По гарячих слідах: 4 головні проблеми добового балансування газу
Як енерготрейдери прожили перші три дні в нових ринкових умовах

З 1 березня український газовий ринок запрацював у абсолютно нових умовах. Цього дня всі гравці перейшли на добове балансування газу, що передбачає узгодження номінацій і облік поставок газу в електронному режимі не за підсумками місяця, як було раніше, а щодня.
До останнього моменту не було гарантій, що цей процес буде запущений саме 1 березня. Незважаючи на запевнення оператора магістральних газопроводів – компанії «Укртрансгаз» – у повній готовності до роботи в новому режимі, учасники ринку (перш за все газові трейдери) сумнівалися, що оголошеного офіційно терміну буде дотримано.
Основна причина таких сумнівів була пов'язана з підвищеними ризиками для стабільних поставок газу споживачам в опалювальний сезон, коли попит на енергоресурс особливо великий. Продавці ресурсу і його покупці зараз активно укладають угоди, оформляючи значну кількість номінацій. Тоді як процес добового балансування поки не налагоджений досить надійно, а будь-який збій тягне за собою зупинку або порушення термінів поставок, непередбачені накладні витрати. Тому опитані Mind трейдери вважають, що логічніше було б починати перехід на роботу в нових умовах з 1 травня, при меншій кількості оброблюваної інформації, а до цього моменту всі задіяні сторони могли тестувати систему, виявляючи можливі проблеми і виправляючи їх.
Не сприяв впровадженню нововведень на газовому ринку і конфлікт, де з одного боку виступали «Нафтогаз» і «Укртрансгаз», а з іншого – газорозподільні компанії (облгази) і Національна комісія, що регулює ринок енергетики і комунальних послуг (НКРЕКП). Вони сперечалися про готовність ринку до добового балансування, ролі облгазів у лібералізації газової торгівлі, можливі зловживання і адекватність правил Кодексу ГТС.
Багато проблем у цьому гучному протистоянні залишилися неврегульовані. Проте з 1 березня український газовий ринок вже «у добі» – він прийняв цей виклик, який відкладався кілька разів з 2017 року через технічні та організаційні труднощі, а часом і політичні чинники, які неминуче супроводжують реформу енергосектору в Україні. «Жорстке випробування саботажем і штучним перевантаженням», – так описав перший день роботи у нових умовах голова правління «Нафтогазу» Андрій Коболєв.
Якими є перші враження газових трейдерів? Щоб дізнатися це, Mind опитав 20 учасників ринку. Вони поділилися свіжими висновками щодо того, як ішов їхній бізнес у три дебютні дні роботи добового балансування і які за цей час проявилися проблеми, що потребують вирішення.
«Майже цілодобовий формат роботи»
Незважаючи на те, що «Укртрансгаз» повинен підтверджувати номінації, які подають трейдери, до 17:00, за фактом у минулі три дні це часто відбувалося ближче до 20:00, а торгове повідомлення надходило трейдерам до 7:00 наступного ранку. Виникали ситуації, коли «Укртрансгаз» підтверджував номінації, але потім вони у системі поверталися на статус перевірки. Це могло бути пов'язано з «жорстким саботажем», про який згадував Андрій Коболєв. У таких умовах бізнес на торгівлі газом переходить у «майже цілодобовий формат роботи», як висловився один зі співрозмовників Mind. «Кожен день треба не просто підтверджувати номінації, а й відстежувати їх у системі. Раптом не пройде якесь підтвердження? Ми тепер повинні сім днів на тиждень, без вихідних, усе контролювати», – зазначив він.
Ситуація виявилася простішою для трейдерів, які піднімали власний газ із підземних газосховищ, а не змушені були купувати його по ходу у якогось постачальника. Коли в минулі три дні укладалися нові договори на поставку, могли виникати проблеми в електронному документообігу через відсутність необхідних посилань у системі. У результаті пов'язані номінації не підтверджують, і це вимагало оперативної реакції всіх учасників угоди. Адже якщо раніше номінація оброблялася «в кращому випадку два дні», то тепер – лише одну добу.
«Збільшується ймовірність зростання цін на газ»
Хоча ринок запрацював в умовах добового балансування, його учасники не володіють достатнім досвідом у прогнозуванні оптимальних обсягів купівлі-продажу день у день, щоб не потрапити під штрафні санкції «Укртрансгазу» і уникнути непередбачених витрат. Наприклад, видобувні компанії традиційно продавали свій місячний ресурс, розподіляючи його обсяг на кожен день місяця. Як вони далі формуватимуть свою стратегію ціноутворення – наразі не відомо.
«Одна справа, коли склав номінацію на місяць. Але тепер це треба робити щодня. Отже, виникають додаткові затрати праці, ризики, тому збільшується ймовірність зростання цін на газ», – спрогнозував один із трейдерів. Інший співрозмовник Mind бачить альтернативним для себе варіантом «підвищення планки мінімально допустимих обсягів поставок». Великі клієнти стають усе бажанішими учасниками угод, а трейдери готові пропонувати для них свій ресурс за більш вигідними цінами через порівняно низькі адміністративні витрати.
«У будь-якому випадку ти в халепі»
Небаланс у трейдера з'являється тоді, коли під час поставок споживачеві порушується виконання ліміту, заявленого в номінації. Цей небаланс має закриватися виходячи з базової ціни, яку визначають «Укртрансгаз» із «Нафтогазом», але формула її не розкривається. «У цій формулі явно присутня емоційна складова», – пожартував у розмові з Mind один з учасників ринку.
В умовах добового балансування, якщо у трейдера в номінації за підсумком дня залишився надлишок – нереалізований обсяг ресурсу, то «Укртрансгаз» автоматично викуповує його за заниженою ціною, яка розраховується як «базова ціна мінус 10%». Якщо ж у трейдера виникає дефіцит газу (клієнт спожив більше, ніж підтверджено в номінації), то «Укртрансгаз» автоматично продає відсутній обсяг за завищеною вартістю «базова ціна плюс 10%».
«Отримуємо ситуацію, коли сьогодні у тебе небаланс може бути в плюсі, а завтра – в мінусі. Але в розрізі місяця вони не взаємозаліковуються. Сьогодні мої надлишки викупили за низькою ціною, а завтра продали для мене відсутні обсяги газу за завищеною ціною. За підсумками місяця «Укртрансгаз» виставляє суму небалансу, яку трейдеру треба заплатити. Тобто в будь-якому випадку ти потрапляєш у халепу», – обурений співрозмовник Mind.
«Шлях наш у темряві»
За таких умов, які регламентовані Кодексом ГТС, значно зростають операційні ризики. Наприклад, у покупця може виникнути непередбачена аварійна зупинка обладнання, яка спричинить десятикратне зростання споживання газу. Це відразу ж створює небаланс у системі та збільшує витрати для постачальника.
«Наразі ми не можемо завчасно враховувати подібні обставини. Ми продаємо газ за фіксованою контрактною ціною. І тут дві можливості: або ми повинні виставляти нову ціну підприємству після добової поставки, або можна спробувати врегулювати непередбачені штрафні санкції за небалансом, якщо з підприємством нормальні відносини», – говорить один з учасників ринку.
Але згадані варіанти не знімають питань, які потребують правового вирішення. Кінцевий споживач може відмовитися від врегулювання несподіваних обставин, не передбачених договором поставки. А якщо він, обурений таким підходом, поскаржиться у НКРЕКП, то це принесе трейдеру великі проблеми з держрегулятором.
Залишається відкритим і питання податкового обліку небалансів газу, яке має роз'яснити Фіскальна служба.
«За минулі три дні почали проявлятися лише перші проблеми. Система час від часу «падає» – вона обробляє величезний масив даних. По ходу «Укртрансгаз» все рихтує і прибирає баги – це нормальний процес. Гадаю, відносно добових номінацій тижня досить, щоб ринок зрозумів, на якому світі знаходиться. А коли закінчиться місяць, подивимося, що буде з податковими накладними», – так власник одного енерготрейдера описав у бесіді з Mind ситуацію на українському газовому ринку і свої очікування, пов'язані з її найближчими перспективами. «Ми йдемо в потрібному напрямку, але досить важким шляхом, немов у болоті по коліна, і не знаємо, що попереду. Найголовніше, щоб всі зараз йшли один одному назустріч, не відключали газ споживачам», – підсумував він.
Telegram-канал автора: ROTHSCHILD QUEST: ENERGY TRENDS
Якщо ви дочитали цей матеріал до кінця, ми сподіваємось, що це значить, що він був корисним для вас.
Ми працюємо над тим, аби наша журналістська та аналітична робота була якісною, і прагнемо виконувати її максимально компетентно. Це вимагає і фінансової незалежності.
Станьте підписником Mind всього за 196 грн на місяць та підтримайте розвиток незалежної ділової журналістики!
Ви можете скасувати підписку у будь-який момент у власному кабінеті LIQPAY, або написавши нам на адресу: [email protected].