прагнення придушити опонентів, ніж як що-небудь інше», – пише експерт з Саудівської Аравії з інституту Брукінгса Брюс Рідел.

Підпорядкування другої армії. «Звинувачення в корупції можуть бути згенеровані проти будь-якого чиновника чи бізнесмена. Проведені арешти виглядають як фінальний крок до консолідації влади Мухаммедом бін Салманом шляхом усунення можливих суперників», – коментує ситуацію професор Університету Джорджтауна Колін Кахл.

Наслідний принц, який обіймає з 2005 року посаду міністра оборони, контролює потужну армію, що складається з 200 000 солдатів і близько 1000 танків. Однак 100-тисячна Національна гвардія, яку очолював принц Мутаіб бін Абдалла, не підкорялася міністерству оборони і створювала серйозну загрозу. Заарештувавши сина короля Абдалли і усунувши його від керівництва Національною гвардією, Мухаммед бін Салман консолідував владу над обома арміями.

Збройні сили Саудівської Аравії – вкрай добре профінансовані. Витрати цієї держави на оборону в 2015 році, за даними Стокгольмського міжнародного інституту дослідження миру, склали $87 млрд. Це третій за величиною військовий бюджет у світі після США і Китаю. У перерахунку на одиницю населення оборонні витрати королівства становлять $2700 на рік – феноменальний показник для країни з 32 млн жителів.

Стежте за актуальними новинами бізнесу та економіки у нашому Telegram-каналі Mind.ua
Проєкт використовує файли cookie сервісів Mind. Це необхідно для його нормальної роботи та аналізу трафіку.ДетальнішеДобре, зрозуміло