Захворіло у світі
31,605,656
Померло у світі
970,934
Вилікувалось у світі
21,747,491
Захворіло в Україні
184,734
Померло в Україні
3,705
Вилікувалось в Україні
81,670
Дізнатися більше про головний орган: навіщо читати книгу «Твій мозок – суперзірка»

Дізнатися більше про головний орган: навіщо читати книгу «Твій мозок – суперзірка»

Людям з «магічним» мисленням читати заборонено

Цей матеріал також доступний російською
Дізнатися більше про головний орган: навіщо читати книгу «Твій мозок – суперзірка»

Бекґраунд. Кайя Норденген – неврологиня та докторка медичних наук, а також популярна норвезька спікерка – розповідає широкому загалу про основні механізми роботи мозку.

Кайя отримала ступінь PhD з неврології в Університеті Осло, коли їй було лише 26 років, і стала одним з наймолодших лікарів з докторським ступенем у Норвегії. Протягом восьми  років викладала в Університеті Осло, читаючи курси про нервову систему. З 2015 року працює лікарем в Університетській лікарні Осло та займається популяризацією нейробіології: читає лекції для широкої аудиторії, пише науково-популярні статті та книги. Розповідає про мозок з гумором та доречними прикладами зі свого життя. Не уникає складних термінів, але доступно пояснює їх. Відповідає на поширені запитання та розвінчує популярні міфи. 

Цікаво, що ілюстрації до текстів створила молодша сестра авторки Гуро Норденген, а передмову написала нобелівська лауреатка Мей-Брітт Мозер.

Оригінальна назва: Hjernen er Stjernen. Ditt eneste uerstattelige organ.

Видавництво: Кі Фанд Медіа, Київ

Наклад:  2000 екземплярів

Сюжет. Починає авторка із надання базових відомостей про будову мозку людини, його еволюцію та особливості порівняно з мозком тварин. Тут читач отримує першу «дозу» термінів та згадує те, що мав би пам’ятати зі школи (але мало хто з небіологів може таким похвалитись). Далі ми отримуємо відповіді на «улюблені» запитання популяризаторів науки: про особистість та про наше «я».

Після другого розділу в читача вже має сформуватись думка, що ми – це наш мозок. Однак для підтвердження цієї тези авторка далі розкладає по поличках майже усе, що насправді робить мозок. Докладно описано, як працює пам’ять та що таке навчання, обговорюється й важлива тема формування деменції. З книги ви дізнаєтесь, як влаштований наш природній «GPS», де формується настрій та як ми сприймаємо інформацію від органів чуття, а також, звісно, отримаєте відповіді на найпоширеніші запитання про інтелект, страх та кохання.

Обговорюватимуться також культурні особливості, природа мистецтва та практично усе те, що притаманно лише людині й, відповідно, часто пов’язується з чимось «вищим» та неосяжним. Чи так це насправді? Читайте й дізнаєтесь.

Дуже добре, що авторка торкається й максимально побутових тем: їжі, залежностей від наркотиків і не тільки, наших почуттів та сприйняття реальності. Дотепні історії з життя та особистий досвід роблять текст цікавим і допомагають уникнути перевантаження термінами, а лаконічні ілюстрації дають змогу краще уявити описане. 

Вам сподобається, якщо: ви ще не дуже багато знаєте про мозок, проте маєте зацікавленість, але у вас не дуже багато часу на вивчення спеціальної літератури. Написано легко, настільки, наскільки легкими можуть бути тексти про префронтальну кору чи дофамін, розраховано на різні вікові категорії, тому можете сміливо дарувати книгу як дітям-підліткам, так і батькам, у яких з’явився час для самопізнання.

Вам не сподобається, якщо: ви запеклий поціновувач магічного мислення й не хочете прощатись із думкою про те, що кохання народжується в серці, а найкраще в людині – душа. Не дуже доцільно читати книгу й тим, хто давно цікавиться описаними темами, адже навряд чи ви дізнаєтесь щось нове, окрім того, можете зачепитись за деякі неточності та формулювання.

Головна причина прочитати: книга допомагає впорядкувати думки тим, хто в наші часи великої кількості різноманітної інформації дещо заплутався й «чув дзвін, та не знає звідки він». Для людей, що вперше дізнаються про красу та елегантність процесів, які постійно відбуваються у нашому мозку, це буде приємне відкриття. Мозок працює весь час, мозок робить нас нами, мозок досліджує сам себе. Звісно, щоб повноцінно осягнути складність цих процесів, треба зануритись у нейрофізіологію, клітинну та молекулярну біологію, але навіть у такому поверхневому наукпоп-форматі стає зрозумілим, що саме мозок грає головну роль у нашому житті (в усякому разі – за думкою самого мозку).

У тому ж дусі:

«Ми – це наш мозок», Дік Свааб

Дік Свааб – нідерландський нейробіолог, діяльність якого тісно пов'язана з анатомією та фізіологією нашого головного центру. Відомість йому принесло дослідження генетичної схильності до гомосексуальності, а наразі вчений працює над вивченням хвороби Альцгеймера. Виступивши співавтором близько двохсот книжок, Дік Свааб написав «Ми – це наш мозок» – науково-популярну книгу про те, як мозок впливає на наше життя, яка викликала шквал суперечок та за короткий час стала бестселером спочатку на батьківщині автора, у Нідерландах, а згодом і у всьому світі.


«Хто б міг подумати! Як мозок змушує нас робити дурниці», Ася Казанцева

Книга наукового журналіста та популяризаторки Асі Казанцевої присвячена біологічним пасткам, які заважають людям почуватися щасливими.

Ви дізнаєтеся відповіді на найнесподіваніші питання, як-от: чи насправді чоловіки схильні до зради, наскільки глибоко вкорінюються погані звички, чому в листопаді завжди так складно працювати і що мали на увазі автори формулювання «хімія любові». 

Стежте за актуальними новинами бізнесу та економіки у наших Telegram-каналах Mind.Live та Mind.UA, а також Viber-чаті