mind
Тютюнове питання: кальян, сигарети, вейпи або IQOS?
Тютюнове питання: кальян, сигарети, вейпи або IQOS?
 
Матеріал у партнерстві з IQOS

Тютюнове питання: кальян, сигарети, вейпи або IQOS?

І чому нікотин – далеко не головний ворог здоров'я

Этот материал также доступен на русском языке

За останні 30 років кількість курців у світі зросла на півмільярда осіб. Якщо в 1980 році щодня курили 721 млн осіб, то в 2016 році, за даними Всесвітньої організації охорони здоров'я, їхня чисельність збільшилася до 1,3 млрд.

В Україні курці, які поки не мають наміру відмовлятися від цієї звички, складають близько 24% повнолітнього населення. Але в цілому експерти прогнозують зростання тренду здорового способу життя і поступове зменшення частки курців. Навіть президент Philip Morris International прогнозує, що через 20 років сигарети підуть з ринку – люди або перестануть палити, або перейдуть на менш шкідливі альтернативи. І цю тенденцію можна спостерігати вже сьогодні.

У США, де палить близько 23% населення країни, в останні декілька років електронні сигарети почали витісняти звичайні й наразі на них припадає мало не половина ринку. На Близькому Сході та в Північній Африці поширеним способом тютюнопаління залишається кальян. А в Японії, Швейцарії та цілій низці інших розвинених країн спостерігається масова відмова від сигарет на користь системи нагрівання тютюну IQOS, визнаної найменш шкідливим рішенням для здоров'я курця і оточуючих.

Чому палити шкідливо?

Всі чули, що «крапля нікотину вбиває коня», але мало хто замислювався, що нікотин – далеко не головний ворог здоров'я. До речі, щоб отримати краплю цієї речовини, необхідно викурити близько 10 пачок сигарет поспіль.

У димі однієї сигарети міститься 6 мг нікотину, 1,6 мг аміаку, 25 мг чадного газу, 0,03 мг синильної кислоти, а також формальдегід, смоли, дьоготь і чимало інших шкідливих для здоров'я речовин. Потрапляючи до організму людини, вони завдають шкоди нервовій, дихальній та травній системам, органам чуття, зубам, скорочуючи при цьому середню тривалість життя на 9–12 років.

Навіть якщо абстрагуватися від шкоди куріння, сигарети створюють дискомфорт: волосся і одяг курця просочуються запахом тютюнового диму, з'являється характерний запах з рота.

Чому складно кинути палити?

Табачный вопрос: кальян, сигареты, вейпы или iqos
Фото Shutterstock

Головні причини – психологічна і особливо фізична (нікотинова) залежності. Відсутність регулярних доз нікотину змінює харчові звички і апетит, сповільнює серцевий ритм. Відмова від виробленої роками звички може стати причиною появи безсоння, нервозності, слабкої концентрації, дратівливості.

Кидаючи курити, людина припиняє надходження до організму нікотину, через що в неї виникає стрес. Саме в такому стані рука курця мимоволі тягнеться за сигаретою. З психологічної ж точки зору, спробу кинути курити можна порівняти з рішенням відмовитися від шкідливої, але улюбленої їжі, повністю перейшовши на здорову дієту.

Чи можна зменшити шкоду від куріння?

Над вирішенням цього завдання працюють відтоді, як вперше заговорили про шкоду тютюну. Виробники шукали спосіб знизити шкоду і почали випускати сигарети з фільтром, які вловлюють частину смол та інших шкідливих речовин. Пізніше з'явилися «полегшені» сигарети (із пониженим вмістом нікотину і смол), мундштуки з додатковим вугільним фільтром тощо. Але всі ці методи лише дещо знижували вплив тютюнового диму.

Чи є кальян менш шкідливою альтернативою сигарет?

Табачный вопрос: кальян, сигареты, вейпы или iqos
Фото Pexels

Ні. По-перше, кальян навряд чи можна розглядати як альтернативу сигарет. Більшість любителів кальяну або курять його зрідка, або поєднують з сигаретами і розглядають його як додаткову опцію, а не альтернативу традиційного паління.

По-друге, на думку Всесвітньої організації охорони здоров'я курці кальяну схильні до тих самих ризиків, що і курці сигарет, а рівень шкідливості залежить від частоти і тривалості куріння. Хоча шанувальники кальянів вірять: якщо тютюн не горить, а тліє, у дим потрапляє менше шкідливих речовин; а ті, що потрапляють, – фільтруються водою. Але таку точку зору жодне дослідження поки не підтвердило.

Чи можуть електронні сигарети замінити звичайні?

Електронні сигарети вигадали в Китаї у 2003 році. Відтоді вони розійшлися по всьому світу. Очікується, що за підсумками 2017 року продажі цих гаджетів у США перевершать продажі звичайних сигарет, а прибуток від них досягне $10 млрд.

З точки зору технології, це електронний пристрій на батарейках, що доправляє до організму людини нікотин шляхом випаровування ароматизованого розчину з пропіленгліколю або гліцерину.

Головний аргумент на користь електронних сигарет – відсутність процесу горіння, а значить, відсутність шкідливих продуктів горіння: диму, смол, чадного газу тощо. За даними досліджень, у парі міститься на 90% менше шкідливих речовин, ніж в димі звичайної сигарети.

Проте використання електронних сигарет, хоч воно і менш шкідливе, також не є безпечним. У складі рідин все одно міститься нікотин, що викликає залежність. Та й щодо гліцерину та пропіленгліколю в наукового співтовариства поки немає єдиної думки. «Хоча пропіленгліколь і гліцерин прийнято вважати безпечними речовинами, нам нічого невідомо про їхній вплив у довгостроковій перспективі», – говорить Мацей Гонієвич з онкологічного центру Roswell Park Cancer Institute, який є одним з провідних фахівців у цій галузі.

Утім, головною проблемою електронних сигарет вважається відсутність відчуттів, характерних для процесу куріння тютюну. Незважаючи на різноманітність пристосувань, а також рідин для них, підібрати пристрій і наповнювач, який хоча б віддалено відповідав очікуванням курця, вельми проблематично.

IQOS – система електронного нагрівання тютюну

Табачный вопрос: кальян, сигареты, вейпы или iqos
Фото Shutterstock

Чому б тоді не створити пристрій, який за способом доставляння до організму нікотину і відчуттям від використання буде схожим на куріння традиційних сигарет, але при цьому – менш шкідливим?

Напевно, так міркували в компанії Philip Morris International, яка у 2014 році показала світу систему нагрівання тютюну IQOS.

IQOS складається з тримача і зарядного пристрою. Усередині тримача знаходиться нагріваюче лезо з кераміки і платини. З девайсом використовуються спеціальні стіки зі спресованим натуральним тютюном. Лезо пронизує тютюн і нагріває його до 350 ⁰С. Для порівняння: у звичайній сигареті тютюн горить за температури близько 800 ⁰С.

Табачный вопрос: кальян, сигареты, вейпы или iqos
Фото IQOS

Завдяки тютюну всередині, курець отримує звичні відчуття, натуральний смак і нікотин, але без диму, попелу, шкідливих продуктів горіння або ароматизованих віддушок з рідин для е-сигарет. У цілому, при використанні IQOS виділяється на 90–95% менше шкідливих речовин порівняно зі звичайною сигаретою.

Сеанс використання IQOS триває 12–14 затягувань (як звичайна сигарета). Після цього тримач вимагає швидкої підзарядки. Це виключає можливість використовувати декілька стіків поспіль, без паузи. Багато курців вбачають у цьому недолік. Але з точки зору здоров'я – може, воно й на краще. Наприклад, користувачі електронних сигарет часто курять по 30 хвилин поспіль.

За три роки з моменту появи цей пристрій підкорив понад 25 країн, зокрема й Україну, в якій продажі були відкриті 1,5 роки тому. А в Японії, куди цей гаджет потрапив у першу чергу, почався справжній бум: щоб розвантажити представництва від черг, компанія була змушена встановити торговельні автомати з продажу стіків для IQOS (через звичайні торгові мережі товар не продається).

Табачный вопрос: кальян, сигареты, вейпы или iqos
Фото IQOS

Природно, найправильніший шлях – не курити взагалі та кинути, якщо вже палиш. Але якщо цей варіант наразі є неприйнятним, то краще перейти на IQOS.

Залишити заявку на безкоштовний тест-драйв гаджета і зробити замовлення можна через офіційний сайт iqos.com.ua

Стежте за актуальними новинами бізнесу та економіки у нашому Telegram-каналі Mind.ua
Проєкт використовує файли cookie сервісів Mind. Це необхідно для його нормальної роботи та аналізу трафіку.ДетальнішеДобре, зрозуміло