mind
Нижче плінтуса: яку квартиру можна купити в Києві за $20 000

Нижче плінтуса: яку квартиру можна купити в Києві за $20 000

І чи можна сподіватися на подальше зниження вартості столичного житла

Цей матеріал також доступний російською
Нижче плінтуса: яку квартиру можна купити в Києві за $20 000
Фото: pixabay.com

Вторинний ринок житла в Києві пожвавився. Збільшилася кількість покупців, втім, переважно у дешевому сегменті. Ціни продовжують плавно знижуватися до платоспроможного попиту, вартість квартир у столиці вже впала нижче психологічної позначки в $20 000. За ці гроші можна купити гостинку або навіть хрущовку практично в будь-якому районі Києва. Крім того, на пропозицію тисне посилення конкуренції за рахунок виходу на ринок смарт-квартир.

Активізація попиту. Згідно з даними консалтингової компанії SV Development, у І кварталі в столиці укладено 2105 угод купівлі-продажу, що на 72% більше, ніж за аналогічний період минулого року (1225 угод). Для порівняння: у січні – березні 2016 року зареєстровано лише 905 договорів.

Динаміка угод на ринку вторинної нерухомості

Джерело: SV Development

Відзначимо, що офіційну статистику щодо кількості угод Міністерство юстиції України, яке управляє Державним реєстром майнових прав, не публікує. Дані відомства щодо кількості угод періодично оприлюднюють консалтингові компанії, які включають до статистики договори дарування. Але озвучену тенденцію підтверджують опитані Mind ріелтори.

«Кількість угод у І кварталі збільшилася приблизно на 30% порівняно з аналогічним періодом минулого року, втім, до показників 2013 року ще далеко», – розповідає директор київського агентства нерухомості Greenkiev Олександр Корчан.

Віце-президент Асоціації професійних управителів нерухомістю Анатолій Топал підтверджує, що в березні ріелторам надходить більше дзвінків від потенційних покупців. Він відзначив повернення сезонності, коли продажі традиційно зростають у березні та вересні.

Основна маса покупців, як і в попередні роки, орієнтується на житло економ-класу. «Щоб продати квартиру за $50 000, потрібно чекати півроку», – визнає директор АН «Брок-Ріелті» Дмитро Корчев.

За даними ріелторів, основна маса покупців, які звертаються в агентства нерухомості, мають на руках не більше $20 000–30 000. Отже, яке житло можна купити за ці гроші?

На кількох сайтах, присвячених пошуку нерухомості, журналіст Mind виявив до 10 оголошень з продажу квартир вартістю $16 000–18 000. Переважно йдеться про гостинки площею 22–26 кв. м, розташованих на Борщагівці, Мінському масиві, Лісовому масиві, неподалік від станції метро «Чернігівська», «Святошин» або «Академмістечко».

Житло за ціною $30 000 можна знайти практично у будь-якому районі міста, за винятком центральної частини Києва, підкреслює Олександр Корчан. «Наприклад, за $32 000 продається квартира на вулиці Юності недалеко від станції метро «Чернігівська». Зазвичай таке житло продається за місяць-півтора,  дзвінки вже надходять», – констатує експерт.

Конкуренція посилюється, ціни падають. Цього року покупці житла стали вимогливішими, розповідає Анатолій Топал. При виборі квартири звертають увагу не тільки на ціну та місце розташування будинку, але й на потенційних сусідів.

«Якщо біля будинку вечорами розпивають алкогольні напої місцеві жителі або над квартирою живуть алкоголіки, то від покупки житла часто відмовляються», – каже Анатолій Топал.

Пропозиція цього року, згідно з оцінками ріелторів, зросла приблизно на 30–40%. Бази агентств поповнюють смарт-квартири у введених в експлуатацію будинках і з ремонтом. Вони конкурують з гостинками і хрущовками. Пропозицій щодо їхнього продажу на спеціалізованих сайтах багато. Об'єкти загальною площею 18–19 кв. м з ремонтом можна купити за $20 000–22 000.

Тому, незважаючи на активізацію попиту, ціни продовжують падати. За даними дослідження Colliers International спільно з Address.ua, у лютому цього року медіанна ціна житла на «вторинці» знизилася на 3% і склала $1047 за 1 кв. м.

У першій половині року, за прогнозами опитаних Mind ріелторів, ціни продовжать зниження.

«Найбільше дешевшатиме старий житловий фонд, і на місці продавців таких квартири я б трохи поступився зараз, ніж набагато сильніше знижувати ціни через кілька місяців», – попереджає Анатолій Топал. Він зазначив, що вартість смарт-квартир залишиться стабільною, оскільки попит на них зростає.

Стежте за актуальними новинами бізнесу та економіки у наших Telegram-каналах Mind.Live та Mind.UA, а також Viber-чаті