Коронавірус COVID-19
Захворіло у світі
718,658 осіб
Померло у світі
33,881 особа
Вилікувалось у світі
149,076 осіб
Захворіло в Україні
475 осіб
Померло в Україні
10 осіб
Вилікувалось в Україні
6 осіб
«В оточенні ідіотів»: їх дійсно так багато чи справа в чомусь іншому?

«В оточенні ідіотів»: їх дійсно так багато чи справа в чомусь іншому?

Як нова книга Томаса Еріксона вчить розуміти інших

Цей матеріал також доступний російською
«В оточенні ідіотів»: їх дійсно так багато чи справа в чомусь іншому?
Фото: pixabay

Бекграунд: Мабуть, вже сама назва викликає бажання прочитати книгу «В оточенні ідіотів. Або як зрозуміти тих, кого неможливо зрозуміти». Справді, майже кожен відчуває, що досить часто зустрічаються ті самі, вибачте, ідіоти, чи не так?

Якщо ж вас не вразила назва, ось цифри: книга перекладена 26 мовами, за чотири роки лише у Швеції було продано 550 000 примірників, а її продовження «В оточенні психопатів», яке написано у 2017-го, вже куплене шведською понад 100 000 разів і готується до перекладу іншими мовами світу.

Автор книги – шведський біхевіорист Томас Еріксон – письменник і тренер у сфері лідерства – за останні 20 років працював більше ніж з 4500 менеджерами вищих ланок, аби допомогти їм розвинути лідерські якості. Проте «В оточенні ідіотів» корисна не лише директорам чи іншим керівникам, але будь-кому, хто має справу з людьми. Тобто, насправді, кожному.

Як розповів автор у вступі, поштовхом для вивчення цього питання, а згодом – написання книги стала зустріч з власником бізнесу Стуре, який керував виключно дурнями та ідіотами. А працювати в такому оточенні, та що там, існувати в такому оточенні вельми нелегко. Згодні?

«В оточенні ідіотів»: їх справді так багато чи справа в чомусь іншому?

Оригінальна назва: Omgiven av idioter: hur man förstår dem som inte går att förstå  (шведською) Surrounded by Idiots

Видавництво:  «Фоліо»

Наклад: 2000 прим.

Сюжет. Увага, спойлер: люди – не ідіоти. Щоб довести це,  Еріксон протягом 22 розділів пояснює, чому ми іноді не розуміємо інших. Автор вважає, що вагомою причиною є темперамент людини, який й визначає її поведінку. Автор використовує модель DISC Вільяма М. Марстона (Dominance – домінування, Influence – вплив, Steadiness – стійкість, Conscientiousness – сумлінність) для визначення типів, проте керується кольорами: червоний, жовтий, зелений та синій. Якщо забажаєте співставити їх із Гіпократовими холериком, сангвініком, флегматиком і меланхоліком, вам це легко вдасться. Проте Еріксон не лише аналізує риси темпераментів, але й тлумачить їх природу.

Чому він «червоних» асоціює з чаркою, «жовтих» – зі склянкою для молока, «зелених» – із пивною діжкою, а «синіх» – із такою ж діжкою, але з краном? Людина з яким типом темпераменту рідко слухає співбесідника? Чи справді меланхоліки або «сині» песимісти? Особа якого темпераменту схильна пліткувати за спиною? Але головне – чому це так? Еріксон має відповіді.

«В оточенні ідіотів» пояснює, що результатом спілкування є не ваше вміння викласти свою ідею, а сприйняття вашої думки абсолютно іншою людиною через призму її цінностей. Наприклад, якщо «червоний» цінує результат та час, він ніколи не підійде до вирішення питання здалека, а відразу перейде до суті. Натомість «жовтому», який отримує задоволення від спілкування, незрозуміле небажання обсмакувати деталі вчорашнього матчу перед тим, як розпочати обговорення робочих проблем.

Еріксон пояснює темперамент через призму цінностей, самосприйняття та реакцію зовнішнього світу на осіб кожного типу. Він вчить розрізняти їх звички, манери, мову тіла. Еріксон використовує конкретні приклади з життя та приперчує це гумором, відтак книга не видається сухою науковою літературою.

«В оточенні ідіотів» дає достатній обсяг теоретичного матеріалу, який допоможе читачу розрізняти типи темпераментів їхніх співбесідників, уміти уникати з ними конфліктів, досягати від них бажаного та визначати прогалини в собі. Проте одним із заключних повідомлень Еріксона є наступне: вийти у світ і практикувати, шляхом експериментів підлаштовуватися до людей не вашого типу, інакше з отриманих знань не буде жодної користі.

І ще, після прочитання ви, швидше за все, забажаєте визначити свій тип темпераменту. Можливо, це буде тест Айзенка, або тест за DISC-моделлю, або будь-який інший тест – краще зробіть це до прочитання. Після ви знатимете, яка відповідь підходить тому чи іншому типу, а тоді значно складніше буде відповідати об’єктивно.

Вам сподобається, якщо: вам цікаво розбиратися у поведінці людей і ви бажаєте розуміти наміри та причини їхніх дій, емоцій та слів. Або ж просто цікавитеся біхевіористикою.

Вам не сподобається, якщо: ви переконані, що будь-які маневри у спілкуванні з оточенням і спроби підлаштуватися в тій чи іншій ситуації руйнують вашу індивідуальність. Крім того, книга видасться вам суперечливою, якщо ви противитеся ідеї комунікативної адаптації або ж просто вважаєте маніпуляцією підлаштування до типу інших. Однак, якщо це все про вас, то вам тим паче варто прочитати «В оточенні ідіотів».

Головна причина прочитати: окрім того що ви навчитеся розрізняти поведінку різних людей, ви також матиме змогу проаналізувати свої помилки та власне підводне каміння, яке не дає вам можливості стати успішним чи порозумітися з оточенням. У книзі ви зможете знайти ті якості, за рахунок яких людина певного темпераменту має переваги над іншими, та запозичити їх собі.

Стежте за актуальними новинами бізнесу та економіки у наших Telegram-каналах Mind.Live та Mind.UA, а також Viber-чаті