Сам собі Гіппократ: навіщо читати книгу про бактерії

Сам собі Гіппократ: навіщо читати книгу про бактерії

І що цікавого розповідає Джессіка Снайдер Сакс у книзі «Мікроби гарні та не дуже: здоров’я й виживання в світі бактерій»

Этот материал также доступен на русском языке
Сам собі Гіппократ: навіщо читати книгу про бактерії
Фото: pixabay.com

Бекґраунд. 6 грудня 2003 року в окружній лікарні містечка Вільямспорт, штат Пенсільванія, США, помер гравець студентської футбольної команди Рікі Ланнетті. Йому був 21 рік. Активного, спортивного та веселого хлопця за кілька днів вбив потужний мікроб, який не реагує майже на жоден антибіотик – золотистий стафілококк. Він викликав в організмі хлопця септичний шок, що й призвів до зупинки серця.

Журналістка Джессіка Сакс присвятила своє професійне життя науковій журналістиці. Протягом своєї кар’єри вона співпрацювала з такими відомими виданнями як Health, Discover, National Wildlife, Parenting, кілька років очолювала редакцію Science Digest.

Історія Рікі стала основою книжки про симбіотичні стосунки різних мікробів із людським організмом, яка в США вийшла друком 2007 року.

Джессіка Снайдер Сакс «Мікроби гарні та не дуже: здоров’я й виживання в світі бактерій»

Оригінальна назва: Good Germs, Bad Germs: Health and Survival in A Bacterial World

Видавництво: «Клуб Сімейного Дозвілля»

Наклад: 4000 примірників

Купити книгу

Сюжет: Авторка почала свою розповідь із історії хвороби Рікі не дарма. Мільярди мікробів, що населяють організм людини, можуть як допомагати нам у житті, так і створити несумісні з життям умови. Перші симптоми недуги Рікі Ланетті не віщували нічого трагічного, проте найкращим та самовідданим лікарям так і не вдалося зупинити незворотні процеси в організмі хлопця. Бактерія-вбивця й до сьогодні вивчається мікробіологами, імунологами та інфекціоністами всього світу. Але все, що живе в нас, також і еволюціонує разом із нами. Процеси пошуку балансу співіснування мікробів та людини не припиняються ні на секунду. І колись у майбутньому, нам удасться домовитися. Принаймні, дуже хочеться в це вірити.

Попри свою науковість книжка призначена для звичайних людей, навіть таких, чия обізнаність про мікроби обмежується установкою «потрібно мити овочі й фрукти перед уживанням та руки після перебування на вулиці». На початку читачеві пропонується короткий довідник про мікроби – перелік ключових термінів, які використовує авторка. Це дуже доречно, оскільки від різного розуміння загальних понять часто виникає неправильне сприйняття всього контексту. А в науково-популярних працях цього варто уникати якнайдужче.

Книжка невелика за обсягом й добре структурована: сім основних розділів, пролог та епілог. Приблизно третина оповіді відведена історії гігієни та медицини. Кілька століть тому людство страждало від відсутності чистої води, каналізації, породілля помирали від «пологової гарячки», спричиненої брудними руками акушерів. Здавалося би, сьогодні є все й навіть більше задля тривалого та щасливого життя. Але з плином науково-технічного прогресу люди чомусь все більше звикли знищувати геть усі мікроби, не замислюючись над роллю, яку вони відіграють у нашому житті. Сьогодні ми масово вбиваємо навіть корисні мікроорганізми та, як наслідок, вбиваємо й себе.

Основна частина книжки присвячена знайомству читача з величезним, як сам Всесвіт, світом мікробів. Більшість із них ми отримуємо під час народження, ще частину наш організм набуває в процесі свого розвитку. Вони є важливою частиною нас. А ми губимо свою мікрофлору хлорованою водою, антибактеріальними мийними та косметичними засобами, кілограмами антибіотиків та технологічно обробленими продуктами, в яких вже не залишилося нічого корисного. То що ж зазвичай у таких випадках роблять живі організми? Вони мають якось пристосовуватися до нових умов. Так і наші мікроби – мутують та набувають нових властивостей. А імунітет людини, наша головна захисна система, за такими шаленими змінами не встигає, і організм починає агресивно реагувати й знищувати здорові клітини та тканини. Саме тому з року в рік зростає кількість автоімунних захворювань, які часто практично неможливо вилікувати. Навіть середньовічна людина не знала таких жахливих проблем, які має людина сучасна.

У книзі наведені цікаві факти про дослідження імунологів, легко описані їхні результати та напрацювання, висновки та прогнози, які проголошують спеціалісти. Хоча авторка і наводить офіційні назви різних штаммів бактерій, вірусів та інших мікроорганізмів, це зовсім не напружує під час читання.

Це не просто інформативне читання. Це дуже повчальна книжка. Вона має переконати кожного з нас хоча би замислитися про те, що людство завдає саме собі великої шкоди. Нам варто переглянути наші погляди на гігієну, здоровий спосіб життя та не боятися маловідомого. Страх – не найкращий помічник у складних ситуаціях, а страх інфекцій часто вимикає в нас здоровий глузд.

«Мікробіота нашого організму є, по суті, частиною середовища, в якому ми живемо. Нам слід змиритися з її існуванням. Однак це замирення не має бути пасивним або покірним: мікробіота не менше, ніж решта нашого середовища, придатна для маніпуляцій на користь людини»
(Мікробіолог Теодор Роузбері)

Вам сподобається, якщо: ви сприймаєте людське тіло як екосистему й вважаєте необхідним вивчати взаємодію її елементів у гармонійному поєднанні.

Вам не сподобається, якщо: ви нескінченно миєте руки антибактеріальним милом, а хлорку вважаєте найбезпечнішим та найкращим засобом проти мікробів у вашій оселі.

Головна причина прочитати: у світі змінюється парадигма щодо ролі мікробів у нашому житті. За останні десятиліття спостерігається зростання стійкості мікробів до різних видів антибіотиків, а отже переглядаються протоколи лікування інфекційних захворювань та розробляються все нові види ліків. Людство має розуміти цю проблему надсучасного світу та сприяти її вирішенню, а для цього потрібно бути в курсі новітніх досягнень науки.


Ще три книжки, які допоможуть прочинити завісу таємниці нашого тіла та дізнатися про сучасні наукові дослідження в галузі медицини, гігієни та здоров’я загалом:

1. Джулія Ендерс «Внутрішня історія. Кишечник – найцікавіший орган нашого тіла»

Джессіка Снайдер Сакс «Мікроби гарні та не дуже: здоров’я й виживання в світі бактерій»

Чому люди соромляться свого кишківника та його функцій? Адже це цілком природний процес – перетравлювання їжі та випорожнення. Без нього людина не зможе жити. Ми надто багато приділяємо уваги своїй зовнішності, при цьому часто повністю забуваємо про увагу до кишківника.

Авторка повертає нашу забуту увагу до цього важливого органа. Але окрім важливості, в ньому дуже багато цікавого! Чи знаєте ви достеменно, як саме працює наш «орган внутрішнього згоряння»? Впевнена, не знаєте. Настав час дізнатися. І, можливо, нарешті полюбити свій кишківник.


2. Гевін Френсіс «Дивовижні пригоди всередині тіла»

Джессіка Снайдер Сакс «Мікроби гарні та не дуже: здоров’я й виживання в світі бактерій»

Книжка написана лікарем. І не просто лікарем, а дуже допитливим лікарем, який цікавиться не тільки тим, що відбувається в людському організмі, а й щиро прагне пояснити це пересічній людині, далекій від медичних термінів.

В своєму житті Гевін Френсіс поєднав дві пристрасті: медицину та географію. І через це на світ народилася гарна пізнавальна книжка – цікава подорож крізь наше тіло у вигляді путівника.


3. Дік Свааб «Ми – це наш мозок»

Джессіка Снайдер Сакс «Мікроби гарні та не дуже: здоров’я й виживання в світі бактерій»

Ще один малодосліджений орган нашого тіла – мозок. Століттями лікарі намагаються зазирнути в нього в прямому та переносному смислі, віднайти причини всіх тих процесів, що там відбуваються. Багато чого їм вже вдалося. Але, здається, доки існуватиме світ, доти науковці розгадуватимуть безліч таємниць функціонування мозку.

Нідерландський нейробіолог створив для людей чудову книжку-подорож до цієї terra incognita людини. В ній ми знайдемо відповіді якщо поки й не на всі запитання, то на дуже багато з них.

Стежте за актуальними новинами бізнесу та економіки у наших Telegram-каналах Mind.ua
Проєкт використовує файли cookie сервісів Mind. Це необхідно для його нормальної роботи та аналізу трафіку.ДетальнішеДобре, зрозуміло