Вирок десятиліття: у Нью-Йорку судять легендарного наркобарона Ель Чапо
Почався один з найбільш довгоочікуваних судових процесів, який триватиме 2–4 місяці і коштуватиме платникам податків $50 млн

Після дворічної відсидки у в'язниці Манхеттена 61-річний мексиканський наркобарон Хоакін «Ель Чапо» Гусман у понеділок, 5 листопада, нарешті, з'явився перед судом Брукліна. Його звинувачують в управлінні найбільшим у світі наркокартелем Сіналоа, який протягом 1989–2014 років переправив з Мексики до США 155 тонн кокаїну, а також героїн, метамфетамін і марихуану на загальну суму $14 млрд. Наркобаронові загрожує довічний термін у в'язниці США, проте його спробує виправдати команда адвокатів на чолі з «нью-йоркським суперюристом» Джеффрі Ліхтманом. Mind зібрав усе, що наразі відомо про цей резонансний судовий процес.
Мексиканця на прізвисько Ель Чапо (Коротун) називають другим найбільш впливовим і відомим наркобароном у світовій історії після колумбійця Пабло Ескобара, застреленого поліцією в 1993 році. Слава його спіткала після того, як він неймовірним чином двічі втік з мексиканських в'язниць надсуворого режиму. Але цього разу втекти від правосуддя йому навряд чи вдасться – влада Нью-Йорка твердо вирішила не дати йому жодного шансу.
«Логістичний жах»
У понеділок у Бруклінському федеральному суді почалася процедура відбору 12 основних присяжних і шести запасних з 920 кандидатів. «Будівлю суду патрулювали добре озброєні військові офіцери і собаки, що винюхували вибухівку. Вона стала схожою на справжню фортецю», – передають з місця подій репортери видання Usa Today.
Перед світанком понеділка Ель Чапо був етапований з манхеттенської в'язниці до будівлі суду для попередніх слухань. Спеціально для нього влада Нью-Йорка повністю перекрила трафік Бруклінським мостом. Наркобарона перевозила колона з декількох поліцейських автомобілів, джипа з командою спецназу і машини швидкої допомоги в супроводі вертольотів. Настільки серйозні заходи захисту викликані не стільки загрозою втечі ув'язненого, скільки ризиком, що його дорогою до суду спробують убити вороги картелю Сіналоа.
Судовий процес вирішено проводити в режимі максимальної секретності. Влада триматиме в секреті імена, адреси та місця робіт усіх присяжних і майже всіх свідків. Кожного з них приводитимуть до будинку Бруклінського суду і виводитимуть із нього під озброєною охороною.
Ситуацію, в якій потрібно двічі на добу перекривати міст для підсудного і забезпечувати безпечний і анонімний вхід-вихід у будівлю всім присяжним, суддя Брайан Коган назвав логістичним жахом. За його словами, владі Нью-Йорка доведеться вносити «коригування» в маршрути. Це спричинило чутки в ЗМІ про те, що для утримання Ель Чапо на час процесу обладнають спеціальну кімнату в підвальному приміщенні суду або десь поблизу.
Каламутні свідки
Ель Чапо буде пред'явлено звинувачення за 17 пунктами, у число яких увійдуть відмивання грошей, підкупи, організація викрадень і співучасть у вбивствах. Наркобарон наполягає на своїй повній невинуватості, однак обвинувачі стверджують, що зібрали величезну купу доказів, у тому числі понад 300 000 сторінок документів, 117 000 аудіозаписів, і не менше 16 свідків з числа колишніх наркоторговців, які уклали угоду з урядом США. Їхні імена зберігаються в таємниці від адвокатів Ель Чапо через те, що попередні судові процеси в Мексиці захмарювалися безжальними вбивствами свідків, які хотіли дати свідчення проти наркобарона.
«У документах Бруклінського суду йдеться, що деяких свідків у справі Ель Чапо утримують у спеціальних тюремних камерах з метою їхнього захисту, а інших охороняє програма захисту – їм надані нові особистості та будинки в США», – повідомляє інформагентство CBS.
За даними ЗМІ, майже напевно на суді проти Ель Чапо виступлять брати-близнюки Педро і Маргаріто Флорес, колишні великі наркодилери в Чикаго. У 2008 році вони погодилися співпрацювати з американською поліцією і записали телефонні переговори з Ель Чапо, в яких обговорювали деталі постачання наркотиків до США. Перебуваючи у в'язниці, брати вже заплатили гірку ціну відступництва – 2009 року їхній батько був убитий у Мексиці членами картелю.
За відомостями новинного ресурсу Vice News, ще один свідок збирається розповісти в суді про те, що бачив, як Ель Чапо у 2006 році власноруч стратив двох членів картелю Лос Зетас, вистріливши їм в голови з рушниці, після чого їхні тіла були спалені в ямі.
Імениті адвокати
Головним захисником Ель Чапо виступить 53-річний Джеффрі Ліхтман, що входить до рейтингів найкращих адвокатів Нью-Йорка. Раніше йому неодноразово вдавалося переконувати журі присяжних звільняти підсудних, яких звинувачували в таких серйозних злочинах, як кіднепінг з метою отримання викупу, $6-мільйонному шахрайстві і серійному (чотири епізоди) зґвалтуванні.

Адвокат Джеффрі Ліхтман
Найгучнішою справою Джеффрі Ліхтмана був захист у суді Джона Готті-молодшого – сина відомого ватажка італійського мафіозного клану Гамбіно. Його звинувачували в співучасті у трьох вбивствах і $25-мільйонному шахрайстві з цінними паперами, та воліли засудити до довічного ув'язнення. Однак «суперюристу» вдалося переконати присяжних у тому, що Готті не схожий на мафіозі, на відміну від тих свідків, що виступали проти нього в суді.
Безсумнівно, цю ж тактику буде застосовано і в захисті Ель Чапо, який, навіть будучи на волі, хвалився перед актором Шоном Пенном на камеру, що більше схожий на простого фермера, ніж на боса тисячі кілерів і наркоторговців. У нещодавньому інтерв'ю Джеффрі Ліхтман повідомив, що не вірить жодному слову з того, що мексиканська влада говорить про Ель Чапо, бо Мексика – це тотально корумпована держава.
Команда Ліхтмана спробує переконати присяжних у тому, що Ель Чапо ніколи не був главою картелю Сіналоа, а виконував у ньому роль «менеджера середньої ланки». Доказом може служити той факт, що картель так само активно функціонує і переправляє кокаїн до США, незважаючи на те, що Ель Чапо вже два роки сидить в американській в'язниці та позбавлений можливості передавати на волю будь-які розпорядження.
За твердженням Едуардо Баларезо, ще одного з адвокатів Ель Чапо, влада США протягом багатьох років намагається пов'язати кожного спійманого ними наркодилера з їхнім клієнтом. «Коли хто-небудь попадався на вивезенні наркотиків з Колумбії за останніх 30 років або на ввезенні наркотиків до Мексики за 30 років, то уряд після арешту міг ставити питання: «Чи знаєш ти Хоакіна Гусмана?» І вони знали, що Хоакін Гусман – це їх квиток для виходу з в'язниці», – міркує Едуардо Баларезо.
Захист збирається напирати на те, що Ель Чапо вселяє більшу довіру, ніж колишні мексиканські і колумбійські наркоторговці, які свідчать проти нього. Юристи доводитимуть, що слова таких свідків не можна сприймати серйозно, оскільки єдина їхня мета – домогтися пом'якшення вироків для себе. І аж ніяк не факт, що найвідоміший сучасний наркоторговець сповна отримає по заслугах.
Ключові дати в біографії Хоакіна «Ель Чапо» Гусмана
Квітень 1957: народився в бідній селянській родині в сільській місцевості Ла-Туна, що в мексиканському штаті Сіналоа.
У 1970-х роках юний Хоакін Гусман вступив до лав банди Гектора Саласара. Він почав курирувати доставку наркотиків з регіону Сьєрра-Мадре до американо-мексиканського кордону.
На початку 1980-х Хоакін Гусман познайомився з найбільшим на той час наркобароном Мексики Феліксом Гальярдо і став його особистим водієм, а незабаром був призначений головним логістом картелю Гвадалахари.
Квітень 1989: після арешту Фелікса Гальярдо картель Гвадалахари був поділений на частини. Хоакін Гусман отримав контроль над коридорами, через які йшли поставки наркотиків до Каліфорнії й Аризони. Цей бізнес, який став називатися картелем Сіналоа, почав стрімко розростатися.
Червень 1993: «Ель Чапо» Гусман вперше заарештований на території Гватемали, екстрадований в Мексику, де був засуджений до 20-річного тюремного терміну.
Січень 2001: після семирічного перебування за ґратами втік з в'язниці, підкупивши охорону і сховавшись у візку з брудною білизною.
Лютий 2014: був виявлений у чотириповерховому готелі в Сіналоа і здався властям без єдиного пострілу.
Червень 2015: втік з в'язниці проритим під землею тунелем довжиною 1,5 км.
Січень 2016: заарештований мексиканськими морськими піхотинцями після погоні та перестрілки.
Січень 2017: екстрадований з Мексики до США і поміщений у в'язницю на Манхеттені, що дуже добре охороняється.
Якщо ви дочитали цей матеріал до кінця, ми сподіваємось, що це значить, що він був корисним для вас.
Ми працюємо над тим, аби наша журналістська та аналітична робота була якісною, і прагнемо виконувати її максимально компетентно. Це вимагає і фінансової незалежності.
Станьте підписником Mind всього за 196 грн на місяць та підтримайте розвиток незалежної ділової журналістики!
Ви можете скасувати підписку у будь-який момент у власному кабінеті LIQPAY, або написавши нам на адресу: [email protected].