Новий лідер: IT-шники розігріли ціни на оренду квартир у Львові

Новий лідер: IT-шники розігріли ціни на оренду квартир у Львові

«Туристична столиця» України стає новим центром тяжіння для шукачів кращого життя

Этот текст также доступен на русском
Новий лідер: IT-шники розігріли ціни на оренду квартир у Львові
Краєвиди Львова
Фото: Flickr

Попит на оренду квартир у першому кварталі цього року зріс лише в Києві та Львові, тоді як у Харкові, Одесі та Дніпрі кількість угод залишилася на рівні минулого року. Близько 80% орендарів цікавляться найдешевшим житлом, яке винаймають приїжджі з сусідніх міст і сіл в пошуках роботи. Підвищити ціни на оренду вдалося лише львівським орендодавцям, що пов'язано з масовим переїздом висококласних IT-фахівців до столиці Галичини. Вони готові платити за оренду житла з прив'язкою до вартості іноземної валюти.

Кількість бажаючих орендувати квартиру не скорочується. У першому кварталі 2018 року, за даними консалтингової компанії SV Development, в Києві здано в оренду 2,99 тис. квартир, що на 44% більше в порівнянні з минулим роком. Даних по інших містах немає. Але опитані Mind ріелтори говорять, що в Одесі, Харкові та Дніпрі кількість договорів купівлі-продажу залишилася на рівні минулого року, тоді як у Львові зросла приблизно на 20%.

Динаміка угод з оренди квартир у Києві

Джерело: SV Development

У пошуках кращого життя

Україна належить до тих країн, де спостерігається значне розшарування доходів між різними регіонами, розповідає виконавчий директор Міжнародного фонду Блейзера Олег Устенко. «Це стимулює міграцію, оскільки в деяких регіонах роботи мало, і люди шукають її у великих містах. У підсумку, попит на оренду житла в Києві та мільйонниках може рости швидше, ніж пропозиція», – говорить експерт.

Така ситуація, наприклад, спостерігається у Львові. Обшуки IT-компаній по всій країні, які проводяться останні кілька років, змушують висококласних фахівців виїжджати з рідних міст. У вересні 2015 року мер Львова Андрій Садовий запропонував IT-шникам переїхати до Львова, пообіцявши допомогти з оформленням необхідних документів, пошуком приміщення під офіс і навіть житла для співробітників. Він зазивав підприємців на каву, а з усіх питань просив звертатися до свого заступника Андрія Москаленка.

IT-шники скористалися запрошенням Садового. «Львів перетворюється на своєрідну «Кремнієву долину». До нас приїжджає дуже багато фахівців з Києва, Одеси, Луцька та інших регіонів», – розповідає в бесіді з Mind директор львівського агентства нерухомості «Істейт-Ексклюзив» Олена Мішанчук. За даними дослідження соціологічного агентства «Фама», в 2016 році у Львові працювало 247 IT-компаній, у більшості яких налічувалося до 50 співробітників. Пізніших даних немає, але за оцінками місцевої адміністрації, за рік кількість компаній зросла приблизно на 30%. Це без урахування окремих фахівців, які працюють на аутсорсингу.

Внутрішня міграція впливає і на ринок оренди інших міст-мільйонників. HR-експерт порталу Rabota.ua Тетяна Пашкіна каже, що київські роботодавці пропонують роботу в столиці для іногородніх. «На практиці це виглядає так. Наприклад, вакансія «касир у Київ» розміщується в Херсоні, Сумах, Миколаєві та інших регіонах. Оскільки роботодавець пропонує проживання та харчування, уніформу, зарплата невелика, як для Києва – близько 6000 грн на місяць. Але у невеликих містах, де ситуація з працевлаштуванням далека від ідеальної, знаходяться готові на переїзд», – розповідає вона.

Роботодавці розміщують вакансії в таких професійних сферах, як «Будівництво та нерухомість» та «Робочий персонал», додає керівник Експертно-аналітичного центру Міжнародного кадрового порталу HeadHunter Україна Катерина Криворученко. Кількість заявок зростає від сфери гостинності (готелі, бази відпочинку, ресторани) і FMCG- сектора (роздрібні точки з продажу сезонного товару).

Винятком з правил став Харків. Менеджер місцевого агентства нерухомості «Дукат» Станіслав Дмитриченко розповідає, що одним з основних роботодавців для іногородніх до недавнього часу був ринок «Барабашово». «Але зараз дуже багато підприємців, які там працювали, закривають свої торговельні точки. З п'яти-шести вони залишають одну, і необхідності в іногородніх немає», – говорить Дмитриченко. Занепад ринку пов'язаний з втратою двох великих ринків збуту – Донецька, Луганська і близьких до українського кордону російських міст, які в довоєнні роки скуповувалися на «Барабашово». Єдина надія орендодавців – студенти.

Квартири у великих містах орендують і молоді сім'ї, які не можуть зібрати гроші на покупку власного житла. Мінімальна вартість квартири в Києві, як раніше писав Mind, становить $17-18 тис. «Продажі житла можуть вирости лише завдяки розвитку ринку іпотечного кредитування. Але до першої половини 2019 року цього, швидше за все, не відбудеться. Монетарна політика НБУ залишиться жорсткою», – каже Олег Устенко.

Львів'яни прагнуть доларів

Оренда квартир у містах-мільйонниках в першому кварталі не дорожчала. «Ціни зросли в 2017 році і з тих пір не змінюються. Це характерно як для економ-класу, так і для елітного сегмента», – розповідає Mind віце-президент Асоціації професійних управителів нерухомістю Анатолій Топал. Зараз недорогу кімнату в Києві можна орендувати за 3000 грн, а в будинку біля метро – 3,5-4 тис. грн на місяць, розповідає ріелтор агентства нерухомості E-metry Юлія Смирнова. Однокімнатну квартиру в столиці можна знайти за 5000 грн на місяць, але такі варіанти, як правило, з'являються раз на два тижні. Набагато більше пропозицій – «одинички» по 6000 грн, а за квартиру біля станції метро і без радянських меблів доведеться заплатити 8-8,5 тис. грн на місяць. За комунальні послуги треба платити додатково.

У Харкові оренда «одинички» на околиці – в районі ХТЗ, Східний, Баварія, Нові Доми обійдеться в 3-4 тис. грн на місяць. Трохи більше – 5-7 тис. грн на місяць коштуватиме квартира біля станцій метро. «Ціна оренди залежить від ремонту житла. В одному і тому ж будинку ідентичні квартири можуть здавати за 5000 грн і за 6000 грн на місяць. Різниця – в якості ремонту», – розповідає Станіслав Дмитриченко. Він додає, що близько 90% орендодавців включають у вартість оренди і витрати на комунальні послуги.

У Дніпрі, як повідомила Mind ріелтор агентства нерухомості «Ваша планета» Діана Чернушенко, найдешевшу однокімнатну можна винайняти за 2500 грн, а в кращому стані – 3000 грн на місяць. Квартири в наближених до центру районах коштуватимуть приблизно в 4-6 тис. грн на місяць. В Одесі житло в середньому на 30-40% дорожче.

Дорожчає знімне житло лише у Львові. Олена Мішанчук зазначає, що якщо в минулому році орендувати однокімнатну квартиру можна було за 3-4 тис. грн, то зараз – 5-6 тис. грн на місяць. Квартири в новобудовах з хорошим ремонтом здаються вже за 8-12 тис. грн на місяць і орієнтовані на IT-фахівців. «Житло в нових будинках настільки популярне, що зараз у місті забудовується кожен клаптик землі», – розповідає вона. Головною новацією цього року вона називає прив'язку орендної плати до курсу валют, від якого фахівці з нерухомості відмовилися перед кризою 2014 року. «Для орендарів, які працюють у сфері IT, це не є проблемою. Вони добре заробляють», – каже Мішанчук. В інших українських містах про таку практику лише мріють.

До літа нинішнього року ціни на оренду житла, прогнозують ріелтори, не зміняться. В орендарів немає можливості платити більше, і поки передумов для різкого збільшення доходів в Україні немає. За прогнозами Світового банку, в 2018-му інфляція може досягти 10%. Курс долара до кінця цього року, за прогнозами Міжнародного фонду Блейзера, може вирости до 30 грн.

У випадку, якщо ви знайшли помилку, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію. Або надішліть, будь-ласка, на пошту [email protected]
Проєкт використовує файли cookie сервісів Mind. Це необхідно для його нормальної роботи та аналізу трафіку.ДетальнішеДобре, зрозуміло