Захворіло у світі
93,900,264
Померло у світі
2,010,328
Вилікувалось у світі
51,747,005
Захворіло в Україні
1,154,692
Померло в Україні
20,686
Вилікувалось в Україні
857,183
10 газових столиць: які міста впливають на архітектуру європейського ринку

10 газових столиць: які міста впливають на архітектуру європейського ринку

На якому Україна стає все більш активним гравцем

Цей матеріал також доступний російською
10 газових столиць: які міста впливають на архітектуру європейського ринку
Фото Shutterstock

Завдяки активній інтеграції з ЄС європейський газовий ринок стає все більш значущим для української економіки. Політика Брюсселя спрямована на його лібералізацію і розвиток конкуренції. Тому бізнес НАК «Нафтогаз України» стає все більше орієнтованим на розвиток міжнародних контактів.

Mind вивчив географію газового бізнесу і вибрав десяток міст, чию роль важко переоцінити в його розвитку на європейському континенті. Ці міста менш популярні, ніж світові столиці. Але саме вони впливають на архітектуру європейського газового ринку, де Україна стає все активнішим гравцем.

10 газових столиць: які міста впливають на архітектуру європейського ринку

Місто: Новий Уренгой

Країна: Росія

Сегмент ринку: видобуток

Газова столиця Росії, яка забезпечує стабільну експортну виручку «Газпрому» завдяки поставкам на європейські ринки, а також солідні валютні надходження до держбюджету. У місті сформувалася найбільша українська діаспора в РФ. За радянських часів багато газовиків потрапляли в Уренгой після закінчення Івано-Франківського інституту нафти і газу, який був значущою кузнею кадрів для газової галузі СРСР.

У 1984 році був запущений газопровід Уренгой – Помари – Ужгород. Він став важливим маршрутом для транспортування газу з Сибіру до Європи і основною частиною української газотранспортної системи. Зараз вона забезпечує близько $2 млрд доходів «Нафтогазу України» від надання транзитних послуг «Газпрому».

Хоча вже третій рік НАК не здійснює прямих закупівель у «Газпрому», російський газ продовжує надходити на український ринок за схемою реверсу з Європи: західні компанії перепродують Україні надлишки ресурсу, закупленого у російської монополії.

10 газових столиць: які міста впливають на архітектуру європейського ринку

Місто: Ставангер

Країна: Норвегія

Сегмент ринку: видобуток

З середини 1970-х років – нафтогазова столиця Норвегії. Тут розташовано багато міжнародних видобувних компаній, які провадять свою діяльність у норвезькому секторі Північного моря. Тут же знаходиться і головний офіс найбільшої нафтогазової компанії країни – Statoil, заснованої в 1972 році норвезьким парламентом.

З 2009 року державі належить 67% акцій компанії. Вона забезпечує близько 60% шельфового видобутку вуглеводнів Норвегії, є найбільшим постачальником природного газу на європейський ринок (Норвегія посідає друге місце після Росії в експорті газу до ЄС). Проекти з видобутку у Statoil є і за кордоном, наприклад, у США, Венесуелі, Росії, Азербайджані, Канаді. Також компанія володіє активами в Норвегії та інших країнах, які забезпечують їй присутність в суміжних сегментах ринку (нафтопереробка, трубопроводи, автозаправні станції).

Модель бізнесу Statoil так надихнула голову правління «Нафтогазу» Андрія Коболєва, що він вирішив узяти її за взірець для реформи українського держхолдингу.

10 газових столиць: які міста впливають на архітектуру європейського ринку

Місто: Гронінген

Країна: Нідерланди

Сегмент ринку: видобуток, торгівля

У Гронінгені розташована штаб-квартира газотранспортної компанії Gasunie, яка у 2003 році заснувала один з найуспішніших майданчиків для торгівлі газом у Європі – TTF (Tittle Transfer Facility). Зараз хабом керує компанія Gas Transport Services B.V.

На півночі Нідерландів розташоване найбільше в Європі континентальне родовище газу – Гронінгенське. Його було відкрито в 1958 році, воно забезпечувало майже 10% попиту ЄС. З 2014 року влада вирішила поступово обмежувати експлуатацію родовища.

Щоб максимізувати ресурсну ренту від експлуатації Гронінгена, уряд Нідерландів розробив концепцію довгострокових газових експортних контрактів, що передбачає прив'язку контрактних цін на газ до ціни альтернативних в кінцевому споживанні енергоносіїв (мазуту, нафти, дизпалива). Згодом головним прихильником гронінгенської моделі ціноутворення став російський «Газпром».

10 газових столиць: які міста впливають на архітектуру європейського ринку

Місто: Баумгартен

Країна: Австрія

Сегмент ринку: торгівля

Тут розташований один з найбільших центрів європейської газової торгівлі – Центрально-Європейський газовий хаб (CEGH, Central European Gas Hub). Їм володіє австрійський нафтогазовий холдинг OMV спільно з Віденською фондовою біржею (80% на 20%). Зараз OMV – головний партнер «Газпрому» в Австрії.

CEGH розпочав свою роботу в 2009 році. Передбачалося, що він буде орієнтований на поставки каспійського газу по газопроводу «Набукко», одним з акціонерів якого був OMV. Але після того як у 2011 році реалізація цього проекту відклалася на невизначений час, хаб було вирішено переорієнтувати виключно на російський газ. CEGH є цільовим ринком для поставок по газопроводу «Північний потік – 2», який планує побудувати «Газпром» всупереч антиросійським санкціям, щоб відмовитися від послуг української ГТС.

10 газових столиць: які міста впливають на архітектуру європейського ринку

Місто: Ферроль

Країна: Іспанія

Сегмент ринку: постачання, транспортування

Це місто на узбережжі Атлантичного океану – основний центр суднобудування Іспанії та військово-морська база. Наразі у Ферролі працює два термінали для прийому зрідженого газу – El Ferrol і Mugardos. А всього в Іспанії введено в експлуатацію сім подібних проектів (також є термінали в Барселоні, Картахені, Більбао, Уельві та Сагунто).

Іспанія – один з найдинамічніших газових ринків у Європі. Вона виконує більше операцій з перевантаження, ніж будь-яка інша країна у світі, оскільки пов'язана зобов'язаннями за контрактами на умовах, які не дають права відмовлятися від них.

Після загострення відносин Росії з Євросоюзом влада Іспанії вирішила використовувати сформовану політичну ситуацію на користь країни і оголосила, що готова надавати Європі не менше 10% газу, що закуповується у «Газпрому». Інша заява Мадрида стосувалася інтересів України і зводилася до того, що Іспанія здатна забезпечити ЄС половиною від обсягу газу, що імпортується через Україну.

10 газових столиць: які міста впливають на архітектуру європейського ринку

Місто: Доха

Країна: Катар

Сегмент ринку: виробництво, торгівля

Місто хмарочосів зі скла і бетону, що виросло посеред пустелі, тепер – найбільший світовий центр торгівлі зрідженим природним газом, важливий постачальник цього ресурсу до Європи, зокрема до Польщі. Тут розташована штаб-квартира Форуму країн – експортерів газу, який об'єднує власників 73% світових запасів газу, що забезпечують 42% його світового видобутку.

Величезні запаси газу, американська військова база на території та впливовий телеканал «Аль-Джазіра» дозволяють Досі проводити активну і часом агресивну політику на Близькому Сході.

У маленького Катару раз у раз спалахують прикордонні конфлікти з арабськими сусідами, одночасно Доха підтримує тісні зв'язки з Іраном, абсолютно мирно ділячи з іранцями права на гігантське родовище газу Північне/Південний Парс у Перській затоці. Також Катар активно співпрацює з Росією в нафтогазовій сфері. У грудні 2016 року суверенний інвестфонд Qatar Investment Authority спільно з Glencore придбав за 10,2 млрд євро 19,5%-ву частку «Роснєфті».

10 газових столиць: які міста впливають на архітектуру європейського ринку

Місто: Ерат

Країна: США (штат Луїзіана)

Сегмент ринку: торгівля

Поблизу міста Ерат в американському штаті Луїзіана розташований Henry Hub – найбільший газорозподільний центр, який відіграє провідну роль у формуванні цін на газ у США. Він був запущений в 1950-і роки, але його роль на ринку почала зростати лише наприкінці 1970-х, коли в США почався процес дерегуляції газового ринку. Підвищеній привабливості цього активу посприяла «сланцева революція», завдяки якій Сполучені Штати перетворилися на найбільшого постачальника газу в світі.

Зараз Henry Hub є важливим пунктом відправки американського скрапленого природного газу на експорт, зокрема й на європейський континент. Володіє Henry Hub з 2014 року компанія Sabine Pipe Line зі структури EnLink Midstream, яка спеціалізується на постачанні енергоресурсів.

10 газових столиць: які міста впливають на архітектуру європейського ринку

Місто: Свіноуйсьце

Країна: Польща

Сегмент ринку: постачання, транспортування

На балтійському узбережжі Польщі в місті Свіноуйсьце розташований термінал для прийому зрідженого газу ім. Леха Качинського, який польська влада вважає стратегічно важливим об'єктом енергобезпеки країни. Його будівництво коштувало  720 млн євро – це одна з найбільших польських інвестицій в енергетиці за останнє десятиліття.

Два роки тому, у грудні 2015 року, в Свіноуйсьце прийшов перший газ з Катару. Влітку 2016 року термінал прийняв перший танкер з норвезьким газом за контрактом PGNiG і Statoil. А в червні 2017-го до цього порту увійшов танкер, відправлений із США (з Henry Hub).

Поляки очікують, що термінал у Свіноуйсьце стане найбільшим центром газової торгівлі в Європі. Розраховуючи на успіх проекту, його оператор – компанія Gaz-System – цього року оголосила про плани збільшити потужність терміналу з наявних 5 млрд куб. м до 7,5 млрд куб. м газу на рік.

Україна також розглядає можливість закупівлі газу на терміналі в Свіноуйсьце для подальшої регазифікації та транспортування газотранспортною системою на внутрішній ринок.

10 газових столиць: які міста впливають на архітектуру європейського ринку

Місто: Бактон

Країна: Великобританія

Сегмент ринку: транспортування

Бактон – це невелике селище в графстві Норфолк, але воно посідає одне з важливих місць на британському газовому ринку. В околицях Бактона бере початок газопровід «Інтерконнектор», що з'єднує через Північне море Великобританію з континентальною Європою. Ця магістраль забезпечує стабільне постачання британського газового ринку в періоди підвищеного попиту на паливо.

Bacton Gas Terminal – це цілий комплекс з шести терміналів, розташованих у чотирьох місцях на узбережжі Північного моря, що належать різним власникам (серед інших й нідерландсько-британській компанії Shell, італійській Eni, британській Perenco). Вони відіграють важливу роль у роботі британського газового хаба NBP (National Balancing Point), забезпечуючи баланс торговельних угод і ліквідність ринку. NBP був першим газовим хабом у Європі, на створення якого пішло більше 10 років – з 1986 по 1997-й.

10 газових столиць: які міста впливають на архітектуру європейського ринку

Місто: Зебрюгге

Країна: Бельгія

Сегмент ринку: торгівля, транспортування

Зебрюгге – важливий центр європейської газової торгівлі на бельгійському узбережжі Північного моря. Тут розпочалася історія торгового майданчика ZTP (Zeebrugge Trading Point), LNG-термінал Fluxys, а ще тут виходить на поверхню газопровід «Інтерконнектор», який з'єднує континентальну Європу з Великобританією по дну Північного моря. Якщо на Туманному Альбіоні стоять великі холоди і різко зростає попит на газ, то поставки по «Інтерконнектору» рятують британський ринок від дефіциту.

Цього року LNG-терміналу Fluxys виповнилося 30 років. У січні на ньому було введено в дію другий причал, призначений як для найменших бункерувальних суден, що транспортують не більше 2000 куб. м зрідженого газу, так і танкерів Q-Flex обсягом до 217 000 куб. м.

У червні 2017 року в порту Зебрюгге бункерне судно ENGIE Zeebrugge, побудоване на південнокорейській верфі Hanjin, виконало перші поставки LNG як палива методом «борт-у-борт». Це стало ключовою подією в формуванні ринку LNG-бункерування.

Стежте за актуальними новинами бізнесу та економіки у наших Telegram-каналах Mind.Live та Mind.UA, а також Viber-чаті