Бізнес як хобі: як створити туристичний клуб
Партнерський матеріал

Бізнес як хобі: як створити туристичний клуб

Співзасновниця туристичного клубу «Манівці» – про те, як побудувати бізнес на мандрівках та активному відпочинку

Этот материал также доступен на русском языке
Бізнес як хобі: як створити туристичний клуб
Найскладніша перешкода – Яремчанський водоспад на рiчцi Прут
Фото з особистого архіву Софії Ступко

Громадські ініціативи подеколи найкраще стимулюють розвиток бізнесу. Особливо коли бракує коштів, щоб почистити озеро, збудувати новий скеледром або купити спорядження для спортивної секції. Про це – історія львівської студентки Школи бізнесу «Нова Пошта» Софії Ступко, співзасновниці туристичного клубу «Манівці». Свої перші кроки в бізнесі клуб, як і більшість соціальних підприємств, робив досить спонтанно, без чіткого плану та розуміння фінансових показників.

У рамках партнерського проекту, присвяченого Школі бізнесу від «Нової пошти», Mind продовжує розповідати історії молодих підприємців – випускників школи. Про те, як перетворити хобі на бізнес – далі розповідає Софія.

Неможливі завдання – можливі, але вимагають більше часу

З 2003 року займаємось організацією змагань і туристичних мандрівок по річках, горах та печерах. Зокрема, проводимо соціальні, спортивні і культурні заходи, свята, фестивалі, навчально-тренувальні збори і мандрівні дитячі табори. Свою підприємницьку діяльність почали зі сплавів по гірських річках. Одного разу туристична фірма зацікавилася, чи зможемо ми організувати сплав у Карпатах для групи австрійців. Погодились без вагань. Поїздка настільки сподобалася, що змусила задуматися, чи не заробляти нам у такий спосіб на роботу клубу. Спорядження мали, досвід сплавів і вміння організовувати мандрівки – також.

Далі ми організували маршрути Чорним Черемошем та Прутом. Але оскільки гірські річки повноводні лише навесні, влітку відкрили для себе Дністер у Львівській області. Знайшли невелику ділянку зі стрімкою течією, ідеальною для тренувань на каяках. А при нагоді підготували тут дитячі мандрівні табори. Окрім сплавів та веслування, почали розробляти ігрові програми. Адже в цій місцевості можна було побувати в справжньому палаці, уявити себе неандертальцем або переночувати в печері. Така насичена програма зацікавила не лише дітей, а й дорослих.

Незабаром отримали пропозицію від директора однієї з львівських ІТ-компаній Spline Software (зараз – EpamSystems) провести корпоративний захід – нестандартне святкування Дня народження компанії для 150 осіб. «Різниця між складним і неможливим у тому, що останнє вимагає більше часу», – подумали ми, і за два місяці інтенсивної підготовки організували триденний корпоратив.

Біля озер серед лісу підготували велике наметове містечко, довжелезні столи і навіть дерев’яну вежу, криту зеленим очеретом, для діджея. Одним з найскладніших завдань виявилася доставка велетенського торту, який треба було довезти неушкодженим по наших дорогах. Вдень всі учасники були задіяні у квесті на велосипедах, шнурових трасах, у лісі й на воді. А ввечері на всіх чекала дискотека openair. Відтоді компанія стала нашим постійним замовником.

Потім проводили заходи для Auto Standard Group,Soft Serve, регіональних відділень «Київстар» та Приватбанку, Edvantis, Cypress, Eleks, Skelia, Esselte, «Ензим», «Галпідшипник», Nravo та багатьох інших компаній. Разом з учасниками заходів ми перетворювалися на піратів, індіанців, лицарів, олімпійців, підкорювали вершини і середньовічні замки, спускались у печери, здобували Трою, розгадували загадки батечка Фура у військовому форті і, звичайно ж, сплавлялися чи не по всіх придатних для цього річках Західної України.

На улюбленій роботі не доводиться працювати

Бізнес як хобі: туристичний клуб «Манівці»
Завдання на корпоративах бувають несподіваними
Фото з особистого архіву Софії Ступко

Завдяки роботі соціального підприємства змогли запустити фестивалі (на кшталт «Небу-ХАЙ») та інфраструктурні проекти. Почали з будівництва великого скеледрому, потім створили у Львові перший соціальний мультиспортивний зал, де займається 13 секцій для дітей і дорослих (від боротьби і акробатики до брейку і паркуру). А зараз перетворюємо зруйновану насосну станцію в селі Березина на березі Дністра на спортивно-рекреаційний комплекс.

Турклуб «Манівці» – це та улюблена робота, на якій, за відомим висловом, ніколи не доводиться працювати. Робиш те, що любиш, отримуєш від цього задоволення, подорожуєш і проводиш купу часу на природі та ще й пліч-о-пліч з неймовірними людьми.

Але переважно команда клубу була задіяна на волонтерських засадах, і з часом ми вирішили перетворити наш проект на оплачувану роботу. Це велика відповідальність, а моїх знань у галузі фінансів було замало. Одним словом, варто бути обережнішою з бажаннями – вони мають тенденцію збуватись. В цей час мені трапилася інформація про Школу бізнесу.

Короткочасні сумніви (чи варто витрачати гроші і сім п’ятниць), жарти колег, мовляв, мене хлібом не годуй – дай повчитись, і я стала студенткою школи, яка перевершила мої сподівання.

Оновлений сайт, власний транспорт, нові канали продажу

Очікування щодо блоку «Фінанси» справдилися понад будь-які сподівання. Крім EBITDA, я знаю ще багато слів «на виріст» бізнесу, і на хвилі ентузіазму порахувала річні показники за два дні. Це очевидний прогрес, бо минулого року на ці підрахунки у мене пішов цілий тиждень.

Після модулів «Маркетинг» та «Продажі» ми вирішили запустити оновлений сайт. Зараз працюємо над його контентом та функціоналом. А головне, що ми маємо план прискорення свого бізнесу і вже не рухатимемось наосліп. Попереду перехід волонтерів на оплачувану роботу, власний транспорт, нове спорядження та нові канали продажу.

Наша велика амбітна мета не змінилася: прагнемо створити найкращий комплекс для спорту й відпочинку на березі Дністра. Але тепер ми точно знаємо, як її досягнути.

Бізнес як хобі: туристичний клуб «Манівці»
Сплави на Дністрі на туристичному катамарані
Фото з особистого архіву Софії Ступко

Стежте за актуальними новинами бізнесу та економіки у наших Telegram-каналах Mind.Live та Mind.UA
Проєкт використовує файли cookie сервісів Mind. Це необхідно для його нормальної роботи та аналізу трафіку.ДетальнішеДобре, зрозуміло