mind
Кожен при своєму: про що президент поговорив із бізнесом

Кожен при своєму: про що президент поговорив із бізнесом

І чому збереження мораторію на перевірки – аж ніяк не гарантія розвитку українського підприємництва

Цей матеріал також доступний російською
Кожен при своєму: про що президент поговорив із бізнесом
Фото: УНІАН

У п'ятницю, 1 грудня, в Києві пройшла зустріч представників влади та бізнесу за участю президента України Петра Порошенка. До зустрічі були запрошені представники трьох профільних об'єднань – Європейської бізнес асоціації, Спілки українських підприємців та Американської торгової палати. Як показав цей захід, влада прагне заручитися підтримкою підприємницького класу і навіть готова йти на певні поступки. Ось тільки робляться ці кроки поки далеко не в тому напрямку, якого прагне український бізнес.

Петро Порошенко – мабуть, перший президент України, який особисто знайомий з проблемами вітчизняного бізнесу. На відміну від своїх попередників, він сформувався саме в цьому середовищі, а не в чиновницькому кріслі. Саме тому при Порошенку формати взаємодії влади і підприємців у вигляді всіляких івентів стали частиною іміджу і позиціонування влади. Але поки, за підсумком трьох з половиною років президентства, похвалитися суттєвим прогресом у зближенні з українським підприємницьким класом влада не може.

Хоча зустріч влади та бізнесу в нинішньому році показала, що робота в цьому напрямку розглядається Петром Порошенком як одна з основних «фішок» майбутньої президентської кампанії. І це не дивно, з огляду на те, що діючий в країні бізнес, якому вдалося пережити останні три роки, – це реальна опора економіки й остання гарантія збереження хоч якогось числа робочих місць.

Що пообіцяв Порошенко? Головною заявою зустрічі став намір влади продовжити мораторій на перевірки малого і середнього бізнесу державними органами на 2018 рік. «Я впевнений, що ми разом з прем'єр-міністром, Кабінетом міністрів, саме на малий та середній бізнес мораторій на перевірки продовжимо. У всякому разі, я пропоную проаналізувати це», – сказав президент.

Чинний мораторій стартував у 2014 році. Він поширюється на перевірки діяльності всіх суб'єктів підприємницької діяльності, крім перевірок Держфінінспекції та Державної фіскальної служби. Оцінити позитивний ефект від цієї опції досить складно. На тлі триразової девальвації національної валюти і цілого комплексу економічних проблем, відсутність перевірок можна охарактеризувати скоріше, як сигнал від влади про те, що «ми не заважатимемо» і «не створюватимемо зайвих проблем».

А МЕРТ проти. Обіцянка президента зберегти мораторій на перевірки до вподоби далеко не всім. Зокрема, профільне Міністерство економічного розвитку і торгівлі не підтримує таку ідею. Заступник міністра Максим Нефьодов заявив, що мораторій повинен бути скасований, а сама система перевірок – реформована і оптимізована шляхом застосування сучасних технологій. Для бізнесу це означає одне – поки перевірки будуть реформуватися, перевіряючі повернуться до старих-добрих методів тероризування підприємців.

Порошенко проти чиновників. Варто зазначити, що президент досить жорстко пройшовся по чиновницькому апарату, який чекає скасування мораторію на перевірки. «Реформування органів не завершено, і полчища працівників контролюючих органів, не тільки силовиків, зараз на низькому старті, чекають, коли цей мораторій завершиться. Вони втомилися без роботи, зголодніли по хабарах», – сказав президент.

Цей меседж говорить про те, що підприємницький клас для Порошенка – зрозуміліша і перспективніша аудиторія, ніж чиновники. Але така тактика дуже суперечлива – рівняти всіх чиновників під одну гребінку небезпечно в електоральному контексті. Як і вважати, що всім бізнесменам нема чого приховувати від держави.

Кожен при своєму: про що президент поговорив із бізнесом
Фото: УНІАН

Що попросив президент у бізнесу? Наступного дня після зустрічі Петро Порошенко звернувся через Facebook до українського бізнесу з проханням підняти зарплати своїм співробітникам. Президент вважає, що якщо українці прагнуть повернення в європейську сім'ю, то повинні крок за кроком наближатися і до європейських стандартів життя.

При цьому, з боку держави суттєвих кроків з комплексного збільшення зарплат, якщо виходити з проекту держбюджету на 2018 рік, поки не очікується. Але «в рукаві» завжди знайдеться «козир» з номінальним збільшенням заробітної плати до 4100 грн.

Що бізнес повинен отримати взамін? В ідеалі – справедливі податки і справедливі суди. Першим напрямком влада вперто не бажає займатися, залишаючи податкову систему на рівні 90-х років минулого століття. Замість прогресивної шкали оподаткування та податкових пільг для стартапів і малого бізнесу, Україна продовжує жити за архаїчними фіскальними правилами.

Саме ця тема повинна була стати ключовою в діалозі влади і бізнесу. Мораторій на перевірки – важливий елемент, але він не створює доданої вартості і не спрощує ведення бізнесу так, як це робить передова податкова система.

Що в підсумку? У підсумку всі залишилися при своєму. Президент – при електоральних планах на бізнес і бажанні скористатися його потенціалом для вирішення проблем усередині країни. Бізнес же домігся збереження і без того вже звичного мораторію на безглузді державні перевірки. Поки для обох сторін цього вкрай замало.

Стежте за актуальними новинами бізнесу та економіки у наших Telegram-каналах Mind.Live та Mind.UA, а також Viber-чаті