Підсумки другого дня Давоса: пристрасті за Трампом, ризики торгових воєн і життєстверджуюча Меркель
Другий день Давоса-2018 став бенефісом американської свити Дональда Трампа і єврооптимістів з легкими вкрапленнями загроз кіберзлочинності й торгових воєн
За детальною текстовою трансляцією подій форуму можна слідкувати тут.
На захист Трампа. Дональд Трамп та його політика протягом першого року президентства залишаються однією з найбільш обговорюваних тем Давосу-2018. Видно, що учасники ніяк не можуть дочекатися появи на форумі самого Трампа. Поки ж його позицію ретранслюють інші спікери. Сьогодні міністр торгівлі США Вілбур Росс спростовував тезу про те, що скорочення податків США створює нові торгові бар'єри для всього світу. На його думку, раніше США дотримувалися неконкурентоспроможної моделі, але зараз вона вельми конкурентоспроможна.

Вілбур Росс, міністр торгівлі США
І все ж протекціоністські та інші контрзаходи Росс назвав відповіддю на «неадекватну поведінку» торгових партнерів США. На його думку, багато країн дуже добре ставляться до риторики вільної торгівлі, але насправді практикують протекціонізм. Це яскравий сигнал про те, що методи захисту внутрішніх ринків залишаться трендовою темою майбутнього року. Як не дивно, для багатьох країн це шлях до нарощування економічної могутності. Цікаво, що вчора ввечері близько 2000 демонстрантів у Цюриху пройшли на знак протесту проти візиту Дональда Трампа на Всесвітній економічний форум.
America First і слабкий-сильний долар. Продовжив тему, підняту Россом, Стівен Мнучін, глава Мінфіну США, який вважає, що слабкий долар відкриває перед Америкою нові торгові можливості. При цьому в довгостроковій перспективі сила долара – це відображення сили американської економіки і того факту, що він є та залишатиметься основною валютою.

Стівен Мнучін, міністр фінансів США
America First, на його думку, це основа цієї стратегії, та економічний ізоляціонізм, приписуваний сьогодні Білому дому, зовсім не відгороджує США від решти світу. Ось така гармонія, що складається, на перший погляд, із суцільних суперечностей.
Сила, як і слабкість, не тільки у ВВП. Цікава тема другого дня Давоса – ВВП як ключовий показник економічного розвитку. У сучасному світі це далеко не так. Тему підняла виконавчий директор Lloyd Інга Біл. На її думку, неадекватна оцінка ВВП і його значущості стало однією з ключових причин Brexit. У сучасному світі політикам необхідно думати про нові методи оцінки економіки. У сучасному постіндустріальному світі ВВП не дає чіткого уявлення про темпи розвитку і спирається на масу застарілих параметрів. Показовішими виглядають темпи впровадження сучасних технологій, енергозаміщення, ефективність використання ресурсів та інші параметри. Немає жодних сумнівів, що статистичні відділи розвинених країн уже взяли на олівець тези Біл.

Інга Біл, виконавчий директор Lloyd
Кібератак – все більше, безпеки – все менше. Цього року мало хто говорить про кібервиклики, хоча ця тема останніми роками була однією з топових. Нагадати про це вирішив Кім Коро, старший віце-президент Qualcomm Technologies. За останні п'ять років їх стало більше майже вдвічі. Атаки на бізнес онлайн – стають таким самим ризиком, як і офлайн-злочинність. Це той фактор, який людство вже просто не може ігнорувати. Україна в цьому плані є яскравим прикладом того, як погано інформаційні технології поєднуються із застарілим і відірваним від реальності законодавством.
Китайське диво для простих китайців. Реформування Комуністичної партії Китаю йде впевненими темпами. Це показав виступ члена політбюро КП Китаю Лю Хе, який зачепив теми, які раніше Китай як мінімум не афішував. Китайський політик заявив, що ключовими цілями Піднебесної в найближчій перспективі стануть розвиток сучасного суспільства і подолання трьох головних загроз: економічних ризиків, бідності (уряд ставить за мету повністю подолати бідність за три роки) і забруднення навколишнього середовища.

Член політбюро КП Китаю Лю Хе
Особливо важливо, що Китай став говорити про останні два фактори. Це дає підстави припускати, що китайське економічне диво нарешті стане максимально людиноцентричним, за відсутність чого так сильно критикували Пекін останні 30 років.
Торгівля – рішення світових проблем. Магнат електронної комерції Джек Ма (Alibaba) рішуче виступив проти торгових воєн. На його думку, торгівля повинна бути вирішенням світових проблем, а не зброєю. Почати торговельну війну – легко, але зупинити її практично неможливо.

Джек Ма
Це явне відсилання до відносин між Китаєм і США, що загострилися. Ма впевнений, що технологічна конкуренція може навіть стати причиною нової світової війни. Але китайський бізнесмен хоче, щоб людство воювало принципово на інших фронтах: боротьбі з хворобами, забрудненням і злиднями.
Італійський ренесанс. Прем'єр Італії Паоло Джентілоні поповнив ряди давосівських хвальків, відрапортувавши про успіхи економічного розвитку своєї країни. Дійсно, ще пару років тому Італію вже стали записувати до лав держав з патологічною рецесією, але сьогодні країна показує стабільне економічне зростання.

Паоло Джентілоні
При цьому Джентілоні позиціонує свою державу як важливого гравця у вирішенні глобальних проблем, зокрема міграційної кризи. До речі, Джентілоні, який вступає в нову виборчу компанію на батьківщині, – один із завзятих еврооптимістів, тому з радістю заявив у Давосі про крах антиєвропейської кампанії. На його думку, успіх Італії в питанні виходу із затяжної кризи – тому яскраве підтвердження.
Життєстверджуюча Ангела. Яскравим оптимістичним акордом другого дня Давоса став виступ Ангели Меркель – стовпа сучасної фінансової і політичної архітектури, яка все ще залишається на коні, не дивлячись на всі складнощі. Мова канцлера була відповідною. Чергові нарікання з приводу Brexit, віра в спільне майбутнє Європи, компліменти на адресу Еммануеля Макрона. Меркель вірна собі й своїй системі цінностей. У цьому її сила і одночасно слабкість, бо світ змінюється, і кожен Всесвітній економічний форум у Давосі це яскраво показує.

Ангела Меркель, канцлер Німеччини
Втім, Меркель продовжує боятися протекціонізму і нагадувати про уроки історії, особливо Другої світової війни. Але резюмує, як завжди, життєстверджуюче – людство залишається прихильним до багатосторонності, працюючи разом над вирішенням проблем. Так, фрау канцлер практично дослівно декларує девіз Євросоюзу: «Єдність – у різноманітті».
Якщо ви дочитали цей матеріал до кінця, ми сподіваємось, що це значить, що він був корисним для вас.
Ми працюємо над тим, аби наша журналістська та аналітична робота була якісною, і прагнемо виконувати її максимально компетентно. Це вимагає і фінансової незалежності.
Станьте підписником Mind всього за 196 грн на місяць та підтримайте розвиток незалежної ділової журналістики!
Ви можете скасувати підписку у будь-який момент у власному кабінеті LIQPAY, або написавши нам на адресу: [email protected].