Захворіло у світі
6,185,523
Померло у світі
372,377
Вилікувалось у світі
2,648,538
Захворіло в Україні
24,012
Померло в Україні
718
Вилікувалось в Україні
9,690
Для щастя нам бракує хюґе: секрети найщасливішої країни у книзі Гелен Рассел

Для щастя нам бракує хюґе: секрети найщасливішої країни у книзі Гелен Рассел

Пошуки щастя – одне з одвічних та невтомних занять людства

Цей матеріал також доступний російською
Для щастя нам бракує хюґе: секрети найщасливішої країни у книзі Гелен Рассел

Поки всі інші жителі планети шукають щастя та не знаходять і знов шукають, данці його вже мають. Як їм це вдалося і яким чином вони примудрилися зробити це в країні, де майже півроку холодно і темно? Відповіді Mind знайшов у книзі «Рік хюґе по-данськи: секрети найщасливішої країни у світі».

Для щастя нам бракує хюге: секрети найщасливішої країни у книзі Гелен Рассел

Бекграунд. Авторка – британська журналістка Гелен Рассел (Helen Russell) – при написанні книги без зайвої скромності констатує: «Серед переваг роботи журналіста – постійно втручатися в чиєсь життя». Тож переїхавши разом із чоловіком до Данії, однієї з найщасливіших країн світу,  експериментує: просить різних людей оцінити свій поріг щастя за шкалою від 1 до 10. Не отримавши оцінки нижче 8,5 бала, пише про це свою першу книгу, яка відразу ж стає бестселером і яку переклали на 18 мов світу.
Відома кар’єрна журналістка, у творчому доробку якої співпраця з такими популярними виданнями, як The Guardian та The Daily Telegraph, а також редакторство журналу Marie Claire UK, вона написала книгу про себе наче про всіх. Поринувши у стандартну круговерть життя з його цілями та цінностями, вона й не зчулася, як у 30 років раптово почала мріяти про пенсію. Із цим потрібно було щось робити. І вона знайшла в Данії інший шлях до щастя: «Наші скандинавські сусіди прямують до щастя аж ніяк не шляхом витрат». І детально та по-журналістськи допитливо описала його, давши підказку пошукати цей шлях ще й іншим.

Оригінальна назва: The Year of Living Danishly: Uncoverihg the Secrets of the World’s Happiest Country

Видавництво: Vivat, Харків

Наклад: 3000 примірників

Сюжет. «Я працювала журналісткою у глянцевому виданні й почувалась брехухою. Протягом усього дня я радила своїм читачкам, як гармонійно поєднувати кар’єру з особистим життям, як досягати успіху, зберігати душевну рівновагу та ясний розум, тримати себе в спортивній формі, стежити за модними тенденціями та врешті-решт випромінювати радість. А сама досі сплачувала кредит за навчання, поглинала кофеїн шаленими дозами, аби бути в тонусі, та не могла заснути без келиха совіньйон-блан», – розпочинає авторка свою книгу про щастя.

Так було доти, доки вони з чоловіком не зіткнулися в Данії з хюґе: іншими виміром, концепцією та філософією життя.

То що ж воно таке – хюґе? Як воно робить людей щасливими? І хіба можна «сидіти вдома, у приємній атмосфері, при свічках» (а таке визначення дає йому хтось у книзі) і почуватися весь час щасливим?

Проте хюґе – комплексна річ: від вжитих державою заходів до внутрішнього світовідчуття, підводить до такого висновку Гелен Рассел.

Коли у світі зазвичай борються за підвищення зарплат – у Скандинавії відвойовують право на більшу кількість вільного часу для себе.

Коли світ потерпає від крадіжок та злочинності – у Данії навіть візки з немовлятами лишають без нагляду.

Коли майже скрізь активно борються із бідністю – у Данії найнижчий рівень майнового розшарування у світі.

Коли зазвичай, обираючи роботу, думають про заробіток – у Данії переймаються тим, чи буде ця робота цікавою для них. Є навіть слово, яке означає: «щастя від роботи».

«У данців склався прекрасний баланс між роботою та особистим життям, який і робить їх щасливими», – підсумовує авторка.

Тривалість робочого тижня в Данії – 34 години. Щорічно роботодавці змушені надавати працівникам 5-тижневу оплачувану відпустку, тобто данці працюють по 18,5 днів на місяць. Від цього всього у данців позитивний настрій, а він, своєю чергою, підвищує продуктивність праці на 12%: країна – на 3-у місці в Європі за показниками продуктивності праці і на 1-му – за умовами ведення бізнесу в Європі.

Відчуття щастя посилюється впевненістю в завтрашньому дні. Безкоштовні дитячі садки, освіта та вища освіта з обов’язковими стипендіями від держави (від $163 до $1051), допомога під час пошуку роботи плюс на професійну перепідготовку, соціальне забезпечення – данці знають, куди йдуть їхні високі податки.

«Вони використовують будь-який привід, аби виявити свій патріотизм. На їхню думку, народитися в Данії – уже неабияке щастя, тим паче, коли є хоча б мінімальне питання взаємозв’язку із нацією. Може, цим пояснюється той факт, що в багатьох компаній присутній елемент «Dan» як символ того, що все данське просто приголомшливе й має високу якість», – захоплено констатує Гелен Рассел.

У данців – ще й сильне відчуття естетики, дизайну та приналежності: про них навіть жартують, що там, де два данці – уже виникає асоціація.

Але якщо це не рай, то мають бути й недоліки. І вони в Данії є: алкоголізм (недоброзичливці навіть жартують, що данці такі щасливі, бо на всі опитування відповідають у стані сп’яніння), наркотики, насильство, свінгерство, незахищений секс, високий рівень розлучень. Данці всі ці речі пояснюють тим, що кожен із них сам вирішує, як розпорядитися своїм тілом та розумом.

До недоліків можна було б зарахувати й високі ціни, однак тут це річ дискусійна. Данцям не шкода багато платити за будь-що, бо вони зрештою знають, на що йтимуть їхні гроші. З іншого боку, «менше нових блискучих речей = менше понаднормованої праці = щасливіше життя», – виводить таку дещо парадоксальну формулу щастя по-данськи авторка книги про щастя.

Вам сподобається, якщо: ви любите живий стиль оповіді, насичений прикладами, історіями, емоціями. Авторка настільки стильно й дотепно володіє пером, що від деяких її порівнянь лишаєшся просто у захваті (наприклад: «А дерева мали такий вигляд, наче роздумували, чи не пора їм позеленіти», «То чому рівень довіри зріс? Може, у Данії щось додають у воду? Я підозріло глянула на свою напівпорожню склянку»). Підкуповує ще й те, що розповідає вона не про якісь абстрактні речі, а про те, до чого сама додумалась чи що пережила. Є у книзі й кілька паралелей з Україною: описує, як їй допомагає на курсах з вивчення данської наша співвітчизниця, змальовуючи таким чином образ українців як людей освічених, люб’язних та інтелігентних.

Вам не сподобається, якщо: ви волієте бачити об’єктивну картину життя в цій країні з аналізом усіх недоліків та переваг. Її тут знайти важко, бо описана в книзі картина – лише фон до досвіду авторки, лише вдалий тимчасовий її прихисток у бурхливому океані життя, позначений цікавістю до нової життєвої концепції хюґе.

Головна причина прочитати: книга дає відчуття нових можливостей. І вони з’являються не лише від з’їденої булочки «деніш».  Щоб жити в хюґе і почуватись по-данськи щасливими, автор дає 10 порад:

1. Довіряйте.
2. Зловіть своє хюґе.
3. Використовуйте своє тіло.
4. Не забувайте про естетику.
5. Обмежте кількість варіантів.
6. Пишайтеся.
7. Цінуйте сім’ю.
8. Гідна робота – відповідне гідне ставлення.
9. Грайтесь.
10.  Діліться.

«Данці вочевидь випередили час», – твердить автор, і з цим важко не погодитись. Вони вміють брати долю у свої руки і бути щасливими. Як каже один герой:  «Ми хороша нація з багатою та великою культурою. А раптом ми й програємо Швеції у футбол або на п’ять секунд упадемо в депресію – то це пусте».

У тому ж дусі:


«Маленька книга хюґе. Як жити добре по-данськи», Мік Вікінг

Для щастя нам бракує хюге: секрети найщасливішої країни у книзі Гелен Рассел

Автор книги Мік Вікінг – відомий дослідник сфери благополуччя, щастя і якості життя, цікава та знаменита персона. Він – засновник та виконавчий директор Інституту дослідження щастя в Копенгагені, письменник, має вчену ступінь в галузі бізнесу й політики, працював у Міністерстві закордонних справ, очолював аналітичні центри, публікувався у найвідоміших виданнях світу та виступав із лекціями на TEDx.

Ця його книга викликала справжній фурор у світі та була перекладена на 16 мов світу. У ній він простою дохідливою мовою дає визначення філософії хюґе, описує його складові та дії й настрій душі, які допомагатимуть насолоджуватись простими буденними речами та почуватись щасливими. Наскільки це важливо для данців? «Данці мають термін на позначення того, хто псує задоволення іншим, – lyseslukker, дослівно це означає «той, хто гасить свічки», – стверджує автор. І тут без особливих аргументів уже очевидно, що хюґе для данців суперважливе.


«Хюґе. Данське мистецтво знаходити щастя»,  Мері Турелл Сьодерберґ

Для щастя нам бракує хюге: секрети найщасливішої країни у книзі Гелен Рассел

Мері Турелл Сьодерберґ – молода данська акторка та письменниця, яка прославилася роллю Інге в телесеріалі «1864» та в 2016 році дебютувала як письменниця з книгою «Хюґе: данське мистецтво знаходити щастя», ще раз підтвердивши тезу, що хюґе можна безкінечно насолоджуватись. Зрештою, так само як писати та читати про нього.

Книга про те, як знаходити великі радощі в маленькому, як самому впливати на прихильність Всесвіту, а не чекати манни небесної (з реальними рецептами, фото, рекомендаціями з облаштування побуту, проведення вільного часу, прикладами з життя, мріями). Це сучасні рекомендації з отримання радості, позитиву, душевного затишку й спокою, що в сукупності з гармонією й надає таке необхідне усім нам відчуття щастя. Книга неймовірно мотивує!


Стежте за актуальними новинами бізнесу та економіки у наших Telegram-каналах Mind.Live та Mind.UA, а також Viber-чаті