Кандидатська з економіки: 20 тез Андрія Садового на зустрічі з бізнесом
Про дружбу з сусідами, боротьбу з корупцією і бізнесменів при владі

Mind у рамках спеціального проекту «Кандидатська з економіки» продовжує розбиратися в економічних поглядах кандидатів у президенти. З переліком питань можна ознайомитись тут.
Минулого тижня Європейська Бізнес Асоціація провела третю зустріч із циклу зустрічей бізнесу з кандидатами в президенти України. Цього разу гостем заходу став мер Львова Андрій Садовий. Наводимо ключові тези кандидата, що пролунали у відповідь на запитання підприємців.
Про те, що мотивує балотуватися на посаду президента
Ніколи в житті не мріяв бути ані мером, ані президентом, ані мати фракцію у Верховній Раді. Але так складалося в житті, що за живе брали. Коли я балотувався в мери, казали: «Куди ти лізеш?» І мене зачепило.
У 2014 році, коли я відмовився балотуватися на пост президента, вирішив об’єднати демократичні сили. Мені казали тоді: «Який парламент?!», але ми об’єднали 90% осередків. І [тепер] «Самопоміч» у Верховній Раді. Незважаючи на те що ми в опозиції, підтримуємо всі реформаторські закони. У нас не місцеві феодали вирішують, а громада – так, як має бути в державі. Якщо ти можеш збудувати успішне місто – ти зможеш збудувати успішну державу.
Я не скажу, що Садовий ідеально готовий працювати президентом. Усьому треба вчитись. Я 13 років на посту мера, і є хтось кращий. Я вчуся кожного дня. Хочу побороти хамство, корупцію…
Якщо успішних бізнесменів пересадити в уряд – вони матимуть успіх. Якщо чиновників пересадити в крісло підприємця – бізнес збанкрутує.
Люди, які прийшли до влади у 2014 році, вони власне прийшли завдяки тому, що хтось віддав своє життя. Про це не можна ніколи забувати. Тоді багато хто казав мені: «Ти мусиш йти в президенти», і давав високі шанси. А я відповідав: «Ні, ми маємо швидко обрати голову держави, тому що йде війна і не має бути великої конкуренції».
Коли нещодавно відкривали у Львові частину меморіалу пам’яті героїв Небесної сотні, спілкувалися з родинами, і було мовчазне запитання: «А чи не дарма загинули хлопці?». Я б дуже хотів, щоб через рік, два, п’ять, сказали: «Так, це біль, але не дарма».
Не мені судити, що Петро Порошенко зробив, краще казати про це вже після його каденції.
Про перші дії в разі перемоги на виборах
Багато їжджу по Україні і часто бачу не проблему, а яким чином її можна вирішити. У понеділок (18 лютого. – Mind) був в Ужгороді. Приїхав до ужгородського аеропорту, який не приймає регулярні рейси. Ми кажемо, що є проблема на Закарпатті – вплив угорської політики, обговорюємо, як зменшити цей вплив, але поки [не зроблено] жодних кроків, щоб аеропорт Ужгорода приймав рейси з Харкова, Одеси, Дніпра, Києва тощо. Хоча були обіцянки, зокрема й президента, що цей аеропорт запрацює.
Така сама ситуація в багатьох містах України. Ми роз’єднані. Я б хотів відновити авіаційне сполучення з усіма обласними центрами України. Це небагато коштує.
Раніше ми мали 500 діючих летовищ. Зараз їх 50. Регулярні рейси приймають 10.
Немає сполучення між містами, як у європейських країнах. Ми б могли запустити «маховик» між містами і розвинути туризм, і це стало б поштовхом для малого і середнього бізнесу.
Над нами у Львові спочатку сміялись – туризм, що то таке? А це 10% світових грошей! Я часто наводжу статистику: минулого року Львів прийняв 2,5 млн туристів, кожна людина в середньому лишає $85 за день, перебуваючи 2,5 дня – яка сума виходить? $500 млн заходить у місто.

Про боротьбу з корупцією
Президент має дати чіткий меседж: гідрі корупції треба скрутити голову.
Пропоную Оксану Сироїд на посаду генпрокурора. Я думаю, якщо її б призначили, не було б того шоу, і не треба було б змінювати закон, що генпрокурор може не мати вищої юридичної освіти. Це ж українське ноу-хау?
Поки ми не застосуємо пункт 6 статті 126 Конституції, що суддя має довести, що він добув майно чесним шляхом, і НАЗК не буде перевіряти декларації чиновників [корупцію не подолати].
Я взагалі не знаю жодного випадку у світі, коли корупцію можна було побороти, якщо цю боротьбу не очолює керівництво країни.
Зараз у нас є шоу: НАБУ і САП, і ми дивимося цей батл – хто кому які «жучки» поставить.
Треба перезавантажувати САП, вводити туди зовнішнього аудитора і переформатувати її роботу. І НАЗК так само – вони себе дискредитували.
Треба не заважати їм працювати – це суть. Якщо спецслужби ставитимуть на меті боротьбу з корупцією – вона буде поборена або хоча б мінімізована.
Про «спокусу» долучитися до корупції на посаді президента
Коли ти оцінюєш людину, треба оцінювати не те, що вона скаже, а що робила до цього часу. У нас наприкінці минулого року був аукціон, де через ProZorro продали приміщення на 70 кв. м за 34 млн грн. Ви знаєте в Києві приклади продажу комунального майна за ціною $17 000 за метр? Офіційно?
Посадити [чиновника] по сьогоднішній системі неможливо. Якщо слідчий не візьме [хабар] – візьме прокурор, не візьме прокурор – суддя мимо не пройде. Якщо ми говоримо про український бізнес, треба мінімізувати структури, які його «кошмарять». Треба створити фінансову поліцію і ще подумати, хто там працюватиме.

Про рецепти закінчення війни
Мене часто питають, як зупинити війну. А війни не зупиняються, вони або виграються, або програються.
Ми повинні мати абсолютно інший рівень ВВП, підняти економіку і мати рівень життя вдвічі-втричі вищий, ніж у Росії. Хтось каже: «Давай атакувати!» Але ж у Донецькій і Луганській областях стоять російські регулярні війська, і РФ має ядерну зброю. Ви пропонуєте атакувати і посилати [наших вояків] на вірну смерть?
Поїдьте в Авдіївку (Донецька область) – там ненавидять українську владу.
Наведемо порядок [всередині країни] – зможемо говорити з РФ іншою мовою. Ніхто в світі не толерує владу, яка грабує.
Крим – [на вирішення цього питання потрібні] довгі і довгі роки. Хтось із колег згадує Будапештський меморандум, каже сідати за стіл [переговорів]. Але стали забувати, що, окрім ядерної зброї, ми прописали пункт про уран. Ми цей уран веземо в Росію, щось там із ним робимо і веземо сюди. Ми маємо такий мінус. Я розумію, що він (меморандум) був підписаний, бо інакше США не визнавали незалежність [України].
Про зовнішню політику
Треба запрошувати країни, які реально знають, що таке російська загроза (Естонія, Швеція, Фінляндія, Польща, Румунія), і з ними вибудовувати стосунки, бо якщо в нас біда – вони наступні.
А з ким із сусідів ми маємо гарні стосунки? З РФ? Вона агресор! З поляками? Може, з угорцями? Поляки ж пропонують добудувати 100 км газової труби, щоб той газ, який вони купляють у США, вони могли приймати до себе у форматі диверсифікаії.
Я з кожною країною буду вибудовувати економічно вигідні відносини. Румунію колись лобіювали угорці. Хто нас сьогодні лобіює? Ніхто.
У мене питають, куди б я поїхав у турне. Велика Британія, США, Польща. Й Ізраїль, бо це та країна, де ми можемо багато чому навчитися.
Треба мати гарні відносини з усіма країнами світу.

Про три перших рішення на посаді президента
Імпічмент, відкриті виборчі списки і кадрові укази.
Одним з перших законів стане закон про імпічмент. Ми до кінця виборів підготуємо такий законопроект. Це символічно, коли президент вносить такий закон.
Другий закон – вибори до ВР за відкритими списками. Треба припиняти феодалізм по областях. Це і Петро Олексійович, до речі, обіцяв.
Буде 3000 кадрових указів, а не 5–6. Кадри вирішують все. Кандидат на пост міністра оборони за законодавством має бути цивільним, але він повинен мати досвід війни, а не читати книжки про війну. Я запропонував Тараса Пастуха, який прийшов у парламент з передової. Він сильний і принциповий.
Будь-яка структура є мертвою, якщо там немає адекватних людей, щоб «штовхати» цей процес. До мерства я працював у бізнесі і знаю, як це працює. Я знаю, як важко заплатити податки, коли приходить податкова і ти їм пояснюєш, що ти правильно подав документи, а вони кажуть – ні, не правильно, і «малюють» суму. Треба [прийняти] закон про податок на виведений капітал, і цифр не «малюватимуть».
Я є прихильником парламентсько-президентського правління. Отже, роботи непочатий край.
Читайте також: Кандидатська з економіки: 20 тез Юлії Тимошенко на зустрічі з бізнесом
Про перегляд Конституції
У нас Конституція не геть недобра, вона просто не виконується. Проаналізуйте, який відсоток виконання у прийнятих законів? Я б сконцентрувався на тому, щоб закони виконувалися.
Про стосунки з Кабміном за відсутності більшості у парламенті
Мене питають: «Завтра ти став президентом, парламент налаштований категорично. Що робитимеш?» Запрошу керівників [галузей] і поясню важливість прийняття рішень. Як правило, в парламенті не сидять керівники, за ними хтось стоїть. Я запрошу всіх.
Тоді зроблю звернення до громадян України: «Шановні українці! Наші депутати розгублені й не знають, як проголосувати. Маю до вас прохання: прийдіть до Верховної Ради на 10 годину такого-то дня, і ми разом заспіваємо гімн України та попросимо членів Верховної Ради прийняти закон». Якщо приїжджають 50 людей – стається чудо, до депутатів повертається розум, і вони починають голосувати. Але це відбувається, якщо є довіра людей.

Про податки
На моє глибоке переконання, нам треба сісти з мудрими економістами і визначити [які податки потрібні Україні]. Проаналізуйте Китай, Корею, Сінгапур – який відсоток податкового навантаження вони мали?
Інвестувати [в Україну зараз] не вигідно. Інвестор думає: «Чого це я маю тут вкладати? Краще я збудую сам, а люди переїдуть через кордон».
У нас у понеділок люди їдуть за кордон на роботу, а у п’ятницю повертаються в сім'ю. Вони розвивають економку тієї країни.
Про реформу охорони здоров’я
До Уляни Супрун маю велику повагу, бо не знаю жодного факту, що вона щось вкрала. Треба зробити мужній крок і запропонувати кандидатуру на посаду міністра охорони здоров’я.
Охорона здоров’я повинна мати вимірювані результати. Наприклад, тривалість життя. У Львові цей показник більший, ніж у середньому по Україні. Робимо профілактичні дослідження – вимірювання тиску, перевірку на рак та ін. До рівня Польщі ще далеко, але ми щось робимо.
Я завжди беру до роботи людей, які кращі від мене, мудріші й освіченіші. І не кидаю їх під танки.
Про нові міністерства
Якщо буде сформований новий уряд, я пропонуватиму [Олександра] Данченка (народний депутат України, голова комітету ВР з питань інформатизації та зв'язку. – Mind) розглядати на пост міністра цифровізації. У цьому міністерстві я б поєднав функції Мінюсту та Мінекономіки.

Про співпрацю між гілками влади
Петро Олексійович мені пропонував посади і прем’єра в тому числі. Він не пропонував тільки свій кабінет. Пропозицію прем’єра має пропонувати коаліція, це моє глибоке переконання.
Пропозицію президента має зробити народ.
Про енергоресурси
Підняти видобуток власного газу – хоча б до 31 млрд куб. м на рік – і стати енергетично незалежною державою. Надалі використовувати газотранспортну систему і качати газ у Європу, можливості є.
Чи знаєте ви випадки за чотири роки, коли продавали ліцензію на видобуток газу? Ні, простіше ж ліцензії роздати.
Про фактор довіри під час виборів
Якщо ви подивитеся рейтинг довіри [до кандидатів у президенти] – перше місце посідає Володимир Зеленський, друге – Андрій Садовий. Коли людина йде на вибори, вона ухвалює рішення, маючи довіру. Закликаю голосувати за тих, хто близький по духу, а не влаштовувати тоталізатор.
Про кредитну політику і розвиток бізнесу
Якщо ми маємо ставку рефінансування (облікова ставка НБУ. – Mind) 18% річних, як ми збираємося стимулювати розвиток малого і середнього бізнесу? У нас сьогодні 50% економіки в тіні. А статистика – це елемент маніпуляції.
Я за заниження податкових ставок і ставки рефінансування.
У нас молоко на 30% дорожче, ніж у Польщі, й навіть сало дорожче. В Україну завезли тонни сала. Вибачте, але ми все завозимо!
МВФ – це добре, вони молодці і нам допомагають, але якщо не будемо виконувати свого «домашнього завдання» – нічого не буде.
Читайте також: Кандидатська з економіки: 20 тез Анатолія Гриценка на зустрічі з бізнесом
Про дії в разі програшу виборів
Я є кандидатом у президенти і про інше наразі не дебатую.
Влада і великі гроші – це є збільшувальне дзеркало. Яке показує, що у людини всередині.
Про те, чи опирається, коли пропонують мільйони
Останнім часом вже не пропонують. Якби я на це погодився, я б не був Садовим. Моя специфіка – у тому, що я всіх знаю, хто, що і де [робив], але не мав з ними спільних справ.
Не беріть гроші, бо ви стаєте рабом і продаєте незалежність.
Про те, хто фінансує «Самопоміч»
Партія має державне фінансування. Ми маємо 80 млн грн на рік, і це не є для партії дуже великі кошти. Якщо казати про виборчу кампанію – перші 200 000 грн я приніс з хати і поклав. Якщо чесно, виборчий фонд не сильно поповнюється. Я оприлюдню список всіх людей, хто поклав кошти до організації, влаштую з ними зустріч. І ми зможемо спитати про їхню мотивацію.

Про бажану зарплату топ-чиновників і корупцію
$10 000 міністрам, а президенту трошки більше. Але ж [президента] фінансує держава: будинок, кухню, літак.
Але якщо не контролювати – будуть красти, якщо нема покарання. Я чув, один кандидат казав – давайте руки рубати. Це ж негуманно! А давайте краще на уранові рудники?
Я [корупціонерам при владі] казав: «Хлопці, ремонтуйте тюрми – вам же там сидіти».
Хто не працював у бізнесі, нічого не знає.
Якщо ви дочитали цей матеріал до кінця, ми сподіваємось, що це значить, що він був корисним для вас.
Ми працюємо над тим, аби наша журналістська та аналітична робота була якісною, і прагнемо виконувати її максимально компетентно. Це вимагає і фінансової незалежності.
Станьте підписником Mind всього за 196 грн на місяць та підтримайте розвиток незалежної ділової журналістики!
Ви можете скасувати підписку у будь-який момент у власному кабінеті LIQPAY, або написавши нам на адресу: [email protected].