Санкції оптом і вроздріб: чому РНБО заблокувала WebMoney.UA

Санкції оптом і вроздріб: чому РНБО заблокувала WebMoney.UA

Кому зараз належить платіжна система та де шукати «російський слід»

Этот материал также доступен на русском языке
Санкції оптом і вроздріб: чому РНБО заблокувала WebMoney.UA
Фото Shutterstock

Електронна платіжна система WebMoney.UA потрапила до списку персональних санкцій, затверджених Радою національної безпеки і оборони України. Відповідний указ президента підписано ще 14 травня, проте опубліковано лише 24 травня.

Санкціями передбачено блокування активів компанії WebMoney в Україні та країнах, що приєдналися до санкцій, а також запобігання виведення капіталів з України, призупинення виконання економічних і фінансових зобов'язань, обмеження або призупинення ліцензій та інших дозволів, а також блокування інтернет-провайдерами доступу до сайтів компанії та її субдоменів. Санкції діятимуть три роки з правом пролонгації.

У санкційному списку фігурують 756 компаній і 1748 фізосіб. Під санкції потрапила також британська WebMoney Europe Ltd та українська цілком самостійна WebMoney.UA. У коментарях для ЗМІ директор з комунікацій WebMoney.UA Ростислав Троценко зазначав, що потрапляння до санкційного списку стало для компанії несподіванкою, оскільки «WebMoney.UA не має жодного відношення до російської WebMoney.ru». Mind розбирався в природі активів WebMoney.UA та бізнес-зв’язках власників.

Платіжною організацією WebMoney.UA є дочірнє підприємство (далі – ДП) фінансова компанія «Елмі», оператором послуг платіжної інфраструктури – ТОВ «Пеймастер». На перший погляд, структури власності «Елмі» та «Пеймастер» є незалежними. Проте їх об’єднує одна управлінська команда, представники якої періодично мігрують з одної структури до іншої. І пунктирно цей зв’язок проявляється доволі чітко.

Латвійський слід. Бенефіціаром WebMoney.UA зазначена мешканка м. Києва Смирнова Наталя Олександрівна. Вона ж є учасницею латвійської компанії Ant Solutions, зареєстрованої в Ризі за однією адресою з компаніями, що належать до групи Webmoney. Ant Solutions належить 100% української ТОВ Вебмані.юей, а та уже на 100% володіє ДП ФК «Елмі «.

Також ця латвійська компанія одноосібно керує групою з таких дочок: «Інстал», «Смарт», «Ентранс, «Оффсет-17», а також ТОВ «Фортуна» і ТОВ «Агентство гарантій». Особисто Наталя Смирнова є власницею і керівником компанії ТОВ «Гранд Інком».

Контрольованими «Ant Solutions» компаніями «Оффсет-17» і «Ентранс» донедавна керував Довгаль Олександр Миколайович. У 2006-2007 роках він був директором ТОВ «Кристалл-Інвест», яке належить кіпрській компанії «Полікарпіко Лімітед». Її бенефіціарами є Юркевич Анатолій Іванович, власник молочної корпорації «Мілкіленд», і його мати Юркевич Ольга Федорівна.

Донедавна «Ant Solutions» також володів ТОВ «Гудаут» і ДП «Гудвін». У грудні 2017 року вони були перейменовані відповідно на «Камінг» і «Балаклія Агро», а також перереєстровані на адресу в глухому полтавському селі. Єдиним учасником і керівником цих підприємств став київський адвокат Андрій Ковадло. Обидва підприємства є фігурантами кримінальної справи №755/505817 щодо конвертації безготівкових коштів у готівку.

«Молочний» слід. Інша офшорна компанія групи – сейшельска «Ейенті Солушенз Лімітед» (не плутати з латвійською «тезкою») до березня 2016 року також була власником ТОВ «Стартфлайт» (до 2017 р. – ТОВ «Діджи»). У 2013-2016 роках «Ейенті Солушенз Лімітед» була 100% власником інших ключових «товок» групи: «Агентство гарантій», «Вебмані.юей» і «Фортуна».

Наразі єдиною юридичною особою в Україні, в якій «Ейенті Солушенз Лімітед» має участь, є фінансова установа ВМ-Фактор. У ній вона володіє 55% від статутного капіталу. Решта 45% поділені між представниками менеджменту Анатолія Юркевича – Балушкою Євгеном Мечиславовичем (13,66%), Герблюком Павлом Володимировичем (13,67%), Макарчук Наталією Вікторівною (13,67%) і Тітовим Олексієм Юрійовичем (4%). Останній є мажоритарним власником ТОВ «Пеймастер» (70%).

Решту 30% статутного капіталу «Пеймастер» порівну поділено між іншими управлінцями групи Юркевича: Наталією Вікторівною Макарчук, Микитою Євгеновичем Сенченком та Вікторією Олександрівною Піддубною – дружиною Олексія Володимировича Піддубного. Останній до серпня 2017 року очолював ТОВ «Вебмані.юей».

Отже, структури «Вебмані» та «Пеймастера» щільно взаємопов’язані та цілком підконтрольні групі Анатолія Юркевича, власника корпорації «Мілкіленд».

Банківський скандал. У фінансовій сфері Юркевичі пов’язані з ПАТ «Український Професійний Банк» (УПБ), в приміщеннях якого на вул. Сверстюка досі зареєстровані ДП ФК «Елмі», ТОВ «Вебмані.юей», ТОВ «Компанія «Фортуна» й інші підприємства групи.

Mind писав про пов'язаний із цим банком гучний скандал 2014-2015 років. Тоді докредитування цієї проблемної фінустанови відбулося через підконтрольний НБУ банк «Розрахунковий центр», попри сувору заборону НБУ, коштами інших банків. Більшість банків, які потрапили до кредитної пастки, зазнавши тиск з боку регулятора, невдовзі припинили існування через брак ліквідності.

А де шукати «російський слід»? Отже, жодного позірного зв’язку української «Вебмані» з російськими активами не простежується. Ймовірно, що його приховано за латвійською юридичною особою – це в останні роки є доволі поширеним явищем, аби уникати міжнародних санкцій.

У той же час у санкційному переліку немає мережі платіжних терміналів QIWI, власником якої без жодних латвійських приховувань була до певного часу ЗАО «Объединенная система моментальных платежей», а керівником – росіянин Олександр Чижов. Ця російська компанія до певного часу була єдиним учасником ТОВ «ОСМП», яке в 2010 році було перереєстровано на кіпрський офшор «Невен Трейдінг Лтд».

Із 2014 року співвласником QIWI  на паритетних умовах із Чижовим став Ігор Мазепа, а сам бренд QIWI продовжив працювати в Україні через дві компанії – ТОВ «ОМП-2013» і ТОВ «ОСМП». Того ж року НБУ видав ТОВ «ОМП-2013» ліцензію на переказ коштів у національній валюті без відкриття рахунків, а вже за місяць свідоцтво платіжної системи TYME.

Стежте за актуальними новинами бізнесу та економіки у наших Telegram-каналах Mind.ua
Проєкт використовує файли cookie сервісів Mind. Це необхідно для його нормальної роботи та аналізу трафіку.ДетальнішеДобре, зрозуміло