Захворіло у світі
155,918,548
Померло у світі
3,258,269
Вилікувалось у світі
133,382,771
Захворіло в Україні
2,097,024
Померло в Україні
45,451
Вилікувалось в Україні
1,711,709
Чому повернеться девальвація гривні

Чому повернеться девальвація гривні

На думку аналітиків, у грудні курс може досягти рівня 29,10 грн/$1

Этот материал также доступен на русском
Чому повернеться девальвація гривні
Фото: pixabay.com

З початку 2018 року середньозважений курс гривні зміцнився на 7,4%. Але опитані Mind фінансові аналітики відзначають, що вплив факторів, які послаблюють гривню, наростатиме. На їхню думку, це призведе до відновлення девальваційної спрямованості курсової динаміки.

Чому гривня укріпилася? «До кінця поточного року можна очікувати помірної девальвації до рівня 28,6-29,1 грн/$1. Очікувана девальвація буде поступовою, і невеликі коливання в коридорі 50 копійок будуть частиною повсякденного життя на міжбанку і на готівковому ринку», – прогнозує перший заступник голови правління Альпарі Банку Єгор Перелигін.

Банкір зазначив, що зміцнення гривні, яке спостерігалося у березні, визначалося інтересом нерезидентів до українських державних облігацій. А у квітні цей рух підтримали геополітичні чинники, зокрема, нова хвиля санкцій проти Росії, зростання світових цін на нафту, а також стрімке ослаблення російського рубля. Крім того, пропозиція валюти розширилася від надходження коштів під посівну кампанію.

Втім, за його словами, двозначні показники споживчої інфляції будуть мати прямий вплив на стабільність національної валюти у нинішньому році.

За даними Нацбанку, середньозважений курс гривні на міжбанку 13 квітня досяг 26,1249 грн/$1, зміцнившись з початку 2018 року на 7,4%.

При підготовці держбюджету-2018 уряд спирався на прогноз середньорічного курсу 29,3 грн/$1.

«Національна валюта до літа має всі шанси спуститися до відміток в 25 грн/$1. До осені ситуація почне змінюватися не в нашу сторону. До кінця осені ми знову побачимо зниження гривні до позначки в 27 грн/$1», – вважає аналітик інвесткомпанії «Альпарі» Максим Пархоменко.

Що спричинить девальвацію нацвалюти? За словами Пархоменка, поки рух курсу визначали зростання попиту на гривню і збільшення валютних надходжень від експортерів, але у перспективі зросте вплив витрат на закупівлю імпортного газу.

«При базовому сценарії ... можливі коливання гривні до 26,5-27 грн/$1 у квітні, з корекцією в травні до 26-26,5 грн/$1 і наступним рухом в область 26,5-27,5 грн/$1», – зазначив менеджер з управління активами КУА «ОТП Капітал» Тарас Кучер.

Серед факторів впливу на валютний ринок він назвав репатріацію коштів іноземними інвесторами після погашення короткострокових ОВДП, яка стимулюватиме девальваційні імпульси. Додатковим негативним фактором для гривні стане виведення дивідендів зарубіжними інвесторами, яке очікується в II кварталі.

Разом з тим, за словами Кучера, у червні можлива активізація сільськогосподарських виробників, які будуть стимулювати прихід валюти в Україну. За його оцінкою, при негативному сценарії гривня може ослабнути до 27 грн/$1 ще у квітні, а в червні – досягти позначки в 27,5 грн/$1.

Заступник виконавчого директора Центру економічної стратегії Марія Репко висловила думку, що Нацбанк активніше накопичуватиме резерви напередодні великих виплат за держборгом і не дозволить гривні сильно зміцнюватися.

«Факторами курсової динаміки, як і раніше, будуть співпраця з МВФ, ціни на сировинних ринках, конфлікт з Росією. У 2018 року також збережеться циклічність курсової динаміки, але амплітуда коливань курсу буде менше, ніж в 2017-му. Курсова динаміка також буде залежати від кроків по лібералізації валютного ринку», – додала вона.

Перелигін при цьому зазначив, що річна девальвація гривні до 10% стане дуже непоганим результатом для досить «доларизованої» української економіки.

«Фундаментальних макроекономічних чинників для серйозних шоків на сьогоднішній день немає. Є ряд дестабілізуючих факторів, як зовнішніх, так і внутрішніх – але надати загальносистемний негативний вплив вони не зможуть. Повторення 2014-2015 років не буде, і дефолту не буде теж», – вважає банкір.

На його думку, неотримання чергового траншу МВФ є одним із основних середньострокових факторів ризику на тлі очікуваних значних виплат за зовнішніми боргами у найближчі роки.

«Осінь 2018-го буде складною, і новий опалювальний сезон привнесе свої корективи. Якщо восени програму МВФ не буде відновлено, з виділенням Україні траншу на суму $1 млрд, то можуть послідувати вже більш серйозні проблеми, оскільки це де-факто означатиме відступ від необхідних реформ. Такий розвиток подій здатен легко відкинути гривню ще на 5-6%», – підсумував Перелигін.

Стежте за актуальними новинами бізнесу та економіки у наших Telegram-каналах Mind.Live та Mind.UA, а також Viber-чаті