New wave: що означають нові санкції США проти РФ

New wave: що означають нові санкції США проти РФ

Та чому їхньою головною мішенню став Олег Дерипаска

Этот материал также доступен на русском языке
New wave: що означають нові санкції США проти РФ
Російський бізнесмен Олег Дерипаска
Фото Shutterstock

Мінфін США запровадив нову хвилю персональних санкцій проти російського істеблішменту. Цього разу в списку фігурують топ-підприємці, для яких чергові обмеження можуть виявитися серйозним ударом по бізнесу. Але незважаючи на це підготовку зустрічі Владіміра Путіна і Дональда Трампа, яку напередодні ініціював американський президент, ніхто не скасовував.

У новому переліку – 24 прізвища, статки кожного фігуранта можна порівняти з макроекономічним кредитом МВФ. Отже, санкційне лобі США не здає позицій. Вочевидь, міжнародний тиск на РФ за допомогою ударів по місцевій еліті збережеться. Услід за кампанією з висилки російських дипломатів, ініційованою Великобританією і США, що прокотилася світом, Штати вдарили по найближчому оточенню президента РФ Владіміра Путіна. Можна скільки завгодно дискутувати про те, наскільки за чотири роки Росія адаптувалася до санкцій, але політика Держдепу щодо Москви залишається незмінною і, як бачимо, ще не вичерпала весь свій арсенал.

Чому зараз? Справа про отруєння батька і доньки Скрипалів, безумовно, загострила американо-російські відносини, ставши своєрідним casus belli для нової хвилі санкцій. Плюс неослабне санкційне лобі всередині Білого дому продовжує успішно впливати на Дональда Трампа, який недавно заявив, що є найсуворішим щодо Росії президентом США. Попри те що санкції проти РФ стали вже невід'ємною частиною американської зовнішньої політики, головною відмінною рисою нового списку санкцій є потрапляння до нього справжніх російських топів.

По кому вдарила нова хвиля санкцій? У новий список Мінфіну США потрапили бізнесмен Олег Дерипаска, голова правління «Газпрому» Олексій Міллер, член правління «Сибура» Кирило Шамалов (ймовірний зять Путіна), міністр внутрішніх справ Володимир Колокольцев, директор Російського інституту стратегічних досліджень Михайло Фрадков, президент футбольного клубу «Зеніт» Сергій Фурсенко, член Ради Федерації Сулейман Керімов, голова ВТБ Андрій Костін, секретар Ради безпеки РФ Микола Патрушев, бізнесмени Ігор Ротенберг і Віктор Вексельберг, голова Роскомнадзора Олександр Жаров та інші.

Це перший ешелон російської еліти. І заперечувати те, що у цього кола людей тепер виникнуть серйозні фінансові проблеми, буде явним лукавством, незважаючи на всі способи, які за останні роки відпрацювали росіяни для обходу санкцій.

Чим нові санкції відрізняються від старих? Низкою нюансів. Наприклад, старі санкції дозволяли виконання контрактів, укладених до введення санкцій проти конкретної особи. Сьогоднішні санкції зобов'язують американських осіб виконати або розірвати всі контракти до 5 червня 2018 року. Крім того, галузеві обмеження, які стосуються конкретних компаній, ставлять власників у вкрай скрутне становище. Так, американські інвестори повинні продати акції компаній, що потрапили під санкції, протягом найближчого місяця, що, за ринковими мірками, практично неможливо. Це призвело до того, що наступної доби після публікації списку акції російської En+ (компанія Олега Дерипаски) впали більш ніж на 18%.

Чому найбільше постраждав Дерипаска? Вочевидь, чи не основною мішенню нового санкційного пакету став один з головних російських олігархів Олег Дерипаска. Останнім часом йому катастрофічно не щастить. Чого тільки вартує скандал з прослуховуванням його яхти, в якому, крім інтимних подробиць, розкрилася маса політичних і бізнесових нюансів, включаючи ймовірний вплив на вибори в США. Нові санкції б'ють по двом ключовим активам Дерипаски – компаніям En + і «Русал». У структурі його бізнесу на США припадає мінімум 10% експорту алюмінію. Але важливіше інше – санкції відрізають олігарха від співпраці з німецьким автомобільним гігантом Volkswagen і швейцарською трейдинговою компанією Glencore. А це величезні збитки. Удар по Дерипасці – акцентований. У США вважають, що саме він може стати точкою підриву політичної системи Росії, таким собі новим Ходорковським. Але поки узи, що зв'язують Путіна і Дерипаску, та й інших олігархів, досить сильні.

А що Росія? У РФ пообіцяли жорстку відповідь і заявили про те, що жодні санкції не зрушать країну з курсу. З огляду на непаритетність економічних потенціалів, російська відповідь буде скоріше політичною.

Але зустріч Трампа і Путіна все одно готується... Санкції – санкціями, але підготовка зустрічі президентів Росії і США триває. Про це заявила прес-секретар Білого дому Сара Сандерс. «Як сказав президент, він хоче мати добрі відносини з Росією, але це залежатиме від певних дій росіян», – сказала прес-секретар. У зв'язку з цим, санкції – своєрідне перекидання м'яча на російську половину поля. На порядку денному в американо-російських стосунках накопичилося занадто багато невирішених питань. І Україна – одне з ключових. Тепер уся справа в часі і національних інтересах.

Що це дає Україні? Новий пакет санкцій, безумовно, демонструє збереження політичної підтримки США з українського питання. Це плюс для чинної української влади, яка отримує додатковий ресурс  часу. Але варто зрозуміти, що національні інтереси України можуть бути гарантовані лише самою Україною. Тому саме час вийти на міжнародну арену із власною сформульованою позицією щодо захисту національних інтересів, тим більше, що залишився всього рік до президентських виборів.

Стежте за актуальними новинами бізнесу та економіки у наших Telegram-каналах Mind.ua
Проєкт використовує файли cookie сервісів Mind. Це необхідно для його нормальної роботи та аналізу трафіку.ДетальнішеДобре, зрозуміло