12 інновацій, які зроблять переворот у майбутньому медицини

12 інновацій, які зроблять переворот у майбутньому медицини

«Розумна охорона здоров'я» змінить наше життя на всіх рівнях

Цей матеріал також доступний російською
12 інновацій, які зроблять переворот у майбутньому медицини
Фото: Pixabay

У січневому випуску National Geographic всесвітньо відомий американський дослідник Деніел Крафт наводить список технологій, які можуть докорінно змінити існуючу модель охорони здоров'я, зробивши медицину «розумною» і персоналізованою. Mind наводить переклад статті Крафта. Переклад підготовлено в партнерстві з бюро перекладів «Профпереклад». 

Я б ніколи не зустрів Гаррієт, якби не наш спільний друг Лінда. Я лікар, живу в Північній Каліфорнії. Харрієт працює у сфері комунікацій у Нью-Йорку. Лінда брала участь у фінансуванні інтернет-проекту особистої геноміки, куди Харрієт і я відіслали для аналізу свою генетичну інформацію. Лінда познайомила нас, коли виявила схожість між мною і Гаррієт: рідкісний тип мітохондріальної ДНК, який був доказом нашої далекої спорідненості. Виявилося, що у нас загальна генеалогія з доісторичною знаменитістю – Еці – крижаною людиною, померлою 5300 років тому, замерзлий труп якої виявили в Альпах у 1991 році.

Біоінженери задають алгоритм, який визначає спосіб вигинання довгому ланцюгу ДНК у дво- і тривимірні фігури, форма яких утримується коротшими ділянками ланцюга ДНК. Головною метою подібного ДНК-орігамі є створення конструкції, яка зможе подолати гематоенцефалічний бар'єр, що перешкоджає доставці багатьох ліків у мозок.

Я бы никогда не встретил Харриет, если бы не наш общий друг Линда. Я врач, живу в Северной Калифорнии. Харриет работает в сфере коммуникаций в Нью-Йорке. Линда принимала участие в финансировании Интернет-проекта личной геномики, куда Харриет и я отослали д
PHOTO: ERIK BENSON AND BJÖRN HÖGBERG, KAROLINSKA INSTITUTET

Іншими словами, ми зустрілися завдяки біомедицині. Технології навколо нас розвиваються і впливають на наше життя на всіх рівнях. Інновації, про які я хочу розповісти, самі по собі є досягненням, але мене вражає те, що вони допоможуть перейти від вузькоспеціалізованої традиційної охорони здоров'я до моделі «розумної охорони здоров'я».

Я бы никогда не встретил Харриет, если бы не наш общий друг Линда. Я врач, живу в Северной Калифорнии. Харриет работает в сфере коммуникаций в Нью-Йорке. Линда принимала участие в финансировании Интернет-проекта личной геномики, куда Харриет и я отослали
PHOTO: REBECCA HALE

Вченим вдалося вирішити одну з багатьох проблем на шляху створення біонічного ока. За допомогою 3D-технології вони роздрукували масив фоторецепторів на скляному об'єкті у формі ока. Незважаючи на викривлену поверхню, використовувані в якості «чорнила» срібні частки залишаються на місці, а фотодіоди перетворюють світло на електрику з ефективністю 25%.

У старій моделі охорони здоров'я дані про пацієнтів збираються уривчасто і неповно. Зараз є набагато кращий спосіб – персональна технологія, яка постійно стежить за основними показниками життєдіяльності та реєструє дані про стан здоров'я в повному обсязі. Натільні реєстратори повсюдно використовуються в спорті. У майбутньому вони стануть центральним компонентом профілактики, діагностики та лікування захворювань.

Електронні медичні татуювання і датчики-стікери зможуть знімати ЕКГ, вимірювати ЧДД і рівень цукру в крові та передавати всю інформацію через Bluetooth. Слухові апарати і мікронавушники з вбудованими датчиками не тільки посилюватимуть звуковий сигнал, але і вимірюватимуть ЧСС. «Розумні» контактні лінзи в майбутньому будуть оснащені тисячами біосенсорів, які зможуть визначити початкові ознаки раку та інших захворювань, вимірювати рівень цукру в сльозі і допомогти діабетикам коригувати дієту і медикаментозну терапію.

12 инноваций, которые произведут переворот в будущем медицины
PHOTO: KIM KYOUNG CHAE, UNIST

Забудьте про аналіз крові з пальця! Південнокорейським вченим вдалося прикріпити електронні датчики до лінз, які, не заважаючи зору, відстежують рівень глюкози в сльозі.

Мікророботи, проковтувані в капсулах, після потрапляння до шлунково-кишкового тракту вийматимуть сторонні предмети.

12 инноваций, которые произведут переворот в будущем медицины
PHOTO: JASON DORFMAN, MIT CSAIL

Мікророботи з крихітним магнітом зараз тестуються. Після потрапляння в кишечник вони захоплюють проковтнуту батарейку-таблетку або «лагодять» тканину, пошкоджену її присутністю.

Пластир-датчик на животі вагітної жінки може виявити рух міометрія, сигналізуючи про хід пологів. Батьки можуть стежити за своїм малюком у цифровому режимі за допомогою датчика, що реєструє дихання немовляти і посилає сигнал тривоги в разі зупинки дихання.

12 инноваций, которые произведут переворот в будущем медицины
PHOTO: CRAIG CUTLER

В Університетській лікарні Женеви вивчають користь музики в догляді за недоношеними дітьми. Лікарі вивчають МРТ мозку дітей, що піддаються музичній терапії. Перші результати обнадіюють.

Різноманіття цифрових пристроїв, поєднане зі штучним інтелектом, напевно поліпшить точність і швидкість діагностики захворювань, виявлення хвороб на ранніх стадіях, тобто підвищить шанси успішного лікування і зцілення. Більшість пристроїв, ймовірно, будуть на базі телефону. За допомогою застосунків і сенсорів телефони будуть знімати ЕКГ, «слухати» кашель для діагностування пневмонії, здійснювати постійний контроль кров'яного тиску.

12 инноваций, которые произведут переворот в будущем медицины
PHOTO: CHONGHE WANG AND SHENG XU, UC SAN DIEGO

Натільний пластир розміром менше поштової марки вимірює тиск, випромінюючи ультразвукові хвилі, які проникають через шкіру, відбиваються від тканин і крові, передаючи інформацію на ноутбук.

Бум у дослідженнях мікробіома людини стимулює розвиток нових методів діагностики. Генетичний аналіз допоможе розгадати таємниці мікробіома кишечника, який, як вважається, впливає на ризик розвитку запалення кишечника, серцево-судинних і навіть неврологічних захворювань.

12 инноваций, которые произведут переворот в будущем медицины
PHOTO: OHIO STATE UNIVERSITY WEXNER MEDICAL CENTER

За допомогою глибокої стимуляції головного мозку через вживлені електроди вже проводиться ефективне лікування таких хвороб, як обсесивно-компульсивний розлад і хвороба Паркінсона. Зараз ця технологія тестується на пацієнтах з хворобою Альцгеймера на предмет поліпшення концентрації, пам'яті та мислення.

Минув той час, коли лікарі відвідували своїх пацієнтів на дому. Відвідування лікаря в лікарні теж скоро стане неактуальним. На нас чекає поєднання світу реального і віртуального. Лікарі оглядатимуть пацієнтів через веб-портали, на які передаватимуться дані з датчиків на тілі пацієнта.

12 инноваций, которые произведут переворот в будущем медицины
PHOTO: REBECCA HALE

В університеті Вашингтона розробляють мобільний застосунок, який може допомогти діагностувати рак підшлункової залози, досліджуючи білки очей на наявність ознак жовтяниці.

Хворим не потрібно буде виділяти час, щоб прийти на прийом до лікаря. Віртуальна реальність увійде в систему охорони здоров'я. Вже зараз починають застосовуватися цифрові методи лікування, коли замість препаратів або особистих обстежень і терапії пацієнт поліпшує свій стан, використовуючи певний програмний продукт, або за допомогою онлайн-консультацій з фахівцем.

12 инноваций, которые произведут переворот в будущем медицины
PHOTO: BRUNA BORTOLATO

3D-друк може стати ефективним рішенням у протезуванні кінцівок. Камера телефона сканує куксу, надавши точні вимірювання фахівцям з 3D-друку, які, в свою чергу, створять зручний протез за невеликі гроші та відправлять його замовнику в будь-яку точку світу.

Генетичні тести можуть надати цінну інформацію про схильність до недоумства, діабету, хвороби Паркінсона і допомогти лікарю призначити лікування з урахуванням конкретного генетичного профілю.

12 инноваций, которые произведут переворот в будущем медицины
PHOTO: JAMES HAYDEN, WISTAR INSTITUTE

Дослідники в клініці Клівленда виявили, що пацієнти з генетичною аномалією, пов'язаною з тестостероном, по-іншому реагували на певні препарати, що може стати основою індивідуальних курсів лікування раку простати.

Якщо ви особисто не спілкуєтеся з лікарем, чи може його функції виконувати робот? Вони можуть відповідати на дзвінки, встановлювати черговість прийому хворих, знімати дані з ваших натільних датчиків.

12 инноваций, которые произведут переворот в будущем медицины
CANCER GENOME ATLAS

Правильне виявлення ракових клітин у зразку легеневої тканини є запорукою успішного лікування. У проведеному дослідженні штучний інтелект (ШІ), який використовується Google для розпізнавання об'єктів у онлайн-режимі, навчили визначати форми раку. ШІ за секунди знайшов дві форми в зразку тканини з такою ж точністю, як це б зробила людина.

Також роботи можуть, наприклад, піднімати і переміщувати хворих, стежити за тим, щоб пацієнти виконували призначені фізіопроцедури.

12 инноваций, которые произведут переворот в будущем медицины
PHOTO: MARCEL VAN DEN BERGH

Для пацієнтів, які страждають на частковий параліч, вчені розробляють роботів, які охоплюють і підтрімують тіло як екзоскелет.  Вони запрограмовані направляти тіло у вправах, які допоможуть відновити поставу і силу, наприклад, допомагаючи ходити хворим після інсульту.

12 инноваций, которые произведут переворот в будущем медицины

Користь від технологічного прогресу очевидна, але не слід забувати і про важливість його поширення. З 2016 року близько 3,6 млн осіб у країнах з низьким і середнім рівнем життя померло внаслідок відсутності доступу до охорони здоров'я. І ще більше людей у цих країнах (близько 5 млн) померло через низьку якість наданих медичних послуг. Ми можемо це змінити вже сьогодні, ділячись багатством нових медичних технологій та інших ресурсів здоров'я і благополуччя.

Переклад підготовлено в партнерстві з бюро перекладів «Профпереклад».

Стежте за актуальними новинами бізнесу та економіки у наших Telegram-каналах Mind.Live та Mind.UA, а також Viber-чаті