10 українських проектів, що зібрали найбільші суми на Kickstarter і Indiegogo у 2017 році
Сумарно лідери краудфандінга в цьому році залучили близько $1,2 млн

Українські підприємці все активніше освоюють краудфандингові платформи. Ці майданчики допомагають не лише залучити потрібні для розвитку проекту гроші, а й знайти лояльних покупців, запустити безкоштовну маркетингову кампанію по всьому світу. «Беккери дуже люблять інновації та креатив. Вони самі пишуть про новинки, популяризують їх, створюють попит», – раніше розповідала Mind керівник Ugears Алла Катренко.
Mind проаналізував виставлені на Kickstarter і Indiegogo проекти з України. І вибрав кампанії, яким вдалося у 2017 році зібрати найбільше грошей на цих краудфандингових платформах.
Jollylook

Залучили: $377 429 на Kickstarter
Запитували: $15 000
Рекордсменом із залучення інвестицій у 2017 році стала вінтажна фотокамера. Це простий апарат для аналогових знімків. «Камера повністю виготовлена з переробленого паперу і картону. У ній немає електроніки. Лише папір, пара лінз і картридж для миттєвих міні-фотографій», – пояснював автор ідеї, дизайнер-проектувальник із Запоріжжя Олег Халіп. Він підкреслював екологічність гаджета: «Камера легко утилізується, вона так само небезпечна для навколишнього середовища, як бананова шкірка».
Творці камери розраховували, що вона сподобається не лише шанувальникам старовини. Вантажний гаджет також може послужити сувеніром або навчальною іграшкою для дітей, яку можна легко розібрати і з'ясувати, як «народжуються» фотографії. Jollylook використовує Fujifilm instax mini – картриджі, що доступні по всьому світу.
Вартість вінтажної камери стартувала з $29. Понад 6100 беккерів вклали гроші в проект.
Ugears

Залучили: $288 326 на Kickstarter
Запитували: $15 000
Творці механічних дерев'яних 3D-пазлів вже не раз запускали кампанії на Kickstarter. У 2015 році їм вдалося залучити $406 805, у 2016-му – $182 994. Цього року Ugears вивів нові моделі конструкторів: механічну ліру (за стартовою ціною $39), дерев'яний календар до 2044 (додавався в подарунок), трамвайну лінію ($29 ), рейковий маніпулятор ($29) і фабрику роботів ($54).
Проект профінансували 2954 беккерів. За словами керівника Ugears Алли Катренко, завдяки виходу на краудфандинг зараз компанія щомісяця виробляє близько 50 000 моделей механічних 3D-пазлів, 90% продукції йде на експорт у 80 країн світу, на розташованому поблизу Києва підприємстві працює понад 130 співробітників.
Delfast

Залучили: $165 800 на Kickstarter
Запитували: $50 000
Український електробайк зібрав втричі більше за необхідну суму за 41 день кампанії. Головна фішка байка: він може проїхати рекордну відстань – 236 миль (380 км) – на одному заряді. «Існує велика кількість різних електробайків, але їхній доступний діапазон відстаней значно нижчий за потреби користувачів», – пояснював засновник проекту Данила Тонкопій. Він повідомляв, що 236 миль – це не штучний показник, який елекробайк може подолати в ідеальних умовах або на тренувальному стенді. Й на доказ цього виклав на Kickstarter відео пробігу на одному заряді.
Розробники створили три версії Delfast. Вартість Lite-моделі стартувала від $2449. Проект привернув увагу 75 беккерів.
Hushme

Залучили: $97 249 – на Kickstarter $71 880, на Indiegogo $25 366
Запитували: $70 000
Це гарнітура для смартфонів, яка робить телефонні розмови нечутними для оточуючих. CEO проекту киянин Роман Сакун розповів, що ідея створення народилася в кафе. За сусіднім столиком жінка безуспішно намагалася провести через Skype ділові переговори. Але через те, що сторонні мимоволі чули її, завершила спілкування. За словами розробників, аналогічна проблема актуальна для багатьох: «Дуже часто ми стикаємося з ситуацією, коли нам потрібно відповісти на важливий дзвінок, при цьому не хочемо турбувати людей поблизу або бажаємо зберегти конфіденційність розмови».
Hushme підключається до смартфону через Bluetooth, користувач може використовувати його як гарнітуру hands-free під час розмови телефоном або прослуховування музики. Система регулювання дозволяє налаштувати правильний розмір маски, щоб вона могла зручно триматися. Стартова вартість гарнітури – $129. У проект повірили 284 беккери з Kickstarter (Indiegogo не повідомляє дані про кількість покровителів).
Time 4 Machine

Залучили: $52 886 на Kickstarter
Запитували: $15 000
Це ще один 3D-конструктор. На відміну від Ugears, він складається з металевих пазлів. Примітно, що Time 4 Machine створив колишній співвласник Ugears Денис Охрименко. Підприємець виставив на Kickstarter відразу кілька моделей: заводний автомобіль ($49), танк ($69), таймер ($59) і настільний хокей ($59). Кожен конструктор складається з безлічі деталей. «Все, що вам потрібно, щоб створити справжній шедевр, – це плоскогубці», – жартував Охрименко. Кожна модель поставляється з докладними інструкціями щодо збирання.
Проект профінансували 479 беккерів.
HURU

Залучили: $51 839 на Kickstarter
Запитували: $15 000
Водостійкий рюкзак, що може розширюватися, розробили київські підприємці та дизайнери Олег Власенко, Кирило Кулик і Віталій Бутченко. Автори підкреслювали ергономічність моделі, завдяки чому знижується навантаження на хребет. «В цьому проект ми працювали разом з ортопедами. Пластикова основа розподіляє навантаження по всій спині, зменшуючи тиск на частини хребта. Це дійсно важливо для анатомічного і фізіологічного благополуччя людини і максимально зменшує навантаження на спину», – розповідали розробники.
Також потенційних клієнтів залучали безліччю різних потрібних дрібниць. Наприклад, у рюкзаку є теплоізоляційний відсік для напоїв і секретні кишені, які можуть захистити цінності від крадіжки.
Для перших 60 беккерів рюкзак виставили за пільговою ціною $189, повідомивши, що в роздробі він коштуватиме на 37% дорожче. У підсумку залучили 245 покровителів.
BORDO mini

Залучили: $48 137 на Kickstarter
Запитували: $5000
Розробник шкіряного гаманця ручної роботи, підприємець з Миколаєва Андрій Скоп – не новачок Kickstarter. У 2015 році він залучив $5808, у 2016-м – $6347, виставивши BORDO mini на майданчику. У 2017 році Скоп повідомив, що удосконалив модель, орієнтуючись на побажання беккерів. Головна фішка гаманця – RFID-захист (Radio Frequency Identification – радіочастотна автоматична ідентифікація, за допомогою якої зчитуються дані. – Mind).
RFID можуть використовувати шахраї для крадіжки даних з банківських карт. Для захисту в підкладку гаманця вшивається матеріал, призначений для блокування RFID-сигналів. «Це те, що ви неодноразово просили нас додати. Тепер ви можете бути впевнені в безпеці ваших особистих даних», – писав підприємець.
Стартова вартість гаманця на Kickstarter – $25. Проект профінансували 928 беккерів.
Ultimate City Jacket

Залучили: $46 600 – на Kickstarter $45 181, на Indiegogo $1419
Запитували: $20 000
Куртку-трансформер розробили власники українського бренду одягу Riot Division – кияни Олег Мороз і Андрій Титаренко. Модель створена за принципом «3 в 1». Технологія Parachute «перетворює» довгу куртку на коротку і «підганяє» рукава під потрібний розмір. Потрібно просто потягнути за мотузки, заховані в кишені. А за необхідності з куртки можна зробити сумку. У трансформері 14 кишень для всіляких дрібниць. Куртка зшита з водонепроникної тканини.
На Kickstarter її виставили за $99, на Indiegogo – за $119. Проект профінансували 305 беккерів з Kickstarter (Indiegogo не повідомляє дані про кількість покровителів).
Hunter 1.0

Залучили: $28 943 на Indiegogo
Запитували: $25 000
Цю механічну клавіатуру для геймерів створила команда з Дніпра. Керівник проекту Ярослав Нелюбов розповів, що версія 1.0 пропонує тільки найкориснішу для цільової аудиторії функціональність: 12 кнопок, джойстик і тригер. «Конструктивні особливості розроблені з урахуванням потреб геймерів і на основі аналізу всіх недоліків звичайної клавіатури для ПК», – пояснювали розробники. Клавіші розташовані на відстані одна від одної, щоб уникнути випадкового натискання, є вібраційний зворотний зв'язок, протиковзка поверхня під долонею, підсвічування для кнопок тощо.
Клавіатуру виставили на Indiegogo за $79, повідомивши, що в роздробі вона буде на 33% дорожче.
RIDER1991

Залучили: $27 689 на Kickstarter
Запитували: $25 000
На останньому місці нашого імпровізованого рейтингу – наручні годинники. Їх створили засновники студії дизайну GM design group Назар Мальц і Роман Гев’юк спільно з власниками проекту дизайнерських годинників ZAVOD Андрієм Кравчуком і Ольгою Кучмеєвою. Унікальність годинників, на думку розробників, у тому, що їх дизайн передає філософію легендарного Cafe Racer. Це моторух, що зародився на початку 60-х років минулого століття в Лондоні. Мотоциклісти збиралися в пабах і влаштовували гонки під музику. Гонщикам потрібно було встигнути проїхати відстань близько 2 км від кафе до якоїсь точки і назад, поки грала пісня в музичному автоматі.
Вартість годинника стартувала з $87. Нестандартний дизайн оцінили 227 бекерів.
Якщо ви дочитали цей матеріал до кінця, ми сподіваємось, що це значить, що він був корисним для вас.
Ми запрошуємо вас стати частиною Mind Club. Для цього потрібно оформити підписку за $7 на місяць.
Нам дуже важлива ваша підтримка!
Чому ми впроваджуємо платну підписку?
Справжня якісна та незалежна журналістика потребує багато часу, зусиль та витрат, це дійсно недешево. Але ми віримо в перспективи ділової журналістики в Україні, тому що віримо в перспективу України.
Саме тому ми створюємо можливість платної щомісячної підписки – Mind Club.
Якщо ви читаєте нас, якщо вам подобається та ви цінуєте те, що ми робимо, – пропонуємо вам вступити до спільноти Mind.
Ми плануємо розвивати Mind Club: обсяг матеріалів і доступних сервісів і проектів. Уже сьогодні всі члени клубу:
- Допомагають створювати та розвивати якісну незалежну ділову журналістику. Ми зможемо і надалі розвиватись та підвищувати якість наших матеріалів.
- Отримують вільний від банерної реклами сайт.
- Отримують доступ до «закритих» матеріалів Mind (до щомісячного випуску, в якому ми досліджуємо та аналізуємо, як працюють цілі галузі; до щотижневих аналітичних підсумків).
- Вільний доступ до івентів Mind для підписників та спеціальні умови на інші події Mind.
- Smart Power. Власники бізнесу, що стануть підписниками Mind, отримають доступ до агрегатора системних порушень від аналітиків Mind та партнерів «Cкажи.uа». Якщо у вашого бізнесу виникли проблеми з непорядними чиновниками чи конкурентами – ми проаналізуємо, чи є їхня поведінка системною, і разом зможемо вирішити цю проблему.
- Ми і надалі розвиватимемо Mind та додаватимемо корисні журналістські рубрики і сервіси для вашого бізнесу.
Ми працюємо над тим, аби наша журналістська та аналітична робота була якісною, і прагнемо виконувати її максимально компетентно. Це вимагає і фінансової незалежності. Підтримайте нас за 196 грн на місяць.
Дуже цікава і надихаюча підбірка.
Лише одне зауваження, невже складно знайти українські відповідники backer, crowdfunding, creative, innovative etc. ???