Respublika повертається: які перспективи у найбільшого в Києві ТРЦ
Добудувати торговий центр можна за рік, але на це знадобиться близько $30 млн

Заморожений ТРЦ Respublika отримав другий шанс. Фонд гарантування вкладів на аукціоні 5 лютого продав права вимоги за двома кредитами банку «Надра», заставою під які є ТРЦ. Їх купила маловідома українська компанія «Солтекс Капітал», власником якої є громадянин Великобританії Джонсон Роберт Алан. За оцінками експертів, добудувати центр можна за рік, вклавши $30 млн.
Що трапилося з ТРЦ Respublika? Будівництво торгово-розважального центру площею близько 300 000 кв. м було призупинено за рішенням власника – олігарха Дмитра Фірташа – у 2015 році. Реалізацією проекту займалася компанія «Мегаполісжитлобуд», яка припинила обслуговувати борги з літа 2015 року після початку банкрутства банку «Надра». У результаті майнові права на ТРЦ Respublika перейшли регулятору. Нагадаємо, на 1 грудня 2014 року банк «Надра» заборгував 4,4 млрд грн населенню і 8,18 млрд грн – НБУ.
Фонд гарантування вкладів (компенсував кошти вкладникам банку «Надра») і НБУ влітку 2017 року виставили ТРЦ на продаж. Спочатку продавати об'єкт планувалося за англійською системою (конкуренти підвищують вартість активів), але при стартовій ціні 2,59 млрд грн охочих придбати цей недобуд не знайшлося. Наприкінці минулого року алгоритм змінили і під час торгів використовували голландську систему, яка передбачає зниження ціни. 5 лютого, як писав Mind, за право вимоги за двома кредитами в розмірі 777,1 млн грн заплатила невідома українська компанія «Солтекс Капітал». Крім недобудованого ТРЦ, у заставі у банку знаходилася іпотека на три земельні ділянки загальною площею 15,72 га та майнові права за минулими договорами оренди торгових площ у ТРЦ.
Хто купив ТРЦ Respublika? Найбільший у Києві торгово-розважальний центр загальною площею 300 000 кв. м добудований на 80%. У ТРЦ планувалося відкрити 450 магазинів, з більшістю з яких вже підписані попередні договори оренди приміщень, а також велика розважальна зона. За підрахунками директора великої девелоперської компанії, який побажав залишитися неназваним, у будівництво Respublika інвестовано близько $250 млн. Право вимоги за кредитами продали практично вдесятеро дешевше – за $28 млн. «Швидше за все, покупець погодив угоду з колишнім власником проекту. Якщо він буде проти, то у «Солтекс Капітал» будуть проблеми з поверненням боргу або отриманням права власності на об'єкт», – говорить співрозмовник Mind.
Про «Солтекс Капітал» відомо мало. За даними Єдиного реєстру юридичних осіб Міністерства юстиції, компанія була зареєстрована у вересні 2018 року, а її кінцевим бенефіціаром є британський підданий Джонсон Роберт Алан. У компанії два директори – Інна Пилюченко (володіє ТОВ «Фінансова компанія «Омега Фактор» і ТОВ «Финан-Іст-Груп») та Василь Астіон. Астіон – депутат Дніпропетровської обласної ради, голова Федерації футболу м. Дніпра і власник близько двох десятків компаній, більшість із яких працюють в аграрній галузі. До весни 2018 року він був партнером народного депутата від партії «Відродження» Віталія Хомутинника у компанії Dnipro Agro Alliance LTD. Нардеп не коментує інформацію, чи є у нього інтерес у компанії «Солтекс Капітал».
Не виключено, що нинішній покупець права вимоги на борг «очистить об'єкт від проблем» і перепродасть недобуд. Новому власникові, судячи з усього, доведеться домовлятися з екс-главою Адміністрації президента України Сергієм Льовочкіним. За даними розслідування сайту Realist, у грудні 2015 року банк «Кліринговий дім» Сергія Льовочкіна переоформив на себе земельну ділянку, на якій має бути відкритий один з в'їздів до ТРЦ Respublika.
Вигідна угода. Високий рівень готовності дозволяє запустити проект у стислі терміни, але відкриття може супроводжуватися низькою заповнюваністю, вважає керуючий директор консалтингової компанії Colliers International (Україна) Олександр Носаченко. «Новому власникові знадобиться не менше 12 місяців з моменту відновлення будівництва для відкриття ТРЦ з якісним пулом орендарів», – прогнозує він.
Конкуренцію Respublika може скласти ТРЦ «Іподром Молл», який має намір побудувати девелопер Вагіф Алієв біля станції метро «Іподром». Раніше Алієв заявляв, що не боїться конкуренції – він має намір створювати на усіх своїх об'єктах розважальну зону, будувати спортивні майданчики і відкривати магазини IKEA, що гарантовано привабить споживачів.
За оцінками експертів, навіть при жорсткій конкуренції щорічний дохід Respublika може становити $28 млн на рік. Тобто окупити інвестиції можливо буде в короткі терміни, тим більше що ринок торгової нерухомості в Києві активно розвивається. У столиці на 1000 жителів припадає 403 кв. м торгових площ, тоді як у Бухаресті – 598 кв м, у Варшаві – 717 кв. м, а в Братиславі – 740 кв. м.
Якщо ви дочитали цей матеріал до кінця, ми сподіваємось, що це значить, що він був корисним для вас.
Ми працюємо над тим, аби наша журналістська та аналітична робота була якісною, і прагнемо виконувати її максимально компетентно. Це вимагає і фінансової незалежності.
Станьте підписником Mind всього за 196 грн на місяць та підтримайте розвиток незалежної ділової журналістики!
Ви можете скасувати підписку у будь-який момент у власному кабінеті LIQPAY, або написавши нам на адресу: [email protected].