Транзитний тест Тігіпка: як «Укртрансгаз» підвищив значимість української ГТС

Транзитний тест Тігіпка: як «Укртрансгаз» підвищив значимість української ГТС

А «Газпром» і ЄС отримали сигнал про можливе зниження ставок

Этот материал также доступен на русском языке
Транзитний тест Тігіпка: як «Укртрансгаз» підвищив значимість української ГТС
Сергій Тігіпко
Фото: УНІАН

Будівництвом нових газотранспортних маршрутів в обхід України «Газпром» робить українську газотранспортну систему менш значущою для Європи. Але в Києві, схоже, готові запропонувати конкурентоздатні умови для транзиту російського газу на ринки країн ЄС, аби держбюджет не залишився без доходів від експлуатації ГТС.

Символічним свідченням цього можна вважати новину про те, що трейдер «ТАС Енергія України», який входить до сфери бізнес-інтересів Сергія Тігіпка, 30 січня успішно протестував можливості для експорту природного газу до Словаччини через газовимірювальну станцію «Будінце».

Операція стала можливою після дворазового зниження тарифів для точок входу і виходу при транспортуванні газу українською ГТС на початку 2019 року. Національна комісія, яка здійснює державне регулювання у сферах енергетики і комунальних послуг (НКРЕКУ), затвердила тимчасові тарифи для компанії «Укртрансгаз» (оператор магістральних газопроводів), у яких плату за вхід у ГТС з 1 січня визначено на рівні $6,28 замість $12,47 за 1000 куб. м на добу (з ПДВ).

Таке рішення регулятора продемонструвало потенціал пом'якшення української тарифної політики також і для «Газпрому» – на випадок, якщо російська монополія і НАК «Нафтогаз» врегулюють спірні питання щодо нової транзитної угоди після 2019 року, коли спливе термін діючого контракту на транспортування російського газу. У всякому разі, сигнал про це на ринку вже є, а тест компанії Сергія Тігіпка показав, що технічна взаємодія з «Укртрансгазом» при транспортуванні газу за межі України за новими правилами відбувається успішно.

Експорт чи транзит? Пробний експорт газу компанією «ТАС Енергія України» став першим за останні 15 років з української території, тому новина про це викликала великий резонанс.

Міжнародне аналітичне агентство ICIS зазначає, що в перспективі такі операції дозволять Україні як транзитеру російського газу диверсифікувати ризики. Крім Словаччини, «Укртрансгаз» також здатний забезпечити технічний супровід поставок газу з української території до Угорщини.

За даними ICIS, переговори тривають і з оператором ГТС Польщі Gaz-System, щоб отримати дозвіл на транзит газу через пункт пропуску «Германовичі». А щоб українські газові компанії могли експортувати газ і в Румунію, «Укртрансгазу» необхідно побудувати новий інтерконектор.

Знижені тарифи на транспортування газу, затверджені НКРЕКУ, дозволяють оператору ГТС також оптимізувати сервісні послуги для європейських компаній, які зацікавлені в експлуатації українських підземних газосховищ.

Що далі? У трейдерів є можливість експортувати в Європу не лише надлишки раніше придбаного газу, але і – потенційно – ресурс українського видобутку. Зараз Україна залежить від імпорту (10,6 млрд куб. м при власному видобутку 20,89 млрд куб. м за підсумками 2018 року), але ситуація може змінитися. Виконавчий директор «ДТЕК Нафтогаз» Наталія Гребенюк прогнозує, що така перспектива відкриється до 2035 року, а щорічні обсяги експорту можуть скласти близько 5 млрд куб. м газу.

«Україна має величезний потенціал і здатна внести свій вклад у європейську енергетичну безпеку. Близько 50 років тому в Україні щорічно видобували близько 70 млрд куб. м газу. Таким чином, мета видобувати 35 млрд куб. м на рік у 2035 році – цілком досяжна», – вважає вона.

Але для цього буде потрібно підвищити ефективність виробничих процесів у вітчизняній нафтогазовій галузі: Україна потребує сучасного обладнання, сервісів і технологій для збільшення видобутку. Адже значна частина невикористаних запасів газу в українських надрах знаходиться на великих глибинах – 5000–6000 м. Це значно ускладнює процеси розвідки і видобутку, а також підвищує їхню вартість.

Telegram-канал автора: ROTHSCHILD QUEST: ENERGY TRENDS

Стежте за актуальними новинами бізнесу та економіки у нашому Telegram-каналі Mind.ua
Проєкт використовує файли cookie сервісів Mind. Це необхідно для його нормальної роботи та аналізу трафіку.ДетальнішеДобре, зрозуміло