Захворіло у світі
41,228,181
Померло у світі
1,131,339
Вилікувалось у світі
28,122,798
Захворіло в Україні
322,879
Померло в Україні
6,043
Вилікувалось в Україні
134,898
По гарячих слідах: 4 головні проблеми добового балансування газу

По гарячих слідах: 4 головні проблеми добового балансування газу

Як енерготрейдери прожили перші три дні в нових ринкових умовах

Цей матеріал також доступний російською
По гарячих слідах: 4 головні проблеми добового балансування газу
Фото: УНІАН

З 1 березня український газовий ринок запрацював у абсолютно нових умовах. Цього дня всі гравці перейшли на добове балансування газу, що передбачає узгодження номінацій і облік поставок газу в електронному режимі не за підсумками місяця, як було раніше, а щодня.

До останнього моменту не було гарантій, що цей процес буде запущений саме 1 березня. Незважаючи на запевнення оператора магістральних газопроводів – компанії «Укртрансгаз» – у повній готовності до роботи в новому режимі, учасники ринку (перш за все газові трейдери) сумнівалися, що оголошеного офіційно терміну буде дотримано.

Основна причина таких сумнівів була пов'язана з підвищеними ризиками для стабільних поставок газу споживачам в опалювальний сезон, коли попит на енергоресурс особливо великий. Продавці ресурсу і його покупці зараз активно укладають угоди, оформляючи значну кількість номінацій. Тоді як процес добового балансування поки не налагоджений досить надійно, а будь-який збій тягне за собою зупинку або порушення термінів поставок, непередбачені накладні витрати. Тому опитані Mind трейдери вважають, що логічніше було б починати перехід на роботу в нових умовах з 1 травня, при меншій кількості оброблюваної інформації, а до цього моменту всі задіяні сторони могли тестувати систему, виявляючи можливі проблеми і виправляючи їх.

Не сприяв впровадженню нововведень на газовому ринку і конфлікт, де з одного боку виступали «Нафтогаз» і «Укртрансгаз», а з іншого – газорозподільні компанії (облгази) і Національна комісія, що регулює ринок енергетики і комунальних послуг (НКРЕКП). Вони сперечалися про готовність ринку до добового балансування, ролі облгазів у лібералізації газової торгівлі, можливі зловживання і адекватність правил Кодексу ГТС.

Багато проблем у цьому гучному протистоянні залишилися неврегульовані. Проте з 1 березня український газовий ринок вже «у добі» – він прийняв цей виклик, який відкладався кілька разів з 2017 року через технічні та організаційні труднощі, а часом і політичні чинники, які неминуче супроводжують реформу енергосектору в Україні. «Жорстке випробування саботажем і штучним перевантаженням», – так описав перший день роботи у нових умовах голова правління «Нафтогазу» Андрій Коболєв.

Якими є перші враження газових трейдерів? Щоб дізнатися це, Mind опитав 20 учасників ринку. Вони поділилися свіжими висновками щодо того, як ішов їхній бізнес у три дебютні дні роботи добового балансування і які за цей час проявилися проблеми, що потребують вирішення.

«Майже цілодобовий формат роботи»

Незважаючи на те, що «Укртрансгаз» повинен підтверджувати номінації, які подають трейдери, до 17:00, за фактом у минулі три дні це часто відбувалося ближче до 20:00, а торгове повідомлення надходило трейдерам до 7:00 наступного ранку. Виникали ситуації, коли «Укртрансгаз» підтверджував номінації, але потім вони у системі поверталися на статус перевірки. Це могло бути пов'язано з «жорстким саботажем», про який згадував Андрій Коболєв. У таких умовах бізнес на торгівлі газом переходить у «майже цілодобовий формат роботи», як висловився один зі співрозмовників Mind. «Кожен день треба не просто підтверджувати номінації, а й відстежувати їх у системі. Раптом не пройде якесь підтвердження? Ми тепер повинні сім днів на тиждень, без вихідних, усе контролювати», – зазначив він.

Ситуація виявилася простішою для трейдерів, які піднімали власний газ із підземних газосховищ, а не змушені були купувати його по ходу у якогось постачальника. Коли в минулі три дні укладалися нові договори на поставку, могли виникати проблеми в електронному документообігу через відсутність необхідних посилань у системі. У результаті пов'язані номінації не підтверджують, і це вимагало оперативної реакції всіх учасників угоди. Адже якщо раніше номінація оброблялася «в кращому випадку два дні», то тепер – лише одну добу.

«Збільшується ймовірність зростання цін на газ»

Хоча ринок запрацював в умовах добового балансування, його учасники не володіють достатнім досвідом у прогнозуванні оптимальних обсягів купівлі-продажу день у день, щоб не потрапити під штрафні санкції «Укртрансгазу» і уникнути непередбачених витрат. Наприклад, видобувні компанії традиційно продавали свій місячний ресурс, розподіляючи його обсяг на кожен день місяця. Як вони далі формуватимуть свою стратегію ціноутворення – наразі не відомо.

«Одна справа, коли склав номінацію на місяць. Але тепер це треба робити щодня. Отже, виникають додаткові затрати праці, ризики, тому збільшується ймовірність зростання цін на газ», – спрогнозував один із трейдерів. Інший співрозмовник Mind бачить альтернативним для себе варіантом «підвищення планки мінімально допустимих обсягів поставок». Великі клієнти стають усе бажанішими учасниками угод, а трейдери готові пропонувати для них свій ресурс за більш вигідними цінами через порівняно низькі адміністративні витрати.

«У будь-якому випадку ти в халепі»

Небаланс у трейдера з'являється тоді, коли під час поставок споживачеві порушується виконання ліміту, заявленого в номінації. Цей небаланс має закриватися виходячи з базової ціни, яку визначають «Укртрансгаз» із «Нафтогазом», але формула її не розкривається. «У цій формулі явно присутня емоційна складова», – пожартував у розмові з Mind один з учасників ринку.

В умовах добового балансування, якщо у трейдера в номінації за підсумком дня залишився надлишок – нереалізований обсяг ресурсу, то «Укртрансгаз» автоматично викуповує його за заниженою ціною, яка розраховується як «базова ціна мінус 10%». Якщо ж у трейдера виникає дефіцит газу (клієнт спожив більше, ніж підтверджено в номінації), то «Укртрансгаз» автоматично продає відсутній обсяг за завищеною вартістю «базова ціна плюс 10%».

«Отримуємо ситуацію, коли сьогодні у тебе небаланс може бути в плюсі, а завтра – в мінусі. Але в розрізі місяця вони не взаємозаліковуються. Сьогодні мої надлишки викупили за низькою ціною, а завтра продали для мене відсутні обсяги газу за завищеною ціною. За підсумками місяця «Укртрансгаз» виставляє суму небалансу, яку трейдеру треба заплатити. Тобто в будь-якому випадку ти потрапляєш у халепу», – обурений співрозмовник Mind.

«Шлях наш у темряві»

За таких умов, які регламентовані Кодексом ГТС, значно зростають операційні ризики. Наприклад, у покупця може виникнути непередбачена аварійна зупинка обладнання, яка спричинить десятикратне зростання споживання газу. Це відразу ж створює небаланс у системі та збільшує витрати для постачальника.

«Наразі ми не можемо завчасно враховувати подібні обставини. Ми продаємо газ за фіксованою контрактною ціною. І тут дві можливості: або ми повинні виставляти нову ціну підприємству після добової поставки, або можна спробувати врегулювати непередбачені штрафні санкції за небалансом, якщо з підприємством нормальні відносини», – говорить один з учасників ринку.

Але згадані варіанти не знімають питань, які потребують правового вирішення. Кінцевий споживач може відмовитися від врегулювання несподіваних обставин, не передбачених договором поставки. А якщо він, обурений таким підходом, поскаржиться у НКРЕКП, то це принесе трейдеру великі проблеми з держрегулятором.

Залишається відкритим і питання податкового обліку небалансів газу, яке має роз'яснити Фіскальна служба.

«За минулі три дні почали проявлятися лише перші проблеми. Система час від часу «падає» – вона обробляє величезний масив даних. По ходу «Укртрансгаз» все рихтує і прибирає баги – це нормальний процес. Гадаю, відносно добових номінацій тижня досить, щоб ринок зрозумів, на якому світі знаходиться. А коли закінчиться місяць, подивимося, що буде з податковими накладними», – так власник одного енерготрейдера описав у бесіді з Mind ситуацію на українському газовому ринку і свої очікування, пов'язані з її найближчими перспективами. «Ми йдемо в потрібному напрямку, але досить важким шляхом, немов у болоті по коліна, і не знаємо, що попереду. Найголовніше, щоб всі зараз йшли один одному назустріч, не відключали газ споживачам», – підсумував він.

Telegram-канал автора: ROTHSCHILD QUEST: ENERGY TRENDS

Стежте за актуальними новинами бізнесу та економіки у наших Telegram-каналах Mind.Live та Mind.UA, а також Viber-чаті